BubBowl – prosty wyświetlacz w Twoim napoju.

Uwielbiasz wypić kubek świeżo zaparzonej, aromatycznej kawy o poranku, przeglądając ulubioną prasę? Chyba jak każdy 🙂 Teraz pomyśl, że w przyszłości będziesz mógł pić swoją ulubioną gazetę czytając pyszną kawę… ale zaraz zaraz, jak to?

Kubek kawy pity do porannej prasy
Kubek kawy pity do porannej prasy…

Badaczom z uniwersytetu Ochanomizu w Tokio udało się stworzyć niewielką, punktową matrycę o wymiarach 10 x 10 pikseli, która „ujawnia” się na powierzchni napojów. Całość opiera się na zjawisku elektrolizy. Wewnątrz kubka z napojem znajduje się matryca złożona z katod, które dzięki wyżej wymienionemu zjawisku selektywnie produkują gaz tworzący znaki, litery lub cyfry na powierzchni napoju.

BubBowl i litera a wyświetlana w kubku z napojem
Kubek napoju, w którym wyświetlana jest litera „A”.

Cały układ sterowany jest za pomocą Arduino, które jest wspierane przez szereg rejestrów przesuwnych w celu zwiększenia liczby wyjść. Płyn (np. nasza ukochana kawa) jest w tym przypadku wspólną anodą i podłączony jest do baterii 9 V. Za kontrolowany przepływ prądu wymaganego w procesie elektrolizy odpowiadają tranzystory MOSFET. Napój znajdujący się w środku jest zdatny do picia, dodaje się do niego tylko niewielkie ilości sody oczyszczonej w celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego. Układ wyposażony jest we wrażliwe na dotyk elektrody odcinające zasilanie podczas picia, tak aby uniknąć porażenia prądem.

Układ jest w stanie wyświetlać cztery znaki i już dziś pozwala wyświetlić np. godzinę lub napis LOVE 🙂 Miejmy nadzieje, że dzieło pani Ayaka Ishii i pana Itiro Siio będzie rozwijany dalej i faktycznie w niedalekiej przyszłości będziemy czytać naszą kawę 😉

Dodaj komentarz