Spis treści:
Jeśli spędziliście choć trochę czasu w społecznościach skupionych na poważnie wokół elektroniki, programowania, druku 3D albo po prostu szeroko rozumianego DIY w nowoczesnym stylu i z wykorzystaniem technologii, to prawdopodobnie słyszeliście o Arduino i Raspberry Pi. Jeśli nie odwiedzacie bloga Botland po raz pierwszy, to pewnie też.
Co to za popularne coś? Raspberry Pi to mały komputer na jednej płytce drukowanej. Dla niektórych projektów jednak może to być przesada, a coś jak prostszy, ale jeszcze bardziej podstawowy komputer, który może wykonywać te same zadania w kółko i posłużyć do realizacji projektu, jest bardziej użyteczny. Ta domena = mikrokontroler i platforma programistyczna Arduino.
Dziś będzie siedem przykładowych zastosowań, i to zastosowań wcale nieoczywistych.
Płytek jest mnóstwo, a zastosowań jeszcze więcej. Z doborem odpowiedniej to już pomożemy my albo powstały wokół Arduino krąg majsterkowiczów, miłośników elektroniki, robotyki czy programowania. Społeczność cały czas wykorzystuje nowe możliwości i bada każde nowe zastosowanie Arduino w projekcie. Nie jest to jakaś niszowy, najeżony elektroniką układ, z którą poradzą sobie tylko wybrane osoby. Na Arduino można nawet tworzyć gry DIY.
Arduino i Raspberry Pi - wprowadzenie w temat
“Skomplikowane inaczej” niż komputery jednopłytkowe (SBC), takie jak Raspberry Pi, mikrokontrolery to niedrogi sposób na realizację różnych użytecznych urządzeń dla majsterkowiczów. Na bazie Arduino możemy zbudować naprawdę wiele projektów. To coś w rodzaju zapewnienia kręgosłupa zamiast mózgu. Różnice są znaczące. Arduino to natomiast jedna z wiodących marek mikrokontrolerów i platform programistycznych, a nawet zaryzykujemy stwierdzenie, że światowy #1. Wiedzie prym w wykorzystaniu różnych technologii, wszędzie w sieci można znaleźć proste przykłady jej działania.
Warto zapamiętać, że platforma jest kompatybilna z opcjonalnymi komponentami zwanymi shieldami, które specjalizują się w określonych zadaniach. Może to być na przykład obsługa maszyny CNC, poruszanie się po odpowiednich programach czy wyspecjalizowane wykorzystanIe czujników, których przykładem jest choćby znany wszystkim termometr. Możliwości jest mnóstwo. Kilka propozycji, porad i ogólnych informacji znajdziecie również w kategorii Arduino Botland Blog, w której zresztą mieści się właśnie czytany przez Was artykuł.
Co można zrobić z Arduino?
W artykule pojawią się zewnętrzne ścieżki do ciekawych miejsc, skąd każdy początkujący (i nie tylko) wydobędzie z Arduino to, co najlepsze – a są to gotowe projekty i porady, jak stworzyć coś własnego. Nie zapomnijcie o Arduino Project Hub.
1. Robotyka
Płytki, moduły i gotowe rozwiązania Arduino doskonale nadają się do projektu tworzenia robota w początkujących i średnio zaawansowanych projektach. Są na tyle wydajne, że są w stanie wykonywać podstawowe polecenia, których robot potrzebuje do działania, a jednocześnie skupiają swoje ograniczone zasoby na wykonywanych zadaniach. Eliminuje to zakłócenia i wyczerpywanie zasobów przez inne programy działające w tle.
Nie trzeba wielce skomplikowanych, a już na pewno drogich części, aby stworzyć robota. Mnóstwo przeznaczonych do tego zestawów i modułów można znaleźć w Botland. Temat jest tak popularny, że poświęciliśmy mu nawet osobna kategorię, która otrzymała wdzięczną nazwę Zbuduj robota!
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Wspomniana kategoria opiera się nie tylko o Arduino, ale jeżeli to na nie właśnie padnie Wasz wybór, to warto podejrzeć co nieco na Arduino Tutorials – do tego miejsca w sieci wielu wraca się co jakiś czas po świeże pomysły.
2. Audio
Od Hi-Fi po słuchawki, jednym z czynników napędzających innowacje jest jakość dźwięku. Trzeba powiedzieć to wprost – Arduino nie ma wystarczającej mocy obliczeniowej, aby uzyskać naprawdę dobry dźwięk, ale może dodać element audio do nowych projektów. Pozwala to na eksperymentowanie i ćwiczenie, aby w przyszłości móc realizować czyste tony i tworzyć samodzielnie coraz bardziej skomplikowane urządzenia.
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Zapraszamy do Electronics Lab – ciekawa biblioteka projektów i przydatne informacje.
