PowerVision PowerEgg X Wizard i DJI Mavic 2 Zoom – Porównanie dronów – dwóch podniebnych mistrzów filmowania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 8 min.

Oferta dronów na rynku jest dziś tak szeroka, że pasjonaci i zawodowcy mogą przebierać w maszynach według swoich oczekiwań. Niezmiennie jednym z najpopularniejszych zastosowań urządzeń latających jest filmowanie dronem. Jednak film filmowi nierówny – zupełnie czego innego oczekuje profesjonalista realizujący klip wideo na zlecenie np. urzędu miasta czy dewelopera, a czego innego – youtuber dokumentujący swoją działalność. W naszym artykule porównujemy bardzo ciekawe modele dronów przeznaczone właśnie do realizacji materiałów filmowych: PowerVision PowerEgg X Wizard oraz DJI Mavic 2 Zoom.

DJI Mavic 2 Zoom na pierwszy rzut oka - mały dron

Dron Mavic
Dron Mavic 2

Drony PowerEgg traktowane są czasem jako konkurencja dla DJI Mavic. Jednak jeśli spojrzy się na możliwości i konstrukcję obu dronów, potraktowanie ich jako bezpośredniej konkurencji wydaje się niezbyt uzasadnione. Ogromne różnice koncepcji widać bowiem już na poziomie samej konstrukcji. DJI Mavic 2 Zoom – kolejne po słynnym modelu Mavic Pro dzieło DJI – zamknięty jest w płaskiej, dosyć smukłej obudowie ze składanymi ramionami. To dron wygodny do transportu – po złożeniu całe urządzenie zajmuje o wiele mniej miejsca. Rozłożona konstrukcja ma wymiary 322 x 242 mm, natomiast złożona zaledwie 214 x 91 mm. Wysokość wynosi 84 mm i po schowaniu ramion się nie zmienia.

Dron DJI Mavic 2 Pro - kamera Hasselblad
Skład zestawu z widcznym dronem po złożeniu.

DJI Mavic 2 Zoom nie należy do najlżejszych konstrukcji. Jego waga to nieco ponad 900 g, lecz w zastosowaniach półprofesjonalnych dla żadnego użytkownika nie będzie to zaskoczeniem. Należy jedynie pamiętać, że operator drona tej masy (a dokładniej każdego urządzenia, w tym oczywiście drona z kamerą, którego waga przekracza 600 g) musi wykazać się świadectwem kwalifikacji UAVO. Warto podkreślić, że DJI Mavic 2 Zoom bardzo dobrze poddaje się sterowaniu, zapewnia wysoką stabilność lotu, a do tego generuje dźwięki o naprawdę niskim poziomie głośności, co dodatkowo wpływa na komfort użytkownika. Dużą zaletą urządzenia jest też solidna, starannie zaprojektowana i wykonana obudowa. Dron DJI na pewno sprawdzi się jako dron z kamerą do filmowania.

PowerVision PowerEgg X Wizard – pierwsze wrażenia

Dron PowerVision PowerEgg X Wizard
Dron PowerEgg X Wizard

wórcy nowego drona ze „stajni” PowerVision postawili na oryginalność. Stworzone przez nich urządzenie zamknięte jest w gładkiej, białej kapsule przywodzące na myśl (zgodnie z nazwą modelu) duże jajko. Część kapsuły stanowi zdejmowaną osłonę kamery, natomiast pozostała część to obudowa mocowana na stałe. Do niej przyczepia się podwójne ramiona ze śmigłami – ich założenie jest łatwe, a dobrze spasowane elementy sprawiają, że cała procedura zajmuje dosłownie chwilę. Fakt, że ramiona ze śmigłami dostarczane są jako osobne elementy zestawu, ma dodatkowe znaczenie – w przeciwieństwie bowiem do DJI Mavic 2 Zoom, który koncentruje się w maksymalnym stopniu na użytkowaniu kamery wraz z dronem, PowerVision PowerEgg X Wizard może być wykorzystywany również jako ręczna lub stojąca kamera. W tym drugim przypadku do obudowy mocuje się specjalny uchwyt na dłoń (dostarczany w zestawie z dronem), a przypadek trzeci (kamera stojąca) wymaga posiadania również statywu.

