Spis treści:
Raspberry Pi w wersji 4B oferuje duże zmiany względem poprzednich modeli. Urządzenie zachowuje znane z poprzednich wersji porty GPIO, 4 porty USB (w tym 2 obsługujące standard USB 3.0 i dwa USB 2.0). Ponadto na płytce znajduje się złącze Ethernet. Nowością są 2 gniazda microHDMI, które zastąpiły pełnowymiarowe złącze HDMI. Ponadto wprowadzono zmiany w systemie zasilania, zastępując gniazdo micro USB gniazdem USB C. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z zasilaczy o wysokiej wydajności prądowej. Co jeszcze warto wiedzieć o RPi 4? Do czego może być wykorzystywane?
Podstawowe informacje o RPi 4 w wersji B
Minikomputer Raspberry Pi 4B oferuje dwuzakresowe WiFi obsługujące częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Ponadto jest wyposażone w energooszczędny moduł Bluetooth 5.0 zapewniający szybką i stabilną łączność bezprzewodową. W porównaniu do poprzednich modeli, zmiany objęły również kontroler Ethernet, który teraz wspiera prędkości do 1000 Mbit/s. Wraz z premierą Raspberry Pi 4B, na rynek trafiły oficjalne zasilacze, obudowy i inne akcesoria.
RPi 4 – wysoka wydajność i prędkość działania
Czwarta generacja Raspberry Pi w wariancie B występuje w różnych konfiguracjach pamięci operacyjnej RAM wykonanej w technologii LPDDR4. Dostępne są modele z 2 GB, 4 GB i 8 GB. Pomimo że fizyczne wymiary płytek pozostały niezmienne, serce minikomputerów zostało wzmocnione.
Ponadto Rpi 4 wyróżnia się rozbudowanymi możliwościami łączności. Urządzenia te są wyposażone w port zasilający USB-C, zgodny z rekomendowanym napięciem 5 V i maksymalnym natężeniem 3 A. Wbudowany moduł WiFi 802.11ac (WiFi 5) zapewnia szybkie i stabilne połączenie z siecią.
RPi 4 – zestawy (moduł główny i akcesoria)
Oferta Raspberry Pi obejmuje szeroki wybór zestawów, które oprócz urządzenia głównego składają się z praktycznych akcesoriów ułatwiających użytkowanie i rozwijanie projektów. Jedne z popularniejszych kompletów zawierają Raspberry Pi 4B z 8 GB pamięci RAM. Minikomputer jest wyposażony w wydajny procesor Broadcom BCM2711 oraz quad-core 64-bitowy ARM-8 Cortex-A72 o taktowaniu 1,8 GHz. W komplecie można również znaleźć zasilacz USB-C o napięciu wyjściowym 5 V i wydajności 3 A. Kolejnym elementem jest budowa z wentylatorem, która nie tylko chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również zapewnia aktywne chłodzenie.
Co jeszcze można znaleźć w zestawach? Przewód microHDMI umożliwiający podłączenie Raspberry Pi do monitora. Taki kabel pozwala na wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo w kompletach znajdują się karty pamięci o pojemności np. 32 GB z NOOBs, czyli systemem instalacyjnym. Karta pamięci jest gotowa z preinstalowanym oprogramowaniem, umożliwiając szybki start. W niektórych zestawach można również znaleźć przewód Ethernet wykorzystywany do stabilnego połączenia z siecią internetową.
Co to jest NOOBS?
NOOBS (z ang. New Out Of the Box Software) to oficjalny system dla komputerów Raspberry Pi, opracowany przez Raspberry Pi Foundation. To prosty instalator, który umożliwia użytkownikom łatwe zainstalowanie różnych systemów operacyjnych na urządzeniach Raspberry Pi.
NOOBS został zaprojektowany, aby ułatwić początkującym użytkownikom pierwsze kroki z Raspberry Pi, eliminując potrzebę wcześniejszego przygotowywania karty SD z systemem operacyjnym.
NOOBS wyróżnia się prostotą i dostępnością dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z popularną “maliną”. Pozwala on na wybór i zainstalowanie preferowanego systemu operacyjnego z łatwego w obsłudze menu.
Najważniejsze zalety oprogramowania to szeroki wybór systemów operacyjnych. Użytkownicy mogą w łatwy i szybki sposób zainstalować m.in. system Raspbian, Pidora, Arch, Linux i inne. Ponadto NOOBS umożliwia łatwą reinstalację lub zmianę systemu operacyjnego, bez konieczności używania innego komputera. Dodatkowo oprogramowania można użyć w wersji Lite (online) wymagającej połączenia z internetem, do pobrania wybranych systemów operacyjnych lub pełnej wersji. Wersja Lite zawiera już obrazy kilku systemów operacyjnych dostępnych od razu do instalacji (offline).
W jaki sposób zainstalować NOOBS na RPi 4?
Na początku należy odpowiednio przygotować kartę pamięci w formacie SD o pojemności większej niż 8 GB. Następnie kartę trzeba sformatować na format plików FAT32, np. przy użyciu programów do formatowania nośników danych. W kolejnym kroku pobieramy oprogramowanie NOOBS lub NOOBS Lite. Najbezpieczniejszym i najbardziej aktualnym źródłem jest oficjalna strona Raspberry Pi. Po rozpakowaniu archiwum ZIP pojawi się folder zawierający pliki instalacyjne NOOBS.
Wszystkie pobrane i rozpakowane pliki trzeba skopiować na kartę SD. Dodatkowo należy upewnić się, że pliki znajdują się w głównym katalogu karty, a nie w dodatkowym folderze.
Jak przebiega instalacja oprogramowania?
Należy włożyć kartę pamięci SD ze skopiowanymi plikami do slotu Raspberry Pi. W następnym kroku trzeba podłączyć do Rpi4 monitor, klawiaturę i zasilanie. Po prawidłowym podłączeniu urządzenie powinno automatycznie uruchomić się i wyświetlić menu NOOBS. Następnie w menu NOOBS (przy użyciu klawiatury) należy wybrać system operacyjny, który zostanie zainstalowany. Warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznaczyć więcej niż jeden system. Wybór systemu operacyjnego będzie możliwy podczas każdego uruchomienia Raspberry Pi.
W kolejnym kroku trzeba kliknąć „Install”, czyli zainstaluj. Powinno pojawić się ostrzeżenie, że wszystkie dane na karcie SD zostaną usunięte. Trzeba to potwierdzić, wówczas proces instalacji zostanie rozpoczęty.
Zakończenie procesu instalacji
Instalacja systemu operacyjnego może potrwać kilka minut (w zależności od wybranego lub wybranych systemów). Po zakończeniu instalacji, Raspberry Pi automatycznie uruchomi się z nowo zainstalowanym systemem operacyjnym. Jeżeli zainstalowany został więcej niż jeden system, przy starcie pojawi się menu do wyboru. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, RPi 4 jest w pełni gotowe do użytkowania.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.