Zestawy BBC micro:bit Grove Inventor Kit od Forbot w polskiej wersji językowej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 4 min.

Mały micro:bit to popularna płytka, z którą wielu pasjonatów elektroniki rozpoczyna swoje doświadczenia z programowaniem. O płytce micro:bit pisaliśmy dla Was na blogu w kontekście jej możliwości w nauczaniu zdalnym oraz alternatywy dla Arduino i Raspberry

Jednym z atutów BBC micro:bit jest jej elastyczność w kwestii wieku użytkowników. Prezentowane dzisiaj zestawy są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Zestawy z kursami BBC micro:bit Grove Inventor Kit zostały zaprojektowane przez naszych partnerów z FORBOT. Platforma jest jednym z najchętniej odwiedzanych blogów w Polsce publikującym praktyczne poradniki związane z elektroniką, programowaniem, robotyką oraz szeroko pojętym majsterkowaniem. FORBOT to miejsce, w którym nauczysz się od podstaw zasad działania i obsługi najpopularniejszych minikomputerów Arduino i Raspberry Pi.

BBC Microbit logo
Forbot logo

Na witrynie pojawia się wiele darmowych poradników – ich duża liczba i pomocna, fachowa społeczność sprawiają, że platforma jest popularnym miejscem do zdobywania nowej wiedzy o elektronice na każdym poziomie zaawansowania. Język jest czytelny i precyzyjny, a nauce towarzyszy bezcenne wrażenie wykonywania zadań we własnym tempie. Nie inaczej jest w przypadku kursów, które skonstruowano tak, aby mógł je wykonać każdy początkujący.

Co to jest micro:bit?

Micro:bit (BBC Micro Bit; częsty zapis: Micro:bit) to otwarty system embedded wykorzystujący procesor oparty na architekturze ARM. Został zaprojektowany przez BBC do użytku w zakresie edukacji komputerowej w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy konstrukcję tę zaprezentowano w ramach kampanii Make It Digital BBC 12 marca 2015 roku. Produkcja została uruchomiona z zamiarem dostarczenia 1 000 000 urządzeń BBC uczniom w Wielkiej Brytanii. Ostateczna konstrukcja i wszystkie funkcje finalnego urządzenia zostały zaprezentowane 6 lipca 2015 roku. Płytka została zaprojektowana do współpracy z innymi systemami, takimi jak Raspberry Pi, ale może być również wykorzystana zupełnie samodzielnie. Ilość projektów, jakie można zrealizować z pomocą Micro:bit, jest ogromna; zasadniczo nieskończona i ograniczona tylko wyobraźnią dzieci i ich nauczycieli. Więcej o płytce możecie przeczytać tutaj.

BBC Micro:bit - Microbit
Płytka BBC micro:bit

Zestaw dla każdego

Pomocami, które znajdziecie w ofercie Botland, są przedstawione zestawy BBC micro:bit Grove Inventor Kit zawierające kursy oraz wszystkie niezbędne do ich wykonania elementy w polskiej wersji językowej. Pełne tłumaczenie powstało we współpracy platformy FORBOT z firmą Seeedstudio – to świetna wiadomość dla małych i dużych programistów!

 

Dla każdego... czyli właściwie dla kogo?

Zestaw wynalazcy z projektami i kursem FORBOT jest idealnym dla dzieci i młodzieży zestawem do nauki programowania popularnej platformy BBC micro:bit. Całość składa się z uniwersalnych modułów, których praktyczne wykorzystanie zostało opisane w dołączonej do zestawu polskojęzycznej książeczce. Znajdziemy tu m.in. Shield Grove – moduł rozszerzający możliwości BBC micro:bit. Grove Inventor Kit obejmuje 8 modułów, które w prosty sposób podłącza się do micro:bita za pomocą dołączonych przewodów. Wszystko zostało dokładnie przemyślane przez autorów tak, aby każdy początkujący był w stanie poradzić sobie z nauką i zadaniami. 

