Kategorie

Sprężone powietrze

Czyszczenie nierównych, delikatnych i trudno dostępnych powierzchni przy użyciu tradycyjnych metod jest nieefektywne lub wręcz niewykonalne. Tradycyjna ściereczka jedynie rozetrze kurz, a zwilżenie jej wodą w wielu przypadkach nie wchodzi w grę. Również czyszczenie zakamarków delikatnym pędzelkiem może być bardzo trudnym zadaniem, ponieważ włosie jedynie zepchnie kurz z miejsc znajdujących się wyżej w szczeliny pomiędzy nimi. Takie sytuacje są powszechne m.in. podczas odkurzania płyt głównych komputerów. Jedyną skuteczną metodą czyszczenia urządzeń i elementów o skomplikowanej budowie jest sprężone powietrze.

Filtrowanie

Producenci

Najszybsza metoda czyszczenia z kurzu

Co może znajdować się między klawiszami klawiatury naszego komputera? Gdybyśmy spojrzeli na zabrudzenia w dużym powiększeniu, to oprócz kurzu i pyłu znaleźlibyśmy również drobiny naskórka, sierść naszych zwierząt domowych, czy też okruszki jedzenia. Wszystkie te odpadki są na tyle małe, że mogą dostać się pod klawisze, a także np. do wentylatora komputerowego, tworząc zbite, sfilcowane kłaczki. Sprężone powietrze (w formie skroplonej) potrafi wypchnąć je z tych zakamarków z ogromną siłą, ułatwiając tym samym dokładne oczyszczenie sprzętu. Aplikacja tego środka czyszczącego jest bardzo wygodna. Ma on postać sprayu zamkniętego w puszce zbliżonej wyglądem do lakieru, a w niektórych modelach wyposażonej również w precyzyjną końcówkę-dozownik. Dzięki pojemności od 300 do nawet 600 ml sprężone powietrze wystarcza na długo.

Niezbędne środki ostrożności

Wielką zaletą sprężonego powietrza jest jego niemal całkowita bezwonność, a także fakt, że w przeciwieństwie do wielu środków w płynie nie pozostawia ono smug czy zacieków. Podczas przedmuchiwania urządzeń sprężonym powietrzem trzeba pamiętać jednak, by przeprowadzać tę operację wyłącznie wtedy, gdy są one wyłączone i chłodne (lepiej zatem spryskać klawiaturę albo kratkę układu chłodzącego przed pracą na komputerze, niż po jej zakończeniu). Drugi środek bezpieczeństwa to ochrona oczu i dróg oddechowych przed bezpośrednim działaniem sprayu (pamiętajmy, że nie jest to powietrze czyste, lecz m.in. z niezbędną domieszką propan-butanu). Warto również podkreślić, iż w wyniku procesów fizycznych zachodzących w momencie rozprężania się gazu, jego temperatura ulega znacznemu obniżeniu. Pamiętajmy zatem, by trzymać puszkę ze sprężonym powietrzem denkiem do dołu i unikać długiej aplikacji powietrza w jedno miejsce – chłodny gaz skropli się wówczas i stworzy wilgotną warstwę na czyszczonej powierzchni.

Inne gazy w sprayu – do ważnych zastosowań

W naszym sklepie znajdziesz trzy inne spraye o bardzo praktycznych przeznaczeniach. Pierwszy z nich – zamrażacz Freeze o temperaturze aż - 550 C – umożliwi Ci testowanie jakości połączeń lutowniczych. Schłodzone elementy po ponownym podłączeniu płytki nie będą pracować prawidłowo lub w ogóle nie zadziałają, jeśli podczas lutowania doszło do błędów. Inny przydatny produkt to tester szczelności połączeń gazowych, niezbędny przy montażu i serwisowaniu sieci oraz urządzeń zasilanych gazem. Natomiast tester czujników tlenku węgla CO ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa osób, które nie posiadają w domu czujka czadu.