Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 5 min.

Dawno temu, za górami, za lasami, stała sobie siedziba Botland. 

Chwila, nie, nie tak to leciało…

Skąd się właściwie wzięliśmy? Kim jesteśmy?  

Co to jest fotorezystor i dlaczego firmowy czajnik nie działa na Arduino?

Czasami przyjaciele znają się długo, ale słabo. Jeszcze inni znają się krótko, ale intensywnie. Każda relacja jest inna.  Kochamy naszych Czytelników i uwielbiamy dowiadywać się czegoś nowego nie tylko o technologiach, ale i o Was.

Dziś jednak, za sprawą tego artykułu, role się odwrócą. Czas, abyśmy podzielili się z Wami naszą historią! 

Jak to wszystko się zaczęło?

Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w krótkim haśle – od studenckiej pasji. Tylko że pod słowami „studencka pasja” kryje się tak wiele, że aby opowiedzieć wszystko, zabrakłoby czasu do jutra. Wie to każdy, kto dobrze pamięta uczelniane czasy. Ile się wtedy działo!

Przedstawmy to tak: jeżeli ktoś w latach dziewięćdziesiątych, przechodząc przez skrzyżowanie w dużym mieście, zobaczył nadjeżdżające z czterech wlotów zachodnie samochody, to stał jak wryty i miał kompletny odlot. Zupełnie jak w filmie akcji. Niestety możliwości były wówczas bardzo skromne, a na posiadanie takiego samochodu mogli pozwolić sobie nieliczni. 

W 2008 roku dwóch studentów kierunku Politechniki Wrocławskiej miało… i wizję, i problem. Właściwie to stykali się z tymi samymi problemami, co każdy elektronik i robotyk. W erze wszechobecnej informacji do Polski docierały już od dawna prezentacje niesamowitych konstrukcji, owoce amatorskich i profesjonalnych projektów, które budzą apetyt do własnych eksperymentów. Z drugiej strony jednak brakowało części. Chcieli tworzyć, mieli pasję, ale nie mieli jak. Koło naukowe Politechniki Wrocławskiej było wówczas wsparciem nieocenionym, ale jeszcze niekompletnym – szybko pojawiła się potrzeba wykonania własnych kroków. Nadszedł czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać.

Full talentu, a brak sprzętu

Kiedy narodził się Botland? Znamy dokładną datę. Co więcej świętujemy ją właśnie jako dzień narodzin.

8 października 2010 roku Bartosz i Szymon, bohaterowie dzisiejszego artykułu, wysłali pierwszą wiadomość e-mail do amerykańskiego dostawcy elektroniki o zacięciu makerskim, firmy Pololu. Nietrudno odnaleźć podobieństwa – firma ta powstała w 2000 roku z inicjatywy trójki studentów Massachusetts Institute of Technology. 

W 2001 roku operowała jeszcze z akademika MIT, a w 2002 przeniosła się do cieplejszego klimatu i niższych podatków Las Vegas w Nevadzie. Choć finansowanie i wsparcie w uczelniach za oceanem jest zupełnie inne, niż w Polsce i wielu krajach Europy, to wyzwania mają zawsze element wspólny. Zrozumieli.

Szymon Mońka Bartosz Derkacz Botland
Od lewej: Szymon Mońka i Bartosz Derkacz, CEO Botland

Z Pololu szczęśliwie współpracujemy do dziś – i to już 10 lat. A oto nasz pierwszy robot linefollower:

Firma Botland historia robot linefollower
Firma Botland historia robot linefollower

Zwyciężanie zaczyna się teraz

Wraz z konstrukcją robotów nadszedł czas mistrzostw. W pierwszych zawodach młodzi robotycy wzięli udział w 2008 roku – były to zawody na Politechnice Wrocławskiej. Trudne początki szybko ustąpiły miejsca kolejnym sukcesom. Z czasem wielu stających w szranki o miano najlepszego konstruktora robotów zaczęło wręcz reagować z obawą na samą obecność duetu BOTLAND TEAM wśród zawodników – po prostu nie dało się niczego wygrać, bo Bartosz i Szymon byli bezkonkurencyjni. W międzyczasie pojawiały się kolejne zawody, a doświadczenie z austriackiego Wiednia pokazało, że BOTLAND TEAM ma niemało do pokazania także na forum europejskim – zajęliśmy 1. oraz 2. miejsce w 2012 roku i 1. oraz 3. miejsce w 2013 roku na RobotChallenge. 

Loading... czyli pierwsza strona internetowa botland.com.pl
Firma Botland historia
O nie, to znowu oni... czyli pierwsze lata sukcesów krajowych i międzynarodowych.

