Spis treści:
Drukarki Creality to urządzenia wyjątkowe. W ich poczet wliczają się te z serii Ender i to nimi zajmiemy się w dziejszym artykule. Użytkownicy mówią – nie śpiesz się. Buduj, a nie tylko składaj. Frajda w druku 3D jest najważniejsza.
Drukarki Creality serii Ender to przede wszystkim urządzenia open source idealne dla debiutantów w druku 3D. Znalazły także uznanie wśród profesjonalistów chcących stworzyć niedrogą flotę drukarek – czy, jak wolicie, farmy druku 3D – do masowej produkcji obiektów przestrzennych dowolnego przeznaczenia. Zobaczmy jak naprawdę ma się architektura tych trzech solidnych filarów technologii FFF – oto Ender-3, Ender-3 Pro i Ender-3 V2.
Creality Ender 3 - niby ender, a to z nim wszystko się zaczyna
Najlepsza tania drukarka. Naprawdę. Nie jest to propozycja najświeższa, ale ciągle godna posiadania. Ender 3 to fenomen, który zrodził dwa kolejne modele, o których będzie dziś mowa. Jeśli chodzi o całą linię drukarek 3D od Creality, to wstępnie (częściowo) złożony zestaw Endera 3 plasuje się w wielu kwestiach tuż obok CR-10, – przy okazji seria CR to seria niemała. Nie ma lutowania, zaciskania ani innych zaawansowanych technik montażu, które mogłyby umieścić Endera poza zasięgiem dla początkujących z ograniczonymi narzędziami albo doświadczeniem.
Plusy i minusy
- Przystępna cena.
- Łatwy montaż i kompaktowa konstrukcja
- Otwarte źródło.
- Ciasna ścieżka filamentu poprawiająca kompatybilność.
- Automatyczne wznowienie drukowania
- Lekkie chybotanie podstawy, co utrudnia wypoziomowanie.
- Czasami potrzebna jest przyczepność, aby wydruki przylegały do stołu.
- Wymóg ręcznej kalibracji.
Jeżeli planujemy większe wydruki, to możemy zdecydować się na wersję Max o zwiększonej powierzchni pola roboczego. Obydwie drukarki wspierają się na aluminiowej ramie zapewniającej stabilność. Prowadnica śrubowa odpowiadająca za ruch w osi Z, profile V oraz koła pasowe to płynny przesuw głowicy, a ulepszony system chłodzenia stanowią dwa wentylatory hotend – z obustronnym nawiewem nie musimy martwić się o chłodzenie filamentu.
Więcej informacji i specyfikacja techniczna drukarek na stronie produktu.
Creality Ender 3 Pro - nie pytamy czy warto, tylko dlaczego
Model Creality Ender-3 Pro umożliwia drukowanie za pomocą wszystkich najpopularniejszych materiałów, takich jak PLA, ABS, TPU, filamenty gradientowe czy filamenty z włókna węglowego. Dodatkową zaletą drukarki jest szybki montaż oraz fakt, że stół roboczy rozgrzewa się do temperatury 110°C w zaledwie 5 minut.
Plusy i minusy
- Zalety Ender 3.
- Przyjazny dla początkujących proces montażu.
- Łatwo modyfikowalna rama.
- Zasilacz 24V o mocy 350W nagrzewa szybko (na szczęście nie się).
- Prosta obsługa przy solidnej jakości druku.
- Zgłaszano kłopoty z pozycjonowaniem głowicy – ale można to rozwiązać.
- Jest trochę głośna.
Instrukcję montażu znajdziecie u nas w .pdf. Nietrudno też o materiały wideo.
Najczęstszy problem z Creality Ender-3 Pro to nierówny stół roboczy. Przesunięcie głowicy do środka stołu roboczego niekoniecznie ustawia ją w idealnie centralnej pozycji. Nacisk na słowo problem – to niedogodność, a nie fatalna wada konstrukcyjna nie do naprawienia – użytkownicy radzą położyć na drukarce taflę szyby lub lustro, a w razie kłopotów z adhezją po wdrożeniu takiego rozwiązania zastosować środki takie jak Dimafix.
Sprzedawany w rozsądnej cenie w granicach tysiąca złotych Creality Ender 3 Pro jest jedną z najpopularniejszych drukarek FFF/FDM, czyli operujących na najbardziej popularnej i przystępnej technologii. Przyciąga zarówno początkujących, jak i budżetowych twórców, którzy już zdążyli nieco lepiej poznać druk 3D i zdecydować, że chcą owymi budżetowymi twórcami zostać. Korzysta z projektu open-source, co sprawia, że jest łatwy do modyfikacji. Świetne wsparcie i solidna jakość wydruków sprawiają, że Ender 3 Pro to naprawdę przystępna maszyna – i to nie jedyna ze stajni Creality, której warto zaufać.
Więcej informacji i pełna specyfikacja techniczna drukarki na stronie produktu.
Creality Ender 3 V2 - cichsza, równiejsza, lepsza
Jak określono to na portalu All3DP: ulubiona drukarka budżetowa fanów Creality w nowej odsłonie, Ender 3 V2, nie wymyśla koła na nowo, ale je unowocześnia. Model zachowuje to, co lubiane w poprzedniej odsłonie Endera 3 i poprawia pewne obszary. Oferuje też łatwy montaż, przyjemną obsługę oraz wysoką jak na tę klasę urządzeń jakość wydruku. Creality słucha głosu swoich miłośników, a to dobrze wróży na przyszłość.
Hałas drukarek 3D może być bardzo irytujący. Redukcję poniżej 50 decybeli Ender-3 V2 osiąga dzięki zmodernizowanej płycie głównej. Opracowane ultraciche sterowniki TMC2208 są klasy przemysłowej pomimo, że mówimy o drukarce komercyjnej i budżetowej. W skrócie: są po prostu opłacalne, ponieważ nie dokładamy tu niczego ekstra za najlepsze dostępne funkcje.
Do dyspozycji jest też nowy UI z 4.3-calowy kolorowym ekranem o nowym układzie, nakładka z karborundowego szkła, mosiężna dysza radząca sobie z wysokimi temperaturami i pokrętło do podawania lub usuwania filamentu. Oznacza to koniec z nierówną powierzchnią roboczą jak w przypadku poprzedniczki. Zastosowano ekstruder Bowdena zamiast Direct-Drive – cóż, co kto lubi, ponieważ to niekoniecznie wada.
Plusy i minusy
- Zalety poprzednich wersji.
- Cicha praca dzięki nowym sterownikom płyty głównej.
- Funkcja wznawiania wydruku.
- Szklana nakładka do łatwiejszego odklejania wydruków.
- Stabilny i trwały korpus w całości z metalu.
- Zintegrowany zasilacz pod płytą konstrukcyjną.
- Brak ekranu dotykowego i BL-Touch.
Drukarka 3D Creality Ender-3 V2 zbiera naprawdę cieszące opinie wśród swoich użytkowników. Producent znacząco ulepszył model względem poprzedniej generacji. Wprowadzony szereg usprawnień do i tak już znakomicie pracującego urządzenia sprawiły, że wykonywanie zadań stało się prostsze i szybsze.
I tak, można zaczynać od Ender 3 w wersji V2 – nowy model opatrzony dwójką wcale nie oznacza konieczności posiadania bardziej zaawansowanych umiejętności ani narzędzi!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.