Kategorie

STM32 książki

Mikrokontrolery STM32, obecne na rynku już od kilkunastu lat, zyskały rzeszę wiernych wielbicieli, którzy cenią je za sporą wydajność obliczeniową, potężny wybór wersji o różnych liczbach pinów, rozmiarach pamięci i peryferiach, a także – co jest równie ważne dla amatorów, jak i zawodowych deweloperów – niską cenę detaliczną. Wiadomo też jednak, że nie są to mikrokontrolery najprostsze dla początkujących, a nawet doświadczonych programistów – duża złożoność i różnorodność wewnętrznych bloków peryferyjnych sprawia, że wiele osób nie wie, od czego zacząć właściwą naukę. W tej kategorii znajdziesz książki, które rozwieją Twoje wątpliwości oraz pomogą szybko i przyjemnie wkroczyć w świat 32-bitowych mikrokontrolerów STM32.

Od czego zacząć?

Doskonałym wyborem na początek przygody z mikrokontrolerami STM32 będzie pozycja autorstwa Krzysztofa Paprockiego „Mikrokontrolery STM32 w praktyce”. Choć książka ta została wydana w 2009 roku, kiedy na rynku królowała jeszcze rodzina STM32F1, zasady pracy z układami firmy STMicroelectronics nie uległy zmianie. Znajomość filozofii programowania mikrokontrolerów STM32, budowy bloków peryferyjnych, a także konstrukcji i sposobu użycia biblioteki standardowej (Standard Peripheral Library) wraz z CMSIS, pozwoli łatwo przejść zarówno na nowsze rodziny procesorów, jak i preferowaną obecnie bibliotekę CubeMX. Co ważne, na rynku wiele firm nadal projektuje swoje urządzenia z użyciem mikrokontrolerów STM32F1, stąd wiedza zawarta w książce nie straciła na aktualności. Nieustanne zainteresowanie procesorami z tej serii jest przy okazji dowodem na ich uniwersalność i zalety, które oferują one konstruktorom systemów wbudowanych.

Programowanie USB, czyli jak obłaskawić demona

Interfejs USB jest ciekawym przykładem standardu, który za cenę ogromnej uniwersalności i łatwości użycia, spędza sen z powiek wielu programistom mikrokontrolerów. Nie da się ukryć, że programowanie USB wymaga znacznie większej wiedzy i doświadczenia, niż w przypadku interfejsów takich, jak UART (oraz wszelkie jego odmiany), I2C czy SPI. Dla osób, które chcą dać swoim urządzeniom możliwość łączenia się z komputerem oraz innymi urządzeniami USB poprzez wbudowany blok peryferyjny mikrokontrolerów STM32, powstała książka Marcina Peczarskiego „USB dla niewtajemniczonych w przykładach na mikrokontrolery STM32”. Jak sam tytuł wskazuje, publikacja ta łagodnie wprowadza początkujących programistów w świat złożonego, ale bardzo użytecznego interfejsu, jakim jest USB. Ogromna zaleta wspomnianej monografii to stuprocentowa kompatybilność przedstawionych w książce przykładów z przedstawicielami różnych serii mikrokontrolerów STM32 – od najstarszych STM32F103, poprzez nowsze STM32F207 aż do wydajnych STM32F404 z rdzeniem ARM Cortex-M4.

Mikrokontrolery w sieci – STM32 i interfejs Ethernet

Innym trudnym i odstraszającym wielu programistów tematem jest interfejs sieciowy – Ethernet. Choć na rynku można z łatwością kupić niedrogie moduły, pełniące rolę konwerterów SPI ↔ Ethernet, to jednak zastosowanie wbudowanego bloku peryferyjnego – tj. kontrolera ETH – nie tylko obniża koszty konstrukcji, ale także zwiększa jej możliwości i oszczędza miejsce na płytce drukowanej. Dla osób zainteresowanych wykorzystaniem sieciowych możliwości mikrokontrolerów STM32 powstała książka Marcina Peczarskiego „Mikrokontrolery STM32 w sieci Ethernet w przykładach”. Na prawie 300 stronach autor wyjaśnia niezbędne podstawy, począwszy od modelu warstwowego OSI, aż do szczegółów implementacji konkretnych protokołów z użyciem biblioteki lwIP.