Spis treści:
Różnorodność wyświetlaczy dostępnych na rynku daje nieograniczone możliwości w kształtowaniu designu urządzenia oraz dostosowaniu go do potrzeb użytkownika.
Konstruktorzy zajmujący się projektowaniem interfejsów użytkownika w urządzeniach elektronicznych stają zwykle przed dylematem z serii “co lepsze” – wyświetlacz LCD czy wyświetlacz LED? Wybór pomiędzy LCD a LED zawsze jest podyktowany wymogami zastosowania. Praktyczne projekty urządzeń elektronicznych powinny uwzględniać szereg czynników, powiązanych tak z użytecznością, jak i z parametrami środowiska, w którym będzie pracowało urządzenie. Równie ważne są wymiary i rodzaj obudowy, możliwości układu zasilania i oczywiście cena.
Zasada działania wyświetlacza i jej praktyczne implikacje
Wybierając wyświetlacz do panelu użytkownika należy w pierwszej kolejności rozważyć kwestię rodzaju informacji, jakie mają być prezentowane na ekranie. W najprostszych aplikacjach – np. w miernikach lub w zasilaczach laboratoryjnych – w zupełności wystarczające okazują się wyświetlacze siedmiosegmentowe LED (o doskonałej czytelności nawet w warunkach ograniczonego oświetlenia zewnętrznego), jak i LCD (lepiej sprawdzające się w jasnych pomieszczeniach zwłaszcza, gdy wybrany model nie jest wyposażony we własne podświetlenie LED). W bardziej złożonych aplikacjach warto rozważyć zastosowanie wyświetlaczy LCD z dodatkowymi polami specjalnymi (np. symbolami baterii czy alarmu), matryc punktowych LED czy też znacznie rzadziej spotykanych wyświetlaczy 16-segmentowych.
Wyświetlacze dla minikomputerów
Coraz częstszą bolączką konstruktorów urządzeń i systemów elektronicznych jest wybór wyświetlacza, który ma współpracować z minikomputerem jednopłytkowym — np. popularnym Raspberry Pi. W takich aplikacjach rzadko jednak mamy do czynienia z dylematem pomiędzy LCD, czy LED — znacznie częściej konieczny będzie wybór ekranu o dużej rozdzielczości, możliwie sporej przekątnej oraz bogatej palecie barw. Do głosu dochodzą wtedy matryce TFT, IPS oraz OLED. Różnice pomiędzy trzema pierwszymi rodzajami ekranów ujawniają się nie tylko w cenie – osiągany kontrast, jakość odwzorowania kolorów, kąty widzenia i pobór energii znacząco różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami z danej grupy.
Najtańszym rozwiązaniem będzie zwykle wyświetlacz TFT, jednak w tym przypadku dochodzą pewne problemy związane z degradacją jakości obrazu pod większym kątem obserwacji (względem płaszczyzny prostopadłej do powierzchni ekranu). Matryce IPS charakteryzują się natomiast znacznie lepszą jakością odwzorowania barw, ale ma to odzwierciedlenie w cenie tych elementów. Nowoczesne matryce OLED dają z kolei możliwość uzyskania doskonałego kontrastu, wysokiej szczegółowości, a co ważne – także sporej jasności, co ma znaczenie dla użytkowników pracujących w nasłonecznionych miejscach.
Parametry i funkcje ekranów LCD/OLED
Liczba parametrów charakteryzujących każdy dostępny na rynku wyświetlacz wykracza daleko poza samą rozdzielczość oraz przekątną ekranu. Poszczególne modele różnią się głębią barw, kontrastem, jasnością maksymalną, maksymalną częstotliwością odświeżania czy też wspomnianymi wcześniej kątami widzenia. Wybierając model, który ma współpracować z minikomputerem lub wydajnym mikrokontrolerem należy koniecznie upewnić się, czy dany wyświetlacz posiada interfejs zgodny z wymaganiami kontrolera (np. równoległy 6800, 8080, HDMI czy też RGB), a także czy układ zasilania jest w stanie obsłużyć pobór prądu podświetlenia ekranu (w przypadku LCD-TFT/IPS) bądź ekranu jako takiego (OLED).
Dla konstruktorów mechaników i integratorów systemu istotny będzie z pewnością sposób montażu – dostępne są zarówno modele z mocowaniem poprzez otwory montażowe w ramce wyświetlacza, jak i matryce przeznaczone do wklejenia do obudowy, a nawet wersje z osłoną szklaną i ramką, które skutecznie maskują niedoskonałości obróbcze obudowy.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.