Spis treści:
Zagorzali fani „maliny” doskonale wiedzą, że ten niepozorny moduł wielkości karty kredytowej świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach, które pozornie wydają się zbyt złożone dla minikomputera jednopłytkowego. Doskonałym przykładem są tutaj aplikacje rozrywkowe – bo kto chciałby uruchamiać „zachłanne” pod względem zasobów sprzętowych gry – strzelanki 3D, gry wyścigowe czy też RPG – na kieszonkowym komputerze, podczas gdy topowe tytuły z największych wytwórni wymagają do płynnej pracy drogich, gamerskich maszyn z potężnymi kartami graficznymi?
Okazuje się jednak, że dla Raspberry Pi powstało wiele gier (lub zostało zaadaptowanych z „pecetowych” wersji), które – pomimo ograniczonej jakości grafiki – potrafią naprawdę wciągnąć gracza swoją fabułą, vintage’owym designem czy też elementami budzącymi sentymentalne skojarzenia z tytułami znanymi z dzieciństwa.
Przygotowanie sprzętu dla gier 3D na Raspberry Pi
Gry 3D są zdecydowanie najchętniej wybierane przez graczy, a to z prostej przyczyny – trójwymiarowa grafika najlepiej odwzorowuje rzeczywistość i pozwala kreować światy, w których bohater porusza się w sposób odzwierciedlający nasze codzienne zachowania. Nic więc dziwnego, że wśród produktów z tej kategorii znaleźć można tak wiele aplikacji wyścigowych, wojennych (zarówno popularnych „strzelanek”, jak i gier strategicznych), jak i cieszących się sporą popularnością gier historycznych.
Pomimo ograniczonych zasobów, dobrze zoptymalizowane aplikacje mogą zaskakująco płynnie pracować nawet na tak kompaktowych maszynach, jak Raspberry Pi – warto jednak wybrać możliwie najnowszą edycję kultowego minikomputera, tym bardziej że najnowsze „maliny” czwartej generacji oferują już nawet 8 GB pamięci RAM oraz dwa wyjścia HDMI do podłączenia monitorów 4K. Ważnym elementem zestawu jest też karta microSD – polecamy markowe karty o szybkości odpowiadającej przynajmniej klasie 10, choć lepsze parametry odczytu (i zapisu) zapewni karta UHS 1 lub UHS 3. Doskonałym sposobem na „wyciśnięcie” maksymalnej wydajności z naszej „maliny” będzie zakup obudowy z efektywnym chłodzeniem – świetnie sprawdzają się w tej roli aluminiowe obudowy stanowiące obszerny radiator (najlepiej wyposażone dodatkowo w niewielki wentylator).
Nasz wybór gier 3D dla Raspberry Pi
Kiedy mamy już gotowy sprzęt i zainstalowany system operacyjny (np. Raspberry Pi OS), możemy przejść do instalacji gier. W odróżnieniu od klasycznych rankingów nie będziemy jednak porównywać poszczególnych tytułów, a to z prostej przyczyny – trudno byłoby zestawić ze sobą agresywną, dynamiczną strzelankę z grą wyścigową, w której bohaterem jest poczciwy zwierzak. Dlatego też poniżej prezentujemy wybrane, najlepsze naszym zdaniem gry 3D dostępne dla Raspberry Pi.
Gry samochodowe 3D dla Raspberry Pi
Supertuxkart – jedna z najpopularniejszych gier gokartowych wśród projektów open source. Umożliwia wybór jednego z wielu bohaterów (wśród nich można znaleźć gnu, elfy czy pingwiny, a – co ciekawe – niektóre z dodatkowych postaci nawiązują do popularnych programów i systemów operacyjnych, np. Gimpa, NSD czy Pidgina), pozwala także na przełączanie pomiędzy zróżnicowanymi trybami oraz trasami. Gra wspiera tryb multiplayer (na tym samym komputerze, w sieci lokalnej lub przez Internet). Więcej dowiecie się tutaj.
TORCS (The Open