Dron PowerVision PowerEgg X Wizard

PowerVision PowerEgg X Wizard przyda się zatem również podczas ujęć statycznych, realizowanych z perspektywy użytkownika, a nie tylko ujęć lotniczych. Dodatkowym wyróżnikiem modelu jest jego przystosowanie do ujęć wodnych. Dedykowane płozy zapewniają mu wyważenie i obciążenie umożliwiające lądowanie na powierzchni, a także bezpieczny start z poziomu lustra np. jeziora czy stawu. Dodatkowa, plastikowa kapsuła (również znajdująca się w zestawie) zapewnia mu wodoodporność, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować z jego pomocą materiały filmowe podczas deszczu. Masa PowerEgg wynosi ok. 860 g, co sprawia, że również do misji wykonywanych z jego pomocą nieodzowne będzie legitymowanie się świadectwem kwalifikacji UAVO.

Dron PowerVision PowerEgg X Wizard

Pomysł na optykę i automatyzację w wydaniu DJI

Wróćmy do drona DJI Mavic 2 Zoom. Największym atutem propozycji DJI jest parametr, który został podkreślony nawet w nazwie modelu: dwukrotny zoom optyczny, zapewniany przez obiektyw o zakresie ogniskowych od 24 do 48 mm, wspierany dodatkowo przez dwukrotny zoom cyfrowy. Właśnie za to rozwiązanie model Mavic 2 Zoom cieszy się estymą wśród wielbicieli dronów na całym świecie. W filmach realizowanych z wykorzystaniem teleobiektywu perspektywa ulega spłaszczeniu, co daje bardziej „kinowy” efekt. Kamera z sensorem CMOS 1/2,3 ” o rozdzielczości 12 Mpx pozwala na uzyskanie znakomitej jakości obrazu. Dron może wykonywać wyraźne zdjęcia o bardzo dobrym odwzorowaniu barw albo nagrywać filmy w jakości 4K. Warto zauważyć, że w przypadku filmów w jakości Full HD i wykorzystania wspomnianego, czterokrotnego zoomu otrzymujemy bezstratną jakość materiałów. Dostępne w przypadku tego modelu formaty zapisów to: wspomniany 4K (od 24 do 30 klatek na sekundę), 2.7K (od 24 do 60 klatek na sekundę) oraz Full HD (od 24 do 120 klatek na sekundę).

Inna ciekawa opcja w DJI Mavic 2 Zoom to hybrydowy autofocus, znany z dobrych aparatów fotograficznych. Takie rozwiązanie pozwala z jednej strony szybko ustawić ostrość, a z drugiej – dzięki możliwości śledzenia obiektu w trybie autofocusa – tworzyć wysokiej jakości ujęcia, w których dron ani na chwilę nie straci z pola widzenia danego obiektu i będzie w stanie uzyskać wysoką jakość video przez cały czas. Podczas kręcenia klipów w terenie warto pamiętać także o kadrowaniu Dolly Zoom. DJI Mavic 2 Zoom może szybko przełączać się pomiędzy ogniskową 24 a 48 mm, aby zaprezentować inną perspektywę tła przy niezmiennym ujęciu obiektu na pierwszym planie. Ostrzenie obrazu na obiekt podczas lotu zostało rozpracowane w tym modelu naprawdę znakomicie. Obiektyw kamery wyposażony został w przesłonę od f/2.8 do f/3.8, a oprogramowanie podczas nagrywania dokonuje automatycznej analizy panujących warunków oświetleniowych i dopasowuje do nich ustawienia obiektywu. Natomiast zakres dostępnych kolorów obejmuje aż 1 miliard odcieni.

