Przypominamy, że w wyniku współpracy Arduino i Lauterbach wszyscy posiadacze Arduino Portenta H7 mogą liczyć na debugger TRACE32 za darmo. To dobry moment, aby go wypróbować.
Debugger TRACE32 Lauterbach zasila szeregi czołówki technologii debugowania od ponad czterech dekad. To bogactwo doświadczenia i wiedzy, którego siły zdecydowano się połączyć właśnie z serią Portenta. Każda Portenta H7 posiada unikalny numer seryjny, który może być wyświetlony w Arduino IDE lub TRACE32. Możemy wykorzystać go do uzyskania darmowej licencji poprzez stronę rejestracyjną Lauterbach – po przesłaniu swoich danych trafi do nas e-mail z licencją na pełną wersję debuggera TRACE32.
Dla tych użytkowników, którzy potrzebują możliwości tak zaawansowanych jak debugowanie JTAG i śledzenie w czasie rzeczywistym, dostępny jest moduł. Sprawia on, że piny debugowania i śledzenia są dostępne dla TRACE32 uTrace® dla Cortex-M (MIPI20T), a przełączenie na TRACE32 uTrace® dla Cortex-M jest prawie naprawdę poręczne i łatwe.
Jak uruchomić debugger?
Przygotowano poradnik wyjaśniający jak korzystać z debuggera TRACE32 GDB z Arduino Portenta H7. Obejmuje pełną instalację wraz z listą niezbędnego oprogramowania i jest opatrzony ilustracjami z instruktażem. Debugger komunikuje się z platformą poprzez GDB na interfejsie szeregowym, co oznacza, że do rozpoczęcia debugowania oprócz samej płytki i Arduino IDE potrzebujemy tylko przewodu USB (USB-C lub USB A-C).
Aby włączyć interfejs GDB na Portenta wystarczy dołączenie i skomplikowanie biblioteki ThreadDebug Arduino jako część swojego szkicu. Po flashowaniu skompilowanego szkicu można połączyć się z nim w TRACE32 i rozpocząć inspekcję, logowanie i śledzenie.
Do naszej dyspozycji jest również wiele innych interesujących danych. Debugger pozwala na sprawdzanie zmiennych, rejestrów, ramek stosu, zawartości pamięci lub przerwań, a to z kolei pozwala na wyśledzenie każdego błędu lub jakiegokolwiek innego problemu, który można napotkać podczas tworzenia aplikacji.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.7 / 5. Liczba głosów: 3
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.