3. Internet Rzeczy, z ang. IoT - Internet of Things
Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatniej dekady jest rozwój Internetu Rzeczy, czyli fizycznych przedmiotów, które mogą otrzymywać instrukcje za pośrednictwem Internetu. Od sterowania podlewaniem oddalonej o setki metrów od kontrolera grządki, poprzez programator ekspresu do kawy czy lodówki, aż po obsługę urządzeń smart home dla całego domu, przedmioty te pozwalają na bardziej połączoną przyszłość. Czesto są łączone z dziedzinami takimi jak automatyka domowa i rozwiązania oferowane przez inteligentny budynek – to coś, czemu warto zaufać, i to nie tylko dla słodkiego lenistwa. Poza tym dlaczego ograniczać się tylko do domu? Ulepszyć możemy także ogród, tak jak przedstawia to projekt typu Garduino dla ogrodu, albo lepiej przygotować się na pogodę ze stacją pogodową.
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Kolejne miejsce, gdzie znajdziemy świetne instruktaże, to Instructables. Menu rozwijane zawiera również inne działy.
4. Narzędzia i warsztat
Niezależnie od tego, czy jesteśmy hobbystami, czy profesjonalistami posiadającymi farmę drukarską, maszyny takie jak drukarki 3D, maszyny CNC, wycinarki laserowe i podobne miewają naprawdę kosztowne części i akcesoria dodatkowe nawet w przypadku modeli podstawowych. Na szczęście istnieją obejścia, w tym makerskie konstrukcje DIY, w których sami dostarczamy silniki i programujemy wszystko za pomocą Arduino, które nam w tym pomoże.
Dokąd pójść?
Właściwie wszystkie wymienione w artykule miejsca, bo narzędzi może być mnóstwo i bardzo różnych.
5. Rejestracja różnych danych i zarządzanie nimi
Cóż to byłaby za platforma, gdyby nie służyła do obsługi danych? A tych mamy wokół siebie coraz więcej i więcej. Mają irytujący zwyczaj zalewania nas od stóp do głów, dlatego warto je uporządkować, a nawet co nieco tam zautomatyzować. Arduino może skompletować niedrogi i przenośny zestaw do śledzenia danych, niezależnie od tego, czy potrzebuje go do zbadania, ile zwierząt biega po lesie, czy do tego, ile gryzów potrzeba, aby pochłonąć tabliczkę czekolady. Z gotowymi projektami cała filozofia to wpisać kod, uruchomić moduł i można już korzystać z wygód, jakie oferują powiadomienia.
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Króluje subreddit Arduino zgodnie z teorią, że Reddit to prawdziwe merytoryczne serce Internetu. No, przeważnie.
6. Zadania sieciowe i komunikacja z innymi urządzeniami
W dzisiejszych czasach komputer, który nie może się połączyć z innymi, to komputer prawie bezużyteczny. Większość urządzeń Arduino posiada wbudowane możliwości sieciowe – zazwyczaj w postaci portu Ethernet. Pozwala to na bardziej zróżnicowane zastosowania, w tym wspomniane IoT i projekty data-logging. Moduły komunikacyjne w postaci shieldów pozwalają na łączność z różnymi procesami zewnętrznymi poprzez Bluetooth czy WiFi. Możemy pokusić się również o projekty GPRS czy stworzenie systemu opartego na popularnym ostatnio protokole LoRa.
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Random Nerd Tutorials posiada obszerną kolekcję tutoriali Arduino, w tym sekcję poświęconą łączności.
7. Moda
Tak i nie inaczej! Arduino jest bazą dla wielu owoców technologii wearable. I tak też na przykład LilyPad Open Platform to płytka kompatybilna, którą można przyszyć do ubrania lub tkaniny i oprzec wszystko o światło, dźwięk, wibracje, a nawet dane wejściowe z ciała, takie jak naciśnięcie przycisku. Wszystko dzięki czujnikom. Tutaj również można często spotkać płytki kompatybilne z Arduino, które powstały dzięki dobrodziejstwom open-source.
Dokąd pójść, gdzie szukać?
Project IoT zawiera świetne samouczki, a w tym tutorial Lilypada, który nauczy komponentów, przeznaczenia i programowania tej modnej wśród makerów płytki.
8. Na początek wypada w ogóle od czegoś zacząć
Taka ilość możliwości na przysłowiowe dzień dobry może przytłoczyć. Patrzymy na te wszystkie iskrzące się w świetle warsztatowych lamp złącza, charakterystyczne zielenie i błękity płytek PCB, mozolnie tworzone przez elektroników podłączenia, złączenia i dołączenia. Pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to to, że to chyba nie dla nas. Wygląda okrutnie skomplikowanie, a niektóre z instalacji przypominają telewizor po spotkaniu z płytą chodnikową albo widziane za młodu u dziadka rozkręcone radio.