Dron DJI Mavic 2 Pro - kamera Hasselblad

Ciekawe rozwiązania optyczne i tryby w dronie PowerVision

Twórcy PowerEgg X Wizard także znaleźli sposób na to, by dać użytkownikom drona mnóstwo kreatywnych możliwości. Podobnie jak w DJI Mavic 2 Zoom, także i tu kamera umieszczona została na 3-osiowym gimbalu. Dzięki cyfrowej stabilizacji obrazu możliwe jest kręcenie bardzo wysokiej jakości materiałów filmowych, zarówno w trybie drona, jak i urządzenia trzymanego w ręce. Sercem PowerEgg X Wizard jest kamera wyposażona w 12-megapikselową matrycę CMOS 1/2,8″. Pozwala ona na rejestrowanie filmów w jakości 4K (od 24 do 60 klatek na sekundę), Full HD (od 24 do 120 klatek na sekundę) i HD (24 do 240 klatek na sekundę). Oba omawiane drony udostępniają podobny zakres ISO w przypadku filmowania (od 100 do 32000), natomiast w przypadku fotografii PowerEgg X obejmuje zakres od 100 do 6400, podczas gdy Mavic 2 Zoom od 100 do 3200. Taka czułość pozwala jednak obu dronom realizować z powodzeniem ujęcia również w nocy i w słabszym oświetleniu.

Kąt widzenia w PowerEgg X Wizard sięga niemal 80 stopni, ale w trybie śledzenia obiektu (więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu) może objąć nawet 170 stopni. Obiektyw gwarantuje ogniskową odpowiadającą 27 mm, wyposażony jest również w przesłonę f/1.8. Ostrzenie obrazu obejmuje zakres od 1 m do nieskończoności. Dron udostępnia kilka trybów fotografowania, w tym zdjęcia seryjne (3, 5 lub 7), ujęcia typu timelapse (z interwałem od 3 do 60 sekund), a także automatyczny bracketing ekspozycji zapewniający większą szczegółowość obrazu nawet w słabiej oświetlonych partiach. To ważne, zwłaszcza że PowerEgg X Wizard może towarzyszyć użytkownikowi podczas misji fotograficznych, wykonywanych w czasie deszczu, a więc przy słabszych warunkach oświetleniowych.

Imponujące tryby i funkcje DJI Mavic 2 Zoom

Oba omawiane urządzenia mają naprawdę sporo do zaoferowania tym użytkownikom, którzy podczas realizacji filmów czy fotografowania chcą skoncentrować się na ujęciach i w jak największym stopniu korzystać przy tym ze wsparcia drona. DJI Mavic 2 Zoom ma wiele funkcjonalności wpływających na jakość i wyrazistość obrazu. Podczas fotografii HDR (funkcja E-HDR) wykonuje 13 ujęć i łączy je w jedno zdjęcie o niezwykle precyzyjnym odwzorowaniu poszczególnych barw oraz szczegółów tonalnych. Do fotografii nocnej przeznaczona jest natomiast funkcja HyperLight, zapewniająca jeszcze wyższą jakość obrazu, niż tradycyjne zdjęcia z długim czasem naświetlania.

DJI Mavic 2 Zoom – tak, jak zresztą zobowiązuje go sama nazwa – znakomicie radzi sobie ze śledzeniem obiektów. Pomaga mu w tym tryb ActiveTrack 2.0 (wzbogacony o technologię 3D), a także HyperLapse Aerial Photography. O tych dwóch funkcjonalnościach należy wspomnieć koniecznie – pierwsza z nich gwarantuje mocne wsparcie w niezwykle modnych obecnie, ale też bardzo skomplikowanych technicznie ujęciach typu timelapse, ale wykonywanych w ruchu. Druga ze wspomnianych funkcjonalności umożliwia natomiast precyzyjne planowanie trasy lotu oraz wykorzystywanych podczas realizacji filmów efektów (w tym omawianego już wcześniej kadrowania Dolly Zoom). Co więcej, dla drugiej odsłony modelu Mavic nie stanowi problemu powtórzenie tych samych ujęć w pewnych odstępach czasowych. Służy do tego Task Library, czyli biblioteka tras lotów. Filmy rejestrujące to samo miejsce o różnych porach dnia czy też np. tę samą inwestycję na różnych etapach jej realizacji stały się dzięki temu znacznie prostszym przedsięwzięciem. DJI Mavic 2 Zoom ma również kilka profesjonalnych trybów fotografowania, w tym zdjęcia seryjne czy też w trybie automatycznego bracketingu. Aby listę uznać za (w miarę) kompletną, dodajmy do niej również możliwość wykonywania zdjęć w imponującej rozdzielczości… 48 Mpx, a to dzięki nakładaniu aż dziewięciu ujęć tego samego kadru.