Każdy z modułów to osobna płytka, która wyposażona jest w niezbędne elementy elektroniczne. W zestawie znaleźć można m.in. moduł wyświetlacza, głośnika, czujnika odległości oraz sensora gestów. Korzystanie z poszczególnych modułów nie wymaga lutowania, a wszystkie elementy można używać wielokrotnie do budowy różnych projektów.

Sam kurs opublikowany na portalu FORBOT, do którego linki znajdziecie na stronie produktu, jest dostępny w całości za darmo i po polsku. Jeśli jednak wolicie uczyć się z publikacji książkowej, to jest również dostępna w sklepie. 

Z pomocą w podłączeniu dodatkowej elektroniki dla początkujących – oprócz przejrzystych instrukcji w zadaniach kursu – przychodzi wewnętrzny zestaw modułów Grove. Pozwala on błyskawicznie dodawać do układu nowe elementy, poczynając od prostych diod świecących, przez przyciski, aż po zaawansowane elementy, np. czujniki gestów.

Moduły i elementy zestawu Grove Invention Kit
Bez dodatkowych zakupów i żonglowania elementami - wszystko krok po kroku i po polsku.

Kurs powstał z myślą o dwóch grupach użytkowników – dzieciach i młodzieży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby rodzice, dziadkowie i nauczyciele, poprzez nadzór nad wykonywaniem ćwiczeń, nie uzupełnili swojej wiedzy o elektronice. Nawet jako osoby zupełnie początkujące lub być może powracające do starego hobby, które nigdy nie traci na aktualności. 

Czego można nauczyć się z kursu?

Kurs Forbot BBC micro:bit
Wolisz wersję papierową kursu? To alternatywa dla Ciebie.

Kurs obejmuje 10 kompleksowych lekcji przygotowanych przez specjalistów. W słowie pisanym również można wytworzyć przyjazną, bezstresową atmosferę – i tak też jest w tym przypadku. Już przy pierwszym zetknięciu się z książką można się zorientować, że kurs jest daleki od starej daty podręczników z bibliotecznych półek – wszystko zostaje wyjaśnione użytkownikowi krok po kroku. Poziom zaawansowania zagadnień rośnie w naturalnym tempie. 

 • Kurs micro:bit – #0 – czym jest micro:bit? Dla kogo jest kurs?
 • Kurs micro:bit – #1 – środowisko i pierwsze programy
 • Kurs micro:bit – #2 – wejścia i wyjścia w praktyce
 • Kurs micro:bit – #3 – czujniki światła i obrotu w praktyce
 • Kurs micro:bit – #4 – dźwięki, czujnik położenia i liczby losowe
 • Kurs micro:bit – #5 – sterowanie za pomocą gestów
 • Kurs micro:bit – #6 – zmienne, wyświetlacz 7-segmentowy
 • Kurs micro:bit – #7 – pasek kolorowych diod RGB
 • Kurs micro:bit – #8 – ultradźwiękowy czujnik odległości
 • Kurs micro:bit – #9 – krokodylki, tester refleksu

W zestawach znajdziesz unikalne kody, dzięki którym:

 • potwierdzisz oryginalność wszystkich modułów i elementów,
 • otrzymasz powiadomienia o nowościach i aktualizacjach kursu,
 • pobierzesz zestaw ściąg z elektroniki, które ułatwią naukę,
 • uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów oraz szybszą pomoc na forum.

Rejestracja zestawu została przystępnie opisana na witrynie Forbot.pl – wystarczy do tego dołączona ulotka z unikalnym kodem. 

Przystępność modułów i języka kursu to niezwykle ważny atut zwłaszcza przy poznawaniu całkowicie nowych zagadnień, gdzie łatwo się zagubić. Zapraszamy do zapoznania się z treścią kursu i pełną zawartością zestawów Grove Inventor Kit!

Zestaw modułów dla microbit

Zestaw micro:bit Grove Inventor Kit - zestaw wynalazcy dla dzieci (moduły + micro:bit + kurs FORBOT)

Zestaw modułów dla microbit

BBC micro:bit Grove Inventor Kit PL - zestaw wynalazcy (projekty) + kurs FORBOT

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Dodaj komentarz