Opis produktu: Akumulator AGM 12V 7,2Ah Green Cell
Akumulator AGM marki Green Cell typu AGM. Wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki swojej budowie jest bezwyciekowy, co umożliwia pracę w wielu pozycjach. Efekt taki udało się uzyskać dzięki temu, że elektrolit wchłonięty jest przez separator wykonany z włókna szklanego, co nie pozwala na jego wyciek. Akumulator przystosowany jest do pracy cyklicznej jak i buforowej. Doskonale nadaje się do pracy w systemach UPS. Akumulator wielokrotnego ładowania.
Akumulator AGM 12 V 7,2 Ah Green Cell.
Specyfikacja akumulatora AGM
- Pojemność: 7,2 Ah
- Napięcie: 12 V
- Pojemność w zależności od temperatury:
- 40°C - 102%
- 25°C - 100%
- 0°C - 85%
- -15°C - 65%
- Żywotność: 5 lat
- Samorozładowanie: 3% na miesiąc przy temperaturze 25°C
- Rezystancja wewnętrzna: ≤ 28 mΩ przy temperaturze 25°C
- Wymiary: 151 x 65 x 94 (98) mm
- Masa: 2,15 kg
Zasada działania akumulatora żelowego
Kiedy akumulator jest w stanie ładowania, dopływający do niego prąd elektryczny powoduje przywrócenie różnic występujących w strukturze chemicznej pomiędzy płytami ołowiowymi, które oddzielają od siebie poszczególne cele. Dzieje się tak, gdy akumulator nie jest zbyt obciążony oraz gdy alternator dostarcza napięcie, powodując, że do akumulatora zwracany jest prąd ładowania. Natomiast kiedy akumulator się rozładowuje, wówczas skład chemiczny obecny na powierzchni poszczególnych płyt ołowiowych stanie się bardziej zbliżony do siebie, gęstość elektrolitu spadnie. W rezultacie akumulator będzie tak głęboko rozładowany, że nie będzie już w stanie dostarczyć prądu przy użytecznej wartości napięcia. Kiedy akumulator jest rozładowany, należy go naładować, doprowadzając do niego zasilanie prądem elektrycznym stałym o prawidłowej biegunowości. Naładowanie akumulatora do pełna, przywraca różnicę w składzie chemicznym pomiędzy poszczególnymi płytami i pozostawia akumulator w stanie gotowości do dostarczenia pełnej mocy. Taki proces rozładowywania i ładowania w akumulatorze kwasowo-ołowiowym oznacza, że energia może być wielokrotnie wyczerpywana i odzyskiwana.
Jak prawidłowo dobrać ładowarkę do akumulatora żelowego?
Nie bez znaczenia jest prawidłowy wybór ładowarki do ładowania akumulatora żelowego, ponieważ w odróżnieniu od akumulatorów kwasowo-ołowiowych z ciekłym elektrolitem, są one ładowane przy niższych napięciach. Kiedy wystąpi znaczne przepięcie podczas ładowania, może dojść do awarii i zmniejszenia wydajności akumulatora. Czasami określenie „akumulator żelowy” jest rozumiany jako szczelny, bezobsługowy akumulator, który jest oznaczany jako ustawienie do wyboru trybu ładowania. Takie oznaczenie może być mylące i w rezultacie prowadzić do niewłaściwego doboru trybu ładowania lub wyboru nieprawidłowych ustawień procesu ładowania. Gdy korzystamy z innych metod ładowania, takich jak alternatory samochodowe, należy zainstalować odpowiednie regulatory napięcia, aby zachować kontrolę nad stabilnością napięcia ładowania. Ogólny zakres napięcia ładowania akumulatorów 12 V wynosi od 14,0 V do 14,2 V, a zakres napięcia podtrzymania od 13,1 V do 13,3 V. Zaleca się użycie inteligentnej ładowarki opartej na mikroprocesorze, która realizuje ładowanie wieloetapowe obejmujące proces odsiarczania akumulatora. Natomiast w celu zachowania jak najdłuższej żywotności akumulatora, nie jest zalecane jego ładowanie za pomocą klasycznego prostownika transformatorowego.