Spis treści:
Uuu… poważny temat. Budowa robota lub pojazdu RC nie brzmi raczej jak coś dla każdego. Dziś zejdziemy na ziemię i ominiemy wyspecjalizowane laboratoria rodem z utopijnego, czy też nawet i dystopijnego science-fiction. Dlaczego? Bo zbudować robota całkowicie z elementów analogowych lub kupić zestaw startowy od podstaw może praktycznie każdy. Zrozumienie tego, jak zbudować własnego robota to jednocześnie świetny sposób na naukę elektroniki i programowania komputerowego. Z pomocą przychodzi niezawodna platforma Arduino.
Jak zacząć budowę robota? Zestawy do budowy robota FORBOT, kurs i Arduino UNO
Na początek pozostaniemy w obszarze znanym jako roboty edukacyjne. Nie interesują nas jednak pozycje gotowe, ale te do samodzielnego składania, bo choć składanie prefabrykatów to niezupełnie samodzielne budowanie, to od czegoś trzeba zacząć, aby zrozumieć, jak działa całość. Zbieranie komponentów jest czasochłonne, ale nasi wieloletni partnerzy z FORBOT pomyśleli o tym wcześniej i stworzyli zestaw do samodzielnej budowy robota z kursem online. Zespół Botland próbował, zespół Botland docenił – wielu z nas zaczynało właśnie od tego zestawu i kursu.
Zestaw do budowy robota zawiera komplet elementów mechanicznych oraz elektronicznych, które wykorzystamy do złożenia konstrukcji opisanych w kursie opublikowanym na portalu FORBOT.
Po wykonaniu ćwiczeń możliwe jest m.in.:
- stworzenie robota omijającego przeszkody,
- stworzenie zdalnie sterowanego pojazdu (za pomocą pilota IR), tzw. pojazd RC,
- stworzenie „światłoluba”, czyli robota poszukującego najsilniejszego źródła światła,
- stworzenie „linefollowera”, czyli znanego z licznych imprez dla robotyków pojazdu, który autonomicznie pokonuje tor wyścigowy.
Specjalna płytka z zestawu zawiera sterownik silników, buzzer, odbiornik IR, ekspander portów, osobny stabilizator napięcia do opcjonalnego podłączenia serwomechanizmu, przycisk i diody sygnalizacyjne. W zestawie znajdziecie także czujniki optyczne oraz mechaniczne.
Zapamiętajcie te i podobne elementy na przyszłość, bo czytając ten artykuł właściwie już zaczęliście uczyć się robotyki! Tylko jak to złożyć? Bez obaw – FORBOT opisał dla Was wszystko krok po kroku. Wymagania: moduł Arduino UNO, czas, chęci.
Budowa zaawansowanego robota Arduino. Zestaw konstrukcyjny Totem Maker Mini Lab - TotemMaker TKM-ML1
Nasze owocne partnerstwo z Totem Maker przyniosło już wspaniałe rezultaty. Prezentowany zestaw znajdujący się w sekcji roboty zaawansowane w sklepie Botland to zbiór elementów umożliwiających stworzenie własnego zestawu laboratoryjnego. Cała platforma to właściwie nauka elektroniki, programowania oraz pole do przeprowadzania doświadczeń.
Konstrukcja zbudowana z klocków Totem zapewnia prosty montaż i uporządkowane połączenia komponentów. Serce zestawu, moduł TotemDuino z legendarnym mikrokontrolerem ATmega328, przypomina Arduino UNO – w oparciu o mikrokontroler możemy pracować z wykorzystaniem uniwersalnego środowiska Arduino IDE.
Na deser - własny robot niekoniecznie z Arduino
Nie samym Arduino maker żyje. Zachęcamy Was do odwiedzenia nie tak dawno powstałej kategorii Zbuduj robota. Liczne zestawy i funkcjonalności, zróżnicowane komponenty, możliwości własnej modyfikacji, a wszystko to podane w charakterze edukacyjnym i makerskim – z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie. Do zobaczenia w warsztacie robotyka, a w przyszłości może na zawodach robotów z Waszym udziałem!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 8
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.