Wszystko jednak da się odczarować. Niezliczone wynalazki uchodziły za bardzo wyspecjalizowane i wymagające długiego studiowania teorii, nie krótszej praktyki i często anielskiej cierpliwości. Idealny sposób na uporządkowanie nie tylko sprzętu, ale także stopniowo poszerzanej wiedzy – bo ona przyjdzie z czasem, uwierzcie nam, nie ma większej radości niż moment, w którym to wszystko zaczyna się układać – to kursy i zestawy startowe Arduino. Zapewnią wszystko, co potrzebne. A potem samodzielnie można zdecydować, czy to aby na pewno nam się podoba, czy to nie dla nas. Kto wie, może jutro stwierdzicie, że to jest dokładnie to, co chcecie robić przez resztę życia?
Arduino – od jakiego zestawu startowego rozpocząć przygodę?
Zbiór zestawów dla początkujących do naszego ulubionego minikomputera. Od czego zacząć przygodę z Arduino?
Arduino – FAQ
Naszym zdaniem to bez wątpienia Arduino Uno Rev3. Jeśli interesujesz się mikrokontrolerami, prawie na pewno słyszałeś o Arduino. Firma ta spopularyzowała sprzęt hobbystyczny o otwartym kodzie źródłowym, oferując szereg płytek rozwojowych i niezależne, przystępne środowisko programistyczne (Arduino IDE) do ich kodowania.
Najlepsze książki o Arduino znajdziesz na półkach w Botland. Szczególnie polecane publikacje to Arduino dla początkujących – podstawy i szkice oraz Arduino (…) kolejny krok autorstwa Simona Monka. Stopień zaawansowania zagadnień wzrasta stopniowo, a wszystko opisano z myślą o początkujących użytkownikach.
Na start zdecydowanie dedykowane Arduino IDE. To zintegrowane środowisko programistyczne dla Arduino to edytor tekstu podobny do Notatnika z różnymi funkcjami. Służy do pisania kodu, kompilowania kodu w celu sprawdzenia, czy nie ma w nim błędów oraz przesyłania kodu do Arduino. Każdy użytkownik Arduino spędził w nim trochę czasu.
Lutowanie goldpinów, bo o nie głównie chodzi, wymaga nieco wprawy. Do lutowania Arduino polecamy stacje lutownicze. Sprawdzi się tutaj niezawodna stacja lutownicza Zhaoxin 936DH – 75W lub liczne stacje lutownicze spod znaku WEP.
Przewody, kable, zworki, wtyki, przejścia, przedłużacze do serw i inne podobne elementy mogą okazać się niezbędne przy pracy nad projektami Arduino. Wszystkie komponenty można znaleźć w Botland.
Płytki Arduino mogą działać bezproblemowo na zasilaniu dostępnym z portu USB. Zapewnia ono napięcie stałe 5 V i może być pobierane z portu z komputera, odpowiedniego zasilacza lub przenośnego banku energii, czyli powerbanka. Zajrzyj do kategorii Zasilanie do Arduino w Botland.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Podziel się:
Oskar Pacelt
Oskar Pacelt
Zobacz więcej:
Arduino GPS – Co to jest i do czego służy?
Istnieją moduły GPS, które są kompatybilne z Arduino. Pozwalają one na zintegrowanie zaawansowanych funkcji nawigacyjnych z własnymi projektami.
Arduino Zigbee – Co to jest i do czego służy?
Zigbee to protokół komunikacyjny opracowany przez ZigBee Alliance. Jest on znany z niezawodności i niskiego zużycia energii, dlatego też bywa szeroko stosowany w inteligentnych domach i przemyśle.
Zestaw startowy Arduino – Jaki wybrać?
Chcesz rozpocząć swoją przygodę z Arduino, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jak zestawy startowe mogą ułatwić Ci pierwsze kroki i otworzyć drzwi do świata elektroniki!
Arduino zasilanie – Co warto wiedzieć?
Planujesz pracę z Arduino, ale nie wiesz jakie zasilanie płytki wybrać? Sprawdź rozwiązania, dzięki którym Twój projekt będzie bezpieczny i efektywny.
Enkoder Arduino – Co to jest i do czego służy?
Enkodery są wykorzystywane m.in. w maszynach przemysłowych, urządzeniach codziennego użytku, robotach i wielu innych. Kompatybilność z platformą Arduino umożliwia łatwą integrację enkoderów z szerokim zakresem mikrokontrolerów.
- Od zupełnych podstaw
- Ćwiczenia praktyczne
- Idealny na start
- Pierwsze programy
- Diody, czujniki, silniki
- Arduino w praktyce
- Instalacja i konfiguracja
- Podstawy Linuksa
- Kamera, GPIO, Python
- Nowe elementy
- Rozbudowane układy
- Więcej ćwiczeń
- TC od podstaw
- Algebra Boole'a
- Rozbudowane układy
- Pierwsze lutowanie
- Unikanie błędów
- Dużo zdjęć i filmów
- Złożone programy
- Więcej przykładów
- Praktyczne projekty
- Sterowanie napędami
- Używanie czujników
- Więcej programowania
- Nauka przez zabawę
- Opisy krok po kroku
- Praktyczne projekty
- Od podstaw
- HAL i CubeMX
- Mnóstwo przykładów
- Biblioteki HAL
- ADC, PWM, DMA
- Praktyczne przykłady