Zachwycające udogodnienia w PowerEgg X Wizard

Dron PowerVision to spełnienie marzeń tych realizatorów, którzy do swoich nagrań dodają komentarze głosowe. Urządzenie realizuje lot, a w tym samym czasie znajdujący się na ziemi smartfon rejestruje dźwięki i automatycznie synchronizuje je z nagraniem dzięki technologii SyncVoice. Możliwości wykorzystania tej funkcji są spore, ponieważ dają operatorom możliwość bieżącego komentowania obrazu albo też po prostu nagrywania od razu zarówno odgłosów z otoczenia, jak i materiału wideo. Rozwiązanie takie skraca czas procesu postprodukcji, ponieważ głosu nie trzeba rejestrować osobno, a później łączyć i synchronizować z nagraniem wideo w procesie montażu. Technologia SyncVoice sprawdza się zarówno w przypadku nagrań realizowanych z użyciem drona, jak i filmów wykonywanych przy pomocy kamery trzymanej w dłoni.

Kamera PowerEgg X Wizard wyposażona jest w rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (znajduje się w nim zaawansowany procesor wspierający algorytmy AI). Korzysta z funkcji rozpoznawania twarzy, a algorytmy głębokiego uczenia sprawiają, że w miarę użytkowania urządzenia zapewnia ono coraz większą precyzję i skuteczność śledzenia. Co więcej, opcja inteligentnego kadrowania wspiera użytkownika w wyborze szczególnie atrakcyjnych lub ważnych ujęć. Kamerą PowerEgg X Wizard można sterować przy pomocy gestów, co będzie miało szczególne znaczenie dla tych użytkowników, którzy chcą porozumiewać się ze swoim urządzeniem na odległość np. podczas nagrywania filmów na wideoblogi. Częsty problem użytkowników dronów to wycinanie z nagrania. Wyzwalanie określonych działań przy pomocy gestu sprawia, że użytkownik nie musi tracić czasu na usunięcie z nagrania np. działań związanych z uruchamianiem drona. Wśród dostępnych funkcji włączanych w ten sposób znajdują się m.in.: wykonanie fotografii, włączenie nagrywania filmu, żądanie śledzenia obiektu, a także wykonywanie zdjęć grupowych.

Dron PowerVision PowerEgg X Wizard

Wydajność, zasięg i inne ważne parametry

DJI Mavic 2 Zoom wyposażony został w liczne czujniki chroniące przed zderzeniem z przeszkodą – zostały one zamontowane z przodu, z tyłu i pod spodem (parzyście), a także na bokach i na górze (pojedynczo). Dodatkowo dron ma system APAS, który wspiera omijanie przeszkód podczas lotu w kierunkach przód – tył. PowerVision PowerEgg X Wizard ma parzyste czujniki z przodu i w dolnej części konstrukcji. Maksymalna prędkość drona DJI to 72 km/h, natomiast PowerEgg X Wizard może przemieszczać się z maksymalną prędkością ok. 64 km/h. Mavic 2 Zoom jest przy tym odporny na wiatr o prędkości do 37 km/h. Maksymalny czas lotu jest podobny w obu konstrukcjach i wynosi ok. 30 – 31 min, natomiast w trybie samej ręcznej kamery PowerEgg X Wizard może pracować przez ok. 3,5 h. Zasięg DJI Mavic 2 Zoom to 5 km, a w przypadku PowerEgg X Wizard – 3 km. W obu przypadkach jakość transmisji nawet na tak dużych odległościach jest bardzo wysoka – w dronie DJI odpowiada za nią standard OcuSync 2.0 pozwalający na podgląd na żywo o jakości 1080p.

Podsumowanie

Zarówno PowerVision PowerEgg X Wizard, jak i DJI Mavic 2 Zoom to dwa bardzo ciekawe rozwiązania w swojej klasie. Oba drony należą do podobnej półki cenowej, ale skierowane są do odbiorców o innych potrzebach. DJI Mavic 2 Zoom będzie idealny dla osób specjalizujących się w realizacji klipów prezentujących krajobrazy, miejscowości, obiekty i inwestycje, ale także do tworzenia filmów z eventów czy uroczystości. Ujęcia HyperLapse czy też biblioteka zapamiętanych tras zautomatyzują wiele czynności, a optyczny i cyfrowy zoom z trybem Dolly Zoom dadzą realizatorowi bardzo dużą dowolność w tworzeniu materiałów filmowych. PowerVision PowerEgg X Wizard wpisuje się natomiast idealnie w potrzeby blogerów, muzyków, tancerzy, artystów, trenerów fitness, szkoleniowców i wielu innych osób, które chcą dokumentować swoją pracę przy pomocy filmów z komentarzem głosowym. Dron przypadnie do gustu także podróżnikom – będą oni mogli zabrać go ze sobą w teren i filmować krajobrazy albo też udać się np. na spacer ulicami filmując je z ręcznej kamery. Dla osób nagrywających panoramiczne filmy krajobrazowe i klipy z dźwiękiem optymalnym wyposażeniem mogą okazać się po prostu oba te urządzenia i pełen zakres wszystkich dostarczanych funkcjonalności.

