Opis produktu: Raspberry Pi CM4 Compute Module 4 - 1 GB RAM + 16 GB eMMC + WiFi / Bluetooth - CM4101016
Raspberry Pi CM4 to zminiaturyzowana wersja minikomputera Raspberry Pi 4B. Moduł posiada możliwości klasycznej maliny z interfejsami wyprowadzonymi na dwa złącza wielopinowe kompatybilne z gniazdami płytki CM4IO Board. Płytka oparta została na procesorze Broadcom BCM2711 z 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci eMMC. Moduł wyposażony w komunikację bezprzewodową WiFi / Bluetooth oraz złącze U.FL, które pozwala na montaż zewnętrznej anteny. Moduły Compute przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, nie zostały one wyposażone w złącza typu USB, HDMI, itp.
Uwaga! Minimalna ilość zamówienia dla tego produktu wynosi 200 szt. |
Moduł CM4 zamontowany na płytce CM4IO.
Specyfikacja CM4 Compute Module
- Procesor: Broadcom BCM2711 / 1,5 GHz
- Rdzeń: ARM Cortex A72 / 64-bit
- Zasilanie: 5 V
- Interfejsy:
- Gigabit Ethernet
- 1x USB 2.0
- 28 GPIO
- karty pamięci microSD / eMMC (dla wersji bez wbudowanej pamięci)
- dual HDMI
- 2-liniowy MIPI DSI dla ekranu
- 2-liniowy MIPI CSI dla kamery
- 4-liniowy MIPI DSI dla ekranu
- 4-liniowy MIPI CSI dla kamery
- Pamięć RAM: 1 GB
- Pamięć eMMC: 16 GB
- Komunikacja: WiFi / Bluetooth
- Antena WiFi: wbudowana (dodatkowe złącze U.FL do podłączenia zewnętrznej anteny)
- Ethernet: 1000 Mb/s
- Złącze: 2x 104 pin
- Wymiary: 55 x 40 mm
W naszej ofercie znajdziesz również Raspberry Pi CM4 w innych konfiguracjach. |
Konstrukcja modułu pozwala na wykorzystanie go wszędzie tam, gdzie użycie dużej wersji przez jej wymiary byłoby niemożliwe. Najczęściej stosowany w wielomodułowych klastrach. |
Raspberry Pi Compute Module CM4 - miniaturyzacja systemów wbudowanych
Wykorzystanie komputerów w przemyśle, pozwoliło na znaczne usprawnienie i zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych oraz skuteczne zapobieganie zdarzeniom niepożądanym w postaci m.in. błędów mających swoją przyczynę w czynniku ludzkim. Te fakty wzięli pod uwagę również konstruktorzy z Raspberry Pi Foundation. Zaprezentowany w 2019 roku minikomputer Pi 4B okazał się ogromnym sukcesem - niespełna rok od premiery, sprzedano ok. 3 mln sztuk tego modelu na całym świecie! Nieco później, pojawiła się jego zminiaturyzowana wersja - Compute Module CM4 - moduł obliczeniowy, który powstał specjalnie z myślą o aplikacjach automatyki przemysłowej oraz badaniach naukowych opierających się na zaawansowanych obliczeniach z wykorzystaniem metod numerycznych.
“Malinka” stworzona do obliczeń naukowych
Niewielkie wymiary płytki PCB minikomputera Raspberry Pi Compute Module CM4, choć przypominają model Pi Zero W, to tak naprawdę tylko pozory! W rzeczywistości, CM4 wykorzystuje wydajny chipset znany z większego gabarytowo Raspberry Pi 4B. Co ciekawe, dostajemy tu możliwość łączenia ze sobą pojedynczych modułów CM4 w klastry obliczeniowe. Dzięki takiej możliwości, otrzymujemy wydajne narzędzie oferujące zaawansowane techniki symulacyjne i obliczeniowe, niezbędne przy takich pracach jak np. symulacyjne badanie wyładowań niezupełnych na izolatorach elektroenergetycznych przy silnie niejednorodnym rozkładzie natężenia pola elektrycznego.
Przydatne linki |