Arduino – ciekawe projekty, do których może posłużyć

Arduino to popularny moduł z mikrokontrolerem, który na co dzień jest wykorzystywany w wielu projektach, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych. Znajduje także swoje zastosowanie jako materiał do ćwiczeń dla studentów kierunków powiązanych z elektroniką. Bogactwo różnorakich czujników sprawia, że jego funkcjonalność można jeszcze rozwijać. Umożliwia to wykonywanie konstrukcji spełniających wiele funkcji. Najprostszym tego przykładem jest chociażby czujnik temperatury, obecny w wielu projektach, przerabianych przez użytkowników na wiele sposobów. Arduino to jednak tylko nazwa ogólna, jako że tak naprawdę tym mianem określa się całą serię urządzeń o różnych możliwościach sprzętowych.

Ciekawe projekty na Arduino - co możesz z niego wykonać?

Projekty na Arduino – prosta stacja meteo

Pierwszym przykładem ciekawego projektu, który można wykonać w ramach rozwijania swoich umiejętności jest stacja meteo. Wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane. Jedyne, czego do niej potrzeba, to tak naprawdę kilka podstawowych elementów. Jej mózg stanowi konkretny model Arduino wersja Uno Rev3. Mieszkańcom Krakowa i innych miast zmagającym się ze smogiem przyda się także czujnik pyłu, nazywany również czujnikiem stężenia cząstek – ten element będzie pełnić rolę monitora czystości powietrza. Pobrane dane zwraca zaś wyświetlacz ciekłokrystaliczny o 2 rzędach po 16 znaków. Jako bazę wykorzystać można płytkę stykową z 170 otworami. Zasilanie można zrealizować na dwa sposoby: z akumulatora o napięciu 5V lub też zewnętrznego zasilacza. Osoby bardziej zaawansowane mogą spróbować połączyć te 2 metody.

Ozdoby oparte o Arduino

Ważnym elementem świąt są niewątpliwie ozdoby. Bardzo często kolorowe i tradycyjne, jeśli jednak jesteśmy fanami technologii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je nieco unowocześnić. W tym projekcie na pewno pomocne okaże się omawiany moduł Arduino oraz paski LED RGB. Całym układem można sterować na przykład za pośrednictwem Bluetooth. Tak jak w przypadku poprzedniego problemu, zasilanie można zrealizować dwojako – z baterii lub zasilacza. Możliwe do uzyskania efekty świetlne są praktycznie nieograniczone. Wszystko zależy od napisanego programu mogącego posiadać predefiniowane ustawienia, lub w bardziej zaawansowanej wersji płynną regulację w czasie rzeczywistym, wliczając natężenie światła.

Arduino to również ciekawe projekty ozdób

Snake, czyli stara, dobra klasyka

Starsi z Was na pewno pamiętają jedną z obecnie już kultowych gier, jaka była obecna na przykład w telefonie Nokia 3310. Mowa oczywiście o Wężu zjadającym kulki na prostokątnej planszy. Najważniejsze elementy, jakie wykorzystuje się w tym projekcie to wyświetlacz o rozdzielczości przykładowo 84 na 48 pikseli (oczywiście każdy inny też się nada) oraz naturalnie moduł Arduino. Przy wykorzystaniu odpowiednich bibliotek nie jest wielkim problemem, aby zaprogramować całą aplikację od zera. Cała konstrukcja projektu jest bardzo prosta – kompletne sterowanie można ograniczyć do 4 przycisków. Mimo to, dobrym pomysłem na pewno będzie dodanie piątego, pełniącego funkcję pauzy.

Dodaj komentarz