Mamy nadzieję, że teraz kompendialny i poradnikowy charakter naszych artykułów na blogu jest dla Was jasny. W Botland wiemy, z jakimi wyzwaniami borykają się wszyscy, którzy kochają mechanikę, elektronikę, i robotykę. 

Firma Botland historia
Firma Botland historia
Firma Botland historia

Studenckie klimaty

Wasze pierwsze zamówienia były pakowane ręcznie we wrocławskim mieszkaniu. Czasami wzdłuż korytarza w przedpokoju nie było widać niczego z ponad rozstawionych pudeł. Ostrożnym trzeba było być, i uważać, i o nic się nie potykać… Przestrzeń życiowa szybko zamieniła się w magazyn i studio – rozstawione „parasole” planu zdjęciowego zastawiały drogę w małym Hollywood w mieszkaniu studenckim we Wrocławiu.

Firma Botland historia

Pierwszy magazyn. Co przyniosła wiosna?

Jeszcze szybciej okazało się, że zainteresowanie klientów przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Potrzeba było i mocy przerobowej, i powierzchni użytkowej. 15 kwietnia 2013 roku odbyliśmy pierwszą dużą podróż – była to przeprowadzka z akademickiego Wrocławia do rodzimego Kępna. 

Gdzieś trzeba zacząć, no nie?

Równolegle ruszała sprzedaż online poprzez forum i migracja danych na nowy system. Były to pierwsze kroki do zwiększania świadomości marki. Zaistnieliśmy, na razie bardzo skromnie, jako internetowy sklep elektroniczny, w którym każdy pasjonat elektroniki i robotyki znajdzie niezbędne części, narzędzia oraz akcesoria. Nasz pierwszy indeks sklepowy, 00010, obejmował silnik HP 30:1 z obustronnym wałem Pololu 2212.  Co ciekawe, artykuł jest nadal dostępny w ofercie. Dziś zbliżamy się do indeksu o wartości 18 000… ale o tym później. 

Firma Botland historia

Dla tych, którzy myślą, że Botland to firma prowadzona sprzed komputera – macie rację, ale nie do końca. Owszem, kiedyś tak było. Droga do zautomatyzowanej sprzedaży jest długa i żmudna. Każdy, kto zakładał nową firmę. wie, że wszystko może przysłowiowo wysypać się na każdym możliwym etapie. Parliśmy powoli do przodu stopniowo poszerzając asortyment. Nie uniknęliśmy pomyłek, ale nauczyliśmy się wyciągać z nich wnioski oraz optymalizować każdy aspekt HR logistyczny i biurowy tak, aby dążyć do wydajności w dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia.

Botland w bloku

Z początkiem maja 2014 roku nastąpił poważny wzrost powierzchni – nareszcie mieliśmy gdzie się upchnąć. Nowy lokal liczył sobie piorunujący jak na tamten czas metraż 300 m². Przy osiedlu Odrodzenia w Kępnie pozostaliśmy aż do 2017 roku. Cyklicznie borykaliśmy się z problemem nowego miejsca, bo firma nieustannie się rozrastała, brakowało regałów i potrzeba było centrum logistycznego z prawdziwego zdarzenia. Zamówienia napływały i napływały.

Stało się jasnym, że potrzebujemy naprawdę dużej bazy, gdzie wszystko będzie funkcjonować jak w zegarku. Gdzie zautomatyzowane rozwiązania staną się podstawą zadowolenia naszej rosnącej społeczności Klientów i Czytelników. Nasze ambicje rosły z czasem i zaczynaliśmy być kojarzeni jako miejsce, gdzie każdy pasjonat elektroniki może znaleźć coś dla siebie, uzyskać wsparcie projektowe dla swoich pomysłów i podzielić się nim z innymi. 

Firma Botland historia

A jak jest dziś?

Firma Botland historia

Zwieńczeniem, choć nie końcem wędrówki jest dla nas pewne ważne miejsce. Pamiętacie zdjęcie z początku artykułu? Dotarliśmy w końcu do Goli pod Bralinem. To niewielka miejscowość w okolicy Kępna i odcinka trasy S8 Warszawa-Wrocław.

To tutaj powstała nasza siedziba. Przywitaliśmy ją 1 marca 2017 roku

Z końcem 2020 roku nasze centrum logistyczne ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Planujemy rozbudowę do 4000 m². 

