Raspberry Pi CM5 Compute Module 5 - 8GB RAM + 16GB eMMC - CM5008016
- Nowość!
- Darmowa dostawa
Dławik oraz cewka to określenia, które używane są zamiennie. Takie komponenty najczęściej stosuje się w celu filtrowania prądu - na przykład przy zasilaniu mikroprocesora zastosowanego w płytce Arduino. Oferujemy szeroki wybór dławików - posiadamy zarówno cewki wykonane w technologii THT (przewlekanej), jak i w SMD(powierzchniowej). W zależności od modelu, z dławików w obudowie typu THT do wyboru są dławiki osiowe i pionowe, natomiast wszystkie dławiki SMD to dławiki drutowe. Wartości indukcyjności wahają się od 4,7 μH do 1 mH.
Dławik drutowy FerroCore 100uH/5A - DTPU100A5
Indukcyjność: 100 uH Prąd maks.: 5 A Średnica: 30 mm, wysokość: 13 mm Tolerancja: ±20% Rezystancja: 0,059 Ω.Dławik pionowy 10uH/1200mA - 5szt.
Indukcyjność: 10 μH. Maksymalny prąd: 1200 mA. Wymiary: 6 x 8 mm. Cena za 5 sztuk.Dławik pionowy 330uH/180mA - 5szt.
Indukcyjność: 330 μH. Maksymalny prąd: 180 mA. Wymiary: 6 x 8 mm. Cena za 5 sztuk.Dławik pionowy 470uH/300mA - 5szt.
Indukcyjność: 470 μH. Maksymalny prąd: 300 mA. Wymiary: 6 x 8 mm. Cena za 5 sztuk.Dławik osiowy przeciwzakłóceniowy 100uH/90mA - 10szt.
Indukcyjność: 100 μH. Maksymalny prąd: 90 mA. Rezystancja: 7,0 Ω. Wymiary: 3 x 7 mm. Cena za 10 sztuk.Dławik osiowy przeciwzakłóceniowy 1mH/40mA - 10szt.
Indukcyjność: 1 mH. Maksymalny prąd: 40 mA. Rezystancja: 33 Ω. Wymiary: 3 x 7 mm. Cena za 10 sztuk.Dławik osiowy przeciwzakłóceniowy 10uH/160mA - 10szt.
Indukcyjność: 10 μH. Maksymalny prąd: 160 mA. Rezystancja: 2,5 Ω. Wymiary: 3 x 7 mm. Cena za 10 sztuk.Zestaw dławików osiowych 3x7mm - 140szt.
Zestaw 140 sztuk dławików osiowych 3 x 7 mm to wszechstronny zestaw komponentów elektronicznych idealny dla hobbystów, edukatorów oraz profesjonalistów. Dławiki te są...Zobacz również
Dławiki indukcyjne to urządzenia, które działają przeciwzakłóceniowo, pełniąc rolę filtru. Cewkę w obwodzie umieszcza się w taki sam sposób, jak rezystor - szeregowo. W połączeniu z odpowiednim układem kondensatorów, dławiki mogą stanowić znakomity filtr usuwający zmienne zakłócenia z prądu, pozostawiając jednak nienaruszony sygnał o stałym napięciu. Działanie kondensatorów i dławików jest bardzo podobne do siebie z perspektywy elektronika - w obydwu przypadkach po odcięciu zasilania prąd będzie jeszcze przez chwilę się utrzymywał. Różnica polega na tym, że kondensator po nagłym odłączeniu prądu odda go jeszcze trochę ze swoich “zapasów” (zasada podobna do bufora lub zbiornika retencyjnego), natomiast cewka przez krótką chwilę będzie wytwarzała prąd (przepływ prądu) podobnie jak koło zamachowe po zatrzymaniu napędu.
W żargonie elektroników dopuszczalne jest zamienne stosowanie pojęć cewki i dławika, jednak warto wiedzieć z czego to wynika i jak prawidłowo powinno się stosować nazewnictwo. Cewka to komponent indukcyjny - natomiast w momencie, kiedy stanowi element układu filtrującego, staje się już dławikiem.
Cewka to element, który powinien być znany praktycznie każdemu, kto uczęszczał do szkoły na lekcje fizyki. Każdy z pewnością widział kiedyś (przynajmniej w książce) dławik drutowy (cewkę drutową), czyli rdzeń z materiału ferromagnetycznego (lub nawet powietrza), który został owinięty drutem. Poszczególne cewki różnią się między sobą indukcyjnością wyrażoną w henrach (H), ale warto również zwrócić uwagę na opór, jaki posiadają.
Kondensatory ze względu na wysoki stopień oporności montuje się równolegle w obwodzie, natomiast cewki szeregowo. Stanowią one stosunkowo niewielką przeszkodę dla napięcia prądu stałego, natomiast dla napięcia prądu zmiennego stają się “trudniejsze” do przebrnięcia - takie zjawisko jest pożądane. Ponadto w kategorii elementy pasywne można również nie tylko cewki, ale także bezpieczniki, kondensatory, magnesy i wiele innych.
W asortymencie posiadamy szeroki wybór cewek różnego rodzaju - są to między innymi dławiki osiowe (nóżki na dwóch przeciwległych końcach komponentu podobnego do rezystorów THT) i dławiki pionowe (dwie nóżki wychodzące z jednego końca komponentu). Dostępne są także dławiki drutowe oraz dławiki drutowe SMD. Wszystkie te komponenty mogą działać jako dławiki przeciwzakłóceniowe. Wartości indukcyjności poszczególnych modeli wahają się od 4,7 μH do 1 mH, minimalna rezystancja to 0,059 Ω, a dopuszczalne natężenie prądu wynosi od 0,4 mA do 5A. Poszczególne cewki różni indukcyjność, maksymalny prąd i zdolność do filtrowania napięcia. W sprzedaży dostępne wyłącznie cewki pochodzące od sprawdzonych dostawców lub bezpośrednio od producenta.
Najłatwiej jest sprawdzić działanie dławika, podłączając go do miernika indukcyjności i porównując wynik z wartościami deklarowanymi przez producenta.
Dławnice (dławiki kablowe, przepusty kablowe) nie są elementami elektronicznymi - to komponenty montażowe, które uszczelniają otwory przepustowe w obudowach urządzeń i zabezpieczają przewody przed uszkodzeniami oraz skręcaniem.
Rodzaj rekomendowanego dławika zależy od zastosowanego w spawarce układu prostującego. W przypadku prostowników jednofazowych stosuje się dławiki o wyższej indukcyjności, a w prostownikach trójfazowych - o niższej.
Dławiki kablowe dobiera się w zależności od przekroju przewodu (kształtu i średnicy). Odpowiednie tabele ułatwiające dobranie dławika znajdziesz na stronach producentów.