Spis treści:
Triumfalny powrót płytki docenionej w zastosowaniach przemysłowych i multitaskingu, Arduino Portenta, to wydajność pracy bez kompromisów względem wersji bazowej i jeszcze lepsze dopasowanie do potrzeb developerów.
Trochę mniejszy cud - Portenta H7 w wersji Lite
Premiera Arduino Portenta H7 w Botland była sygnowana często określeniem cud, bo… taki dobry omen oznacza po łacinie słowo portenta – a Arduino dba o swoje włoskie korzenie, którym do łaciny w Europie najbliżej. Stworzona z myślą o programistach, którzy chcą wykorzystać moc obliczeniową Portenta H7, ale nie potrzebują wszystkich funkcjonalności bazowej wersji – przynajmniej na etapie wdrażania, bo przecież można wybrać później zaawansowaną wersję platformy Arduino. Portenta H7 Lite cechuje przede wszystkim ekonomia – to rozwiązanie zaprojektowane dla złożonych środowisk, gdzie komunikacja radiowa nie jest odpowiednia lub możliwa, a wszystko odbywa się z wykorzystaniem Ethernet.
Atuty znane z oryginału Arduino Portenta H7
- Dwurdzeniowość. Dwa czołowe procesory ST STM32H747XI z rdzeniem o taktowaniu 480 MHz do multitaskingu, czyli te same, co w oryginalnej Arduino Portenta H7. Można powiedzieć, że najbardziej rewolucyjna i przedstawiana jako czołowy atut funkcja oryginału została w H7 Lite zachowana.
- Korzystanie z najnowszych rozwiązań sztucznej inteligencji. Płytka jest na tyle mocna, że potrafi obsługiwać automaty skończone AI.
- Moduł łączności bezprzewodowej.
- Wsparcie dla programowania w microPython.
Arduino Portenta H7 Lite - przykłady zastosowań
- Maszyny przemysłowe wysokiej klasy
- Urządzenia laboratoryjne
- Widzenie komputerowe (wizja komputerowa)
- Sterowniki PLC
- Przemysłowe interfejsy użytkownika
- Sterowanie robotami
- Dedykowany komputer stacjonarny
- Obliczenia związane z szybkim uruchamianiem systemu (ms)
Arduino Portenta H7 Lite - specyfikacja
Na wierzchniej (górnej) stronie płytki znalazły się headery kompatybilne z Arduino MKR, przycisk, złącze ESLOV, znane m.in. z nakładek Arduino MKR, port USB-C, układ zarządzania energią, złącze baterii, pamięć Flash QSPI i główny procesor STM32H747. Na spodniej części znalazł się nowy zestaw złącz 80-pinowych.
Zmiany dotyczą więc komunikacji, złącz i rozwiązań związanych z bezpieczeństwem. W wersji H7 Lite mamy do dyspozycji Ethernet (PHY, warstwa fizyczna) bez cechujących oryginał BLE i WiFi. W Lite nie znajdziemy również wyjścia wideo oraz układu kryptograficznego NXP SE0502C2 oryginału, zamiast tego pozostaje tylko mikrochip ATECC608.
Wymiary 66 x 25,4 mm, temperatura pracy od (-40)°C do 85 °C (od [-40]° F do 185°F) i procesor RST STM32H747XI wyposażony w rdzeń Arm® Cortex®-M7 o częstotliwości do 480 MHz pozostają bez zmian. Zmiany dotyczą więc komunikacji, złącz i rozwiązań związanych z bezpieczeństwem. W wersji H7 Lite mamy do dyspozycji Ethernet (PHY, warstwa fizyczna) bez cechujących oryginał BLE i WiFi. W Lite nie znajdziemy również wyjścia wideo oraz układu kryptograficznego NXP SE0502C2 oryginału – zamiast tego pozostaje tylko mikrochip ATECC608.
Wersja Arduino Portenta H7 Lite tak jak standardowa wersja została wyposażona w dwa równoległe rdzenie, które mogą komunikować się między sobą za pośrednictwem mechanizmu Remote Procedure Call. Umożliwia to wywoływanie funkcji pomiędzy rdzeniami i dlatego właśnie Portenta może wykonywać wiele zadań jednocześnie. Podczas gdy jeden z rdzeni będzie zajęty skomplikowanymi obliczeniami algorytmu, drugi będzie w stanie pracować nad zadaniami niskiego poziomu zajętości. Z wykorzystaniem płytki można tworzyć projekty w oparciu o uczenie maszynowe i sieci neuronowe za pośrednictwem oprogramowania TensorFlow™ Lite. Oprócz tego możemy obsługiwać Arduino, Mbed, Micropython, Javascript.
Przedsprzedaż Arduino Portenta H7 Lite rusza w Botland, a tymczasem warto sprawdzić pozostałe kategorie platformy albo poczytać szerzej o tym, co potrafi większa siostra z duetu H7.
Charakterystyka i zastosowania Arduino Portenta H7
Kto miał łacinę w szkole i uczęszczał pilnie na lekcje? “Portenta” z języka łacińskiego oznacza cuda. Sprawdźcie z Botlandem, co potrafi Arduino Portenta H7!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.