Spis treści:
Rozwiązania smart home dla salonu, ogrodu i podjazdu/garażu
W języku angielskim salon to living room – pokój, w którym się żyje. W salonie można robić mnóstwo rzeczy, ale najlepszy jest wypoczynek, przyjmowanie gości i oddawanie się zainteresowaniom.
Salon, pokój telewizyjny
Logiczną propozycją wydaje się tutaj coś dla chyba najczęściej spotykanego urządzenia, wokół którego gromadzą się w salonie domownicy – co powiecie na telewizję smart home?
Multimedialna telewizja - Android Box Smart TV
Telewizyjne smartboxy królują na rynku już od dawna i jest ich naprawdę wiele, ale wcale nie muszą być kosztowne.
Android Box Smart TV to rozwiązanie dla każdego, kto chciałby korzystać z multimedialnych funkcji na swoim telewizorze, ale nie posiadają odpowiedniego sprzętu. Możemy z nim seriale, kontaktować się ze znajomymi na mediach społecznościowych, przeglądać Internet, grać w gry i korzystać z aplikacji na dużym ekranie. Model możemy dobrać zależnie od potrzeb i tego, jakich funkcji wymagamy od naszego telewizora.
Odtwarzacze są praktyczne gotowe do podłączenia. Komunikują się przez WiFi lub sieć LAN. Potrzebujemy więc tylko zasilania i połączenia z internetem, i można korzystać z platform YouTube, Netflix czy Player TVN. Więcej o sprzęcie, możliwościach i zawartościach zestawów na stronach produktów pod kafelkiem powyżej.
Sterowanie domem - centrala i uniwersalny pilot
Jeżeli w domu znajdują się już jakieś urządzenia smart home, a salon to serce domu (nie umniejszając lodówce z pierwszej części tej serii artykułów), to możemy stworzyć tam małe centrum dowodzenia z kanapy. Sposobem na to jest centrale sterujące BroadLink – uniwersalne piloty sterowane przez Wi-Fi z aplikacji na telefon. Rozjaśnienie – centrala sterująca i uniwersalny pilot to tutaj często określenia stosowane wymiennie.
BroadLink pozwala na skompletowanie urządzeń i akcesoriów we własny zestaw sprzętu, który zamieni każdą przestrzeń w prawdziwie inteligentny dom. Z pilotami sterującymi BroadLink można zdalnie sterować wieloma urządzeniami jednocześnie. Współpracują z z inteligentnymi asystentami Google i Alexa – wystarczy wydać polecenie głosem. Zakres działania pilota w wersji RM4C PRO to 360°. Ciekawa, a wciąż jeszcze wśród wielu zupełnie choćby niekojarzona funkcja to kody IR – z wykorzystaniem podczerwieni możemy zapisać w pamięci uczącego się ręcznie urządzenia aż 50000 kodów IR. Otwiera to drogę do obsługi urządzeń takich jak telewizory, sprzęty audio, sterowniki rolet, klimatyzatory czy wentylatory. Można też tworzyć harmonogramy pracy wedle uznania.
Ogród
Dziki angielski, od linijki francuski, a może japoński? Taki tylko dla estetyki, a może taki do grzebania w ziemi. Są ogrody, uprawy, ogródki i tarasy. Według wielu natura powinna mieć możliwość samodzielnego rozwoju, ale zamiast przykładać do niej ciągle wścibskie ręce możemy skorzystać z technologii, aby jej pomóc i niezauważalnie czuwać.
Przezorny zawsze ubezpieczony - kontrola pogody
Kontrola, nie kontrolowanie – póki co takich pomysłów jeszcze nie mamy. Idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy wrażliwych roślin i posiadaczy ogrodów będących w trakcie poważniejszych modernizacji są stacje pogodowe i podobne urządzenia.
Stacje pogodowe służą do pomiaru aktualnych warunków atmosferycznych. Zwykle wystarczy jedno spojrzenie na elektroniczny wyświetlacz, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Na pokładzie znajdziemy różne urządzenia-podzespoły takie jak higrometr, termometr, barometr, wiatromierz i oczywiście zegar z kalendarzem. Nieoceniona pomoc nie tylko dla posiadaczy ogrodów i upraw.
Równie ciekawe propozycje czujników prezentuje polski producent BleBox.
Rośliny muszą pić - sterowniki nawadniania
Jeszcze ważniejsza sprawa – w ogrodzie kluczowym surowcem strategicznym są słońce i woda. Sterownik do automatyzacji procesu nawadniania terenów zielonych z wysoką klasą szczelności to łatwe ustawienie pożądanego harmonogramu, czyli czasu między poszczególnymi okresami podlewania roślin. Sterowniki Toolcraft posiadają tryb ECO, który pozwala zoptymalizować zużycie wody. Do pracy wystarczą dobrze znane baterie AA. Konkretne funkcje, takie jak dzienna ilość cykli nawadniania czy ustawianie pożądanego opóźnienia, oraz specyfikację techniczną, sprawdzicie na stronach produktów.
W kwestii ogrodu i upraw warto zajrzeć jeszcze do artykułu o inteligentnym rolnictwie poświęconego rozmaitym czujnikom.
Inteligentne rolnictwo. Wsparcie rolnictwa, czujniki, elektronika – cz. 1
Smart farming i IoF, który jest bardziej precyzyjne i dokładne niż wcześniej dzięki zaawansowanej technologii, wspiera rolnictwo na każdym kroku.
Garaż i podjazd
Nasz dom ma wbudowany lub przybudowany garaż, a samochód, motocykl czy inny pojazd jest zabezpieczony przed żywiołami i złodziejami. Ale czy samo pomieszczenie i wiodąca do niego droga jest równie bezpieczna?
Siłownik, podnośnik, jack, powerjack - tu trzeba siły
Podnośniki, siłowniki… zna je każdy warsztat samochodowy. Napędy do bramy podnoszone i przesuwne to pierwszy krok do zautomatyzowanego garażu. Są już rozpowszechnione i trudno je nazwać wielką innowacją, a może nawet nie są smart, ale wielu z nas korzysta jeszcze z tradycyjnych odrzwi garażowych. Jeśli akurat planujecie montaż elektrycznej bramy, to siłownik elektryczny będzie konieczny.
W ofercie Botland króluje elektryczny siłownik liniowy. To urządzenia, które zamieniają ruch obrotowy z silnika elektrycznego na ruch liniowy. Znajdują zastosowanie w zamkach samochodowych, w zamkach elektrycznych, w systemach inteligentnych budynków, w maszynach rolniczych, zaawansowanych technologicznie robotach i systemach automatyki przemysłowej. Siłowniki elektryczne to więc jedne z najważniejszych elementów podczas budowy ruchomych elementów. Dzięki temu możemy zbudować silnik liniowy o odpowiednim zakresie ruchu, a całość będzie bezpieczna w użytkowaniu i odporna na warunki atmosferyczne.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.