Spis treści:
W Internecie można znaleźć tysiące stron o podstawach elektroniki, ale niewiele z nich ma tak wyczerpujący zakres materiału. A jakby tego było mało – wszystko w języku polskim!
Forbot.pl to polski portal, poświęcony elektronice i robotyce amatorskiej oraz wszystkiemu innemu, co jest związane z samodzielnym tworzeniem rozmaitych urządzeń elektronicznych. W ciągu kilkunastu lat swojego istnienia, Forbot zgromadził tysiące miłośników majsterkowania, a wielu z nich pracuje już dziś jako profesjonalni inżynierowie w różnych branżach techniki. Na co warto zwrócić uwagę i do jakiego działu zajrzeć w pierwszej kolejności? Dziś przedstawiamy Ci garść informacji o najpopularniejszym w Polsce portalu dla elektroników, robotyków i programistów-amatorów.
Forum Forbot, czyli amatorzy amatorom
Forbot – jak przystało na dobrze zaprojektowany portal informacyjny – dzieli się na kilka głównych, przejrzyście rozgraniczonych działów.
Zdecydowanie największy z nich to forum – poszczególne sekcje gromadzą dyskusje poświęcone zagadnieniom układów elektronicznych, mikrokontrolerów, najpopularniejszych platform sprzętowych (Arduino, ESP, Raspberry Pi), a także rozmaitych innych minikomputerów jednopłytkowych, układów programowalnych, czy nawet zasilaczy.
Osobny dział przewidziano na opisy projektów DIY, zarówno tych tworzonych przez użytkowników forum Forbot, jak i opublikowanych w innych miejscach w sieci – w tym nawet na zagranicznych blogach i forach branżowych. Pozostałe kategorie grupy dyskusyjnej obejmują tematykę oprogramowania CAD, druku 3D, napędów, konstrukcji mechanicznych, a także różnego rodzaju wydarzeń, konkursów, zawodów robotycznych itp. Na forum Forbot znalazło się nawet miejsce na ogłoszenia dotyczące kupna, sprzedaży lub zamiany elementów, a także… oferty pracy.
Kursy Forbot
Jednym z najistotniejszych elementów portalu Forbot jest sekcja kursów, opracowanych przez doświadczonych elektroników i programistów z myślą zarówno o całkowicie początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych użytkownikach. W 2023 roku lista dostępnych materiałów dydaktycznych obejmuje:
- Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) ,
- Kurs Arduino, poziom I (podstawy),
- Kurs Raspberry Pi, poziom I (podstawy),
- Kurs micro:bit,
- Kurs lutowania, poziom I (podstawy),
- Kurs elektroniki, poziom II (projekty),
- Kurs Arduino, poziom II (projekty),
- Kurs budowy robotów,
- Kurs techniki cyfrowej,
- Kurs STM32L4,
- Kurs STM32F1,
- Kurs FPGA podstawy VHDL dla każdego,
a także kilka kursów zarchiwizowanych:
- Kurs Intel Edison,
- Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) – wymagana znajomość podstaw RPi,
- Kurs STM32 F4 z wykorzystaniem HAL oraz Cube,
- Kurs STM32 F1 z wykorzystaniem bibliotek STDPeriph.
Warto zwrócić uwagę, że realizacja kursów jest niezwykle ułatwiona za sprawą szerokiej gamy zestawów komponentów, niezbędnych narzędzi oraz materiałów pomocniczych – wszystkie te akcesoria są dostępne od ręki w sklepie Botland, dzięki czemu nie musisz martwić się o samodzielne kompletowanie potrzebnego wyposażenia. Wybierając oryginalne komplety elementów, sygnowane logotypem Forbot, masz pewność, że podczas realizacji kolejnych zadań kursowych nie zabraknie Ci żadnych rzeczy, wymaganych do wykonania opisanych w materiałach dydaktycznych eksperymentów i projektów przykładowych!
A na koniec tej sekcji jeszcze jedna, bardzo pozytywna informacja – wszystkie odcinki kursów są dostępne całkowicie za darmo na stronie Forbot. Jeżeli natomiast wolisz wersję kompletnego e-booka w postaci pojedynczego pliku – możesz zakupić odpowiednie materiały bezpośrednio na portalu Forbot (oferta dotyczy wybranych kursów z przedstawionej powyżej listy).
Artykuły tematyczne i blog
Cenną częścią portalu Forbot jest sekcja artykułów, podzielona na następujące kategorie (w nawiasach podano liczbę wpisów, dostępnych w sierpniu 2023 r.):
- Podstawy elektroniki (52),
- Poradniki o Arduino (49),
- Programowanie (48),
- Robotyka (46),
- Poradniki o Raspberry Pi (44),
- STM32 (43),
- Pozostałe (32),
- Mechanika (31),
- Elektronika (24),
- Jak to działa? (23),
- CAD (20),
- Komputery SBC (13),
- FPGA (12),
- BBC micro:bit (11).
Co ważne, wszystkie te materiały są przygotowywane przez profesjonalistów, posiadających nierzadko wieloletnie doświadczenie w popularyzacji wiedzy z zakresu elektroniki, a także praktycznej konstrukcji i programowaniu urządzeń.
Blog Forbot to kolejna, intensywnie rozwijana część portalu – od lat nieprzerwanie pojawiają się tam rozmaite artykuły edukacyjne, nowości ze świata DIY, prezentacje interesujących promocji czy też zaproszenia na wydarzenia branżowe, powiązane z tematyką elektroniki, robotyki oraz programowania. Szczególne miejsce wśród wpisów publikowanych na forbot.pl/blog zajmuje cykliczna sekcja pt. Co ciekawego w DIY?, obejmująca zestawienia 10 interesujących projektów amatorskich, które ostatnio pojawiły się na forum Forbot.
Inne materiały dostępne na Forbot.pl
Warto wspomnieć również o pozostałych materiałach, cennych zarówno dla osób całkowicie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych konstruktorów, poszukujących możliwości komercyjnej współpracy z firmami zewnętrznymi.
Leksykon elektroniki obejmuje kilkadziesiąt haseł, najczęściej pojawiających się w rozmaitych artykułach, dyskusjach na forum czy też wpisach blogowych. W przystępnych, zwięzłych opisach, wytłumaczone zostały takie pojęcia, jak ADC, bezpiecznik polimerowy, ESP32, HD44780, krańcówka, multiplekser czy też rezystor podciągający – choć dla elektroników zaznajomionych ze swoją branżą określenia te nie będą niczym nowym, to dla osób dopiero przymierzających się do swojego pierwszego projektu, natłok fachowych pojęć może nierzadko przyprawić o zawrót głowy.
Kolejną wartościową zawartość, dostępną na portalu Forbot, stanowi katalog firm. Na liście znalazło się ponad 90 przedsiębiorstw, realizujących zarówno dostawy komponentów i narzędzi dla elektroników, jak i świadczących różne usługi specjalistyczne (np. produkcję PCB). Warto dodać, że nasz sklep znalazł się w ścisłej czołówce firm, polecanych przez twórców portalu Forbot!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.