Mavic 2 Zoom

PowerEgg X Wizard

DJI Mavic 2 Zoom PowerVision PowerEgg X Wizard
Wymiary Po złożeniu: 214 x 91 x 84 mm Rozłożony: 322 x 242 x 84 mm Korpus: 165 x 100 x 100 mm
Waga 905 g 862 g
Czas pracy Max. 31 min Kamera: Max. 3,5 h Dron: Max. 30 min
Prędkość maksymalna 72 km/h ok. 64 km/h
Maksymalny zasięg 5 km 3 km
Kamera Sensor 1/2.3″ CMOS Sensor 1/2.8″ CMOS
Efektywne piksele 12 Mpx 12 Mpx
Obiektyw f/2.8 – f/3.8 f/1.8
Ogniskowa 24 – 48 mm ekwiwalent 27 mm
Zoom 2 x optyczny 4 x (optyczny + cyfrowy) brak
Zakres ISO video: 100 – 3200 foto: 100 – 1600 (tryb auto) 100 – 3200 (tryb manual) video: 100 – 3200 foto: 100 – 6400
Fotografia – pojedyncza – seryjna: 3 /5 /7 – AEB: 3/5 @ 0.7 EV – timelapse JPEG: 2 /3 /5 /7 /10/ 15/ 20/ 30/ 60s – timelapse RAW: 5/ 7/ 10/ 15/ 20/ 30/ 60s – pojedyncza – seryjna: 3 /5 /7 – AEB: 3/5 @ 0.7 EV – timelapse: 3 /5 /7 /10/ 15/ 30/ 60s
Filmowanie – 4K: 3840×2160 24/25/30 fps – 2.7K: 2688×1512 24/25/30/48/50/60 fps – FHD: 1920×1080 24/25/30/48/50/60/120 fps – 4K: 3840 x 2160 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 fps – FHD: 1920 x 1080 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 / 120 fps – HD: 1280 x 720 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 / 120 / 240 fps
Rejestrowanie głosu brak SyncVoice (nagrywanie głosu z ziemi, synchronizacja z nagraniem)

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Grzegorz Galuba

Grzegorz Galuba

GG nie ma czasu na gadu-gadu - jest zawsze na bieżąco z nowościami z oferty, wybiera tylko najlepsze i dba, aby pojawiały się na czas. Jego rozległa wiedza o specyfikacjach technicznych produktów to nieocenione wsparcie dla całej ekipy. Do pracy przyjeżdża rowerem i już najwyższa pora, aby wszyscy zaczęli brać z niego przykład. Oaza spokoju.
Grzegorz Galuba

Grzegorz Galuba

GG nie ma czasu na gadu-gadu - jest zawsze na bieżąco z nowościami z oferty, wybiera tylko najlepsze i dba, aby pojawiały się na czas. Jego rozległa wiedza o specyfikacjach technicznych produktów to nieocenione wsparcie dla całej ekipy. Do pracy przyjeżdża rowerem i już najwyższa pora, aby wszyscy zaczęli brać z niego przykład. Oaza spokoju.

Zobacz więcej:

Lutownice, stacje lutownicze - top 5
Kompendium
Oskar Pacelt

Stacje lutownicze – ranking top 5

Zanim przystąpimy do lutowania, upewniamy się, czy żaden ze spajanych elementów nie posiada mechanicznych uszkodzeń… ale wcześniej należy jeszcze sprawdzić, czy lutownica nam odpowiada! W artykule najlepsze stacje do lutowania – top 5 uszeregowane cenowo.

Dodaj komentarz