Korzystamy z nowoczesnych, zautomatyzowanych rozwiązań w zakresie zarządzania magazynem, takich jak Put to Light czy WMS (Warehouse Management System). Nasz asortyment obejmuje ponad 18 000 zróżnicowanych produktów. Prowadzony przez nas oficjalny Botland Blog to treści, które obejmują nie tylko publikacje produktowe, ale również kompendia, porady, tutoriale projektów, recenzje i aktualności ze świata technologii. 

Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem produktów Raspberry Pi Foundation z odznaką Approved Reseller. Oprócz tego zajmujemy się dystrybucją takich marek jak Arduino, Pololu Robotics & Electronics, SparkFun Electronics, BBC Micro:bit, Adafruit, Farnell, GoodRam, HiFiBerry, Waveshare, Seeedstudio, DFRobot, ArduCam, Dobot, Atnel, BananaPi, Kradex, NanoPi, Pimoroni, Odroid i wielu innych.

Nasze ukochane minikomputery i platformy programistyczne, czyli brytyjskie Raspberry Pi i włoskie Arduino, to tylko początek. Objeżdżamy i okrążamy świat w poszukiwaniu zawierania nowych przyjaźni, które procentują na długo.

Co chcielibyśmy poprawić? Wszystko. A co chcielibyśmy zmienić? 

90% naszych klientów to mężczyźni, więc z pewnością chcielibyśmy zachęcić do częstszych odwiedzin w Botlandzie kobiety. W końcu w naszym zespole pracuje cała drużyna wspaniałych dziewcząt! 

Firma Botland historia
Firma Botland historia

Dziś zespół Botland to zgrana załoga na straży właściwego funkcjonowania całego systemu. Wiemy, jakie stoją przed nami wyzwania. Jesteśmy gronem, w którym wszystkie działy są równoważne. Wciąż poszerzamy nasz asortyment tak, by nasi Klienci byli na bieżąco z nowościami z branżowego świata. A teraz, po tak długiej, kształcącej podróży, najwyższy czas przejść do podsumowania. 

Botland w pigułce

 • ogólnopolski zasięg
 • 2 mln odsłon strony botland.com.pl miesięcznie
 • wysoka ocena na portalu Opineo.pl
 • ponad 12 000 poleceń użytkownika i wysoka ocena na serwisie Allegro.pl, śr. ocen 5/5
 • jesteśmy jedynym oficjalnym dystrybutorem Raspberry Pi w Polsce, który posiada w ofercie Raspberry Pi Zero
 • współpraca i wsparcie dla kół naukowych z terenu całego kraju
 • wskaźnik błędów magazynowych w paczkach ok. 0,1%
 • niewielka ilość reklamacji
 • ponad 18 000 produktów
 • aktywność na social media – Facebooku, Instagramie i Twitterze
 • publikacja tutoriali i poradników na kanale YouTube
 • współpraca z influencerami i youtuberami
 • regularna wysyłka newslettera i publikacja serii artykułów Nowości w Botland
 • ponad 500 000 zrealizowanych zamówień

Nagrody i wyróżnienia

 • Wyróżnienie portalu OPINEO.PL za uzyskanie wysokich ocen konsumenckich w kategorii Sklepy Średniej Wielkości w Rankingu Sklepów Internetowych
 • E-GAZELE BIZNESU 2017: Lider Wielkopolski  (6. miejsce w kraju), udział w edycjach 2018 i 2019
 • Nagroda portalu Allegro.pl za najwyższą jakość obsługi i całoroczną kwalifikację w prestiżowym programie Super Sprzedawca – 2018, 2019
 • Wyróżnienie w konkursie „Lider Przedsiębiorczości Powiatu Kępińskiego” – 2019 
Szymon Mońka Bartosz Derkacz Gazele Biznesu Botland

Nie ustajemy w wysiłkach i wciąż poszerzamy naszą bazę Dostawców i Klientów. 

Czekamy na Ciebie w Botland – odwiedź nas!

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

wytrzymałość materiałów podstawy mechaniki
Kompendium
Anna Wieczorek

Wytrzymałość materiałów – Podstawy mechaniki

Wytrzymałość materiałów to dziedzina potrzebna praktycznie każdemu konstruktorowi urządzeń – również elektronikowi. Dowiedz się wszystkiego o obciążeniach oraz naprężeniach i poznaj zasady dobrego projektowania.

Druk 3D
Marcin Lesiński

Drukarki 3D Velleman – Modele serii Vertex

Przedstawiamy ciekawe modele drukarek 3D Velleman. Poznaj podstawową drukarkę Vertex K8400, miniaturową Vertex Nano K8600 i innowacyjną Vertex Delta K8800.

Dodaj komentarz