Zawsze chcemy, aby rezultaty spełniały pokładane w działaniach oczekiwania. Jednym ze sposobów na uniknięcie rozczarowań jest jasne przedstawienie wymagań i nadziei. Rozróżnijmy dzisiaj jedne od drugich i przyjrzyjmy się, czego pragną miłośnicy Raspberry.
Zdarzyło się niedawno - premiera Raspberry Pi

Niedawno mogliśmy cieszyć się nową kamerą do Raspberry Pi, serią materiałów dodatkowych oraz wreszcie wersją Raspberry Pi 4 8GB RAM. Odbiór środowiska okazał się pozytywny, ale pozostało wrażenie niedosytu – ważne dla wszystkich okazało się oczekiwanie na Raspberry Pi 5, no i to palące pytanie…
Kiedy nowe Raspberry Pi 5?
Fundacja Raspberry Pi (Raspberry Pi Foundation) nie zdradza swoich zamiarów zbyt chętnie. Fani na forum raspberrypi.org zauważają, że czwarta malina również pojawiła się znienacka. Spekulacje są nawet postrzegane z niechęcia. PR milczy. Na blogu cisza – albo tematy inne. Fora jednak grzmią od fraz w stylu raspberry pi 5 release date, raspberry pi 5 when i tym podobnych. W efekcie trudno choćby przypuszczać, kiedy otrzymamy nową malinę.

W wydaniach wrześniowym i październikowym magazynu MagPi Raspberry Pi 5 ani widu, ani słychu. Wciąż cieszymy się oczywiście maliną RPi 4, zgłębiamy zastosowania, jakie mają prezentowane do niej gadżety i oficjalne akcesoria Raspberry Pi.
Trudno jednak winić fanów za rozbudzone nadzieje, spekulowanie i dyskutowanie o tym, co nas czeka w związku z RPi 5. Czego w ogóle oczekiwać?
Czy będzie Raspberry Pi 5?
Informacje - Raspberry Pi 5
Właściwie łatwo będzie je zebrać – dotychczas nie zostały wypuszczone żadne oficjalne konkrety, które sugerowałyby, że Raspberry Pi 5 jest blisko. Podsyca to jeszcze bardziej apetyt. Ewentualna irytacja zawsze ustąpi miejsca dyskusjom i oczekiwaniu.
Sprowadza nas to do jedynego naturalnego kierunku, w jakim może to pójść. Jest to wspólne zastanawianie się, czy w nowym Raspberry otrzymamy to, na co oczekujemy. Przyjrzyjmy się temu, na co wskazuje zgromadzone wokół RPi środowisko.
Raspberry Pi 5 - wbudowana pamięć eMMC
Jednym z często wymienianych, jeśli nie najczęściej, pomysłów co do wzbogacenia Raspberry Pi 5, jest wbudowana pamięć, np. pamięć eMMC. Czym różniłby się dysk SSD od eMMC w kontekście nowej maliny RPi 5, tak funkcjonalnie i oprócz różnic specyfikacji?
Przede wszystkim nie trzeba byłoby nam karty SD. Pamięc eMMC oferowałaby także większe pojemności (np. 128 GB) czy szybszy zapis/odczyt. Kolejnym kryterium użyteczności jest fakt, że nie niszczą się one tak łatwo, jak karty SD.
Raspberry Pi 5 - port SATA
Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) jest szeregowym interfejsem komunikacyjnym z urządzeniami pamięci masowej.
Do jej zalet w kontekście nowego RPi należałoby z pewnością to, że jest niezwykle przydatny przy budowie serwerów NAS (serwery danych). Dodatkowo umożliwiłby wygodne podłączanie urządzeń takich jak napędy optyczne i taśmowe. SATA pojawia się często w oczekiwaniach fanów – jeszcze do tego wrócimy.
Obniżony proces litograficzny, czyli obniżenie procesu technologicznego
Wszyscy się zgodzą, że nowy minikomputer Raspberry Pi 5 powinien zostać wyposażony w procesor wykonany w niższym procesie technologicznym. Pozwoliłoby to zwiększyć wydajność maliny oraz obniżyć jej apetyt na energię elektryczną. Te dwa czynniki powinny w teorii przełożyć się na mniejsze ilości wydzielanego ciepła, ale jak wiemy teoria lubi mijać się z praktyką i gęstsze upakowanie elementów w połączeniu z niewielkimi rozmiarami płytki może przełożyć się na wyższe TDP niż w przypadku wersji 4B.

A tutaj warto wspomnieć o… ewentualnym wprowadzeniu nowego chłodzenia. Jest to niezwykle ważne także o tyle, że poprzednie RPi 4 miewało problemy z przegrzewaniem.
Raspberry Pi OS - jaki system operacyjny?
Warto zastanowić się nad tym, jaki system operacyjny dla minikomputera Raspberry Pi 5 sprawdziłby się najlepiej. Wymarzonym systemem operacyjnym pozostaje ewentualny Raspberry Pi OS (dawniej: Raspbian) w wersji 64-bitowej. Miło byłoby go zobaczyć na RPi 5, gdy wyjdzie już z fazy beta. Aktualnie zalecane jest korzystanie z systemu 32-bitowego.
Wasze głosy na temat Raspberry Pi 5
Przeprowadziliśmy małe rozpoznanie – z zadanego naszym fanom na Facebooku pytania o to, czego oczekują od Raspberry Pi, można dostrzec pewne nadzieje. Wielu z Was zwracało uwagę na lepsze chłodzenie, zintegrowaną baterię z możliwością wymiany czy przejście na złącze dla kart m.2. Niektórzy wskazywali również na potrzebę full size HDMI albo na konkretne połączenia parametrów, jak na przykład wspomniane m.2 i 4 x USB 3.0. A na złącze SATA czekają niemal wszyscy. Pytaliśmy Was również o pamięć eMMC i wielu z Was podpisało się i pod tym atrybutem.

Wszystkim pozostaje czekać. Możecie być jednak pewni, że Botland poinformuje Was o wszystkim. Gdy tylko czegoś się dowiemy, spekulacje uzyskają zupełnie inny wymiar. Kto wie, może już wkrótce będziemy operować na bazie konkretnych informacji.
3 Komentarze
Szczerze tak na serio przydałaby się wreszcie sensowna GPU która dogoni np telefony sprzed 2 lat, może jakieś npu dla tensorflow lite.
Ja jeszcze bawię się na RPi3, a tu już 5 szykuje się na czasie… jestem do tyłu, ale poczekam na następna generacje 🙂
Wstrzymuję się z wymianą swojej maliny, ale nie wiem czy nadal czekać. Czy Raspberry Pi 5 to kwartał, czy raczej rok, a może dłużej.