Kategorie

Dławiki

Dławik oraz cewka to określenia, które używane są zamiennie. Takie komponenty najczęściej stosuje się w celu filtrowania prądu - na przykład przy zasilaniu mikroprocesora zastosowanego w płytce Arduino. Oferujemy szeroki wybór dławików - posiadamy zarówno cewki wykonane w technologii THT (przewlekanej), jak i w SMD (powierzchniowej). W zależności od modelu, z dławików w obudowie typu THT do wyboru są dławiki osiowe i pionowe, natomiast wszystkie dławiki SMD to dławiki drutowe. Wartości indukcyjności wahają się od 4,7 μH do 1 mH.

Jak działają dławiki?

Dławiki indukcyjne to urządzenia, które działają przeciwzakłóceniowo, pełniąc rolę filtru. Cewkę w obwodzie umieszcza się w taki sam sposób, jak rezystor - szeregowo. W połączeniu z odpowiednim układem kondensatorów, dławiki mogą stanowić znakomity filtr usuwający zmienne zakłócenia z prądu, pozostawiając jednak nienaruszony sygnał o stałym napięciu. Działanie kondensatorów i dławików jest bardzo podobne do siebie z perspektywy elektronika - w obydwu przypadkach po odcięciu zasilania prąd będzie jeszcze przez chwilę się utrzymywał. Różnica polega na tym, że kondensator po nagłym odłączeniu prądu odda go jeszcze trochę ze swoich “zapasów” (zasada podobna do bufora lub zbiornika retencyjnego), natomiast cewka przez krótką chwilę będzie wytwarzała prąd (podobnie jak koło zamachowe po zatrzymaniu napędu).

Cewka czy dławik?

W żargonie elektroników dopuszczalne jest zamienne stosowanie pojęć cewki i dławika, jednak warto wiedzieć z czego to wynika i jak prawidłowo powinno się stosować nazewnictwo. Cewka to komponent indukcyjny - natomiast w momencie, kiedy stanowi element układu filtrującego, staje się już dławikiem. Cewka to element, który powinien być znany praktycznie każdemu, kto uczęszczał do szkoły na lekcje fizyki. Każdy z pewnością widział kiedyś (przynajmniej w książce) dławik drutowy (cewkę drutową), czyli rdzeń z materiału ferromagnetycznego (lub nawet powietrza), który został owinięty drutem. Poszczególne cewki różnią się między sobą indukcyjnością wyrażoną w henrach (H), ale warto również zwrócić uwagę na opór, jaki posiadają. Kondensatory ze względu na wysoki stopień oporności montuje się równolegle w obwodzie, natomiast cewki szeregowo. Stanowią one stosunkowo niewielką przeszkodę dla napięcia prądu stałego, natomiast dla napięcia prądu zmiennego stają się “trudniejsze” do przebrnięcia - takie zjawisko jest pożądane.

Dławik indukcyjny - Szeroki wybór. Co oferujemy?

W asortymencie posiadamy szeroki wybór cewek różnego rodzaju - są to między innymi dławiki osiowe (nóżki na dwóch przeciwległych końcach komponentu podobnego do rezystorów THT) i dławiki pionowe (dwie nóżki wychodzące z jednego końca komponentu). Dostępne są także dławiki drutowe oraz dławiki drutowe SMD. Wszystkie te komponenty mogą działać jako dławiki przeciwzakłóceniowe. Wartości indukcyjności poszczególnych modeli wahają się od 4,7 μH do 1 mH, minimalna rezystancja to 0,059 Ω, a dopuszczalne natężenie prądu wynosi od 0,4 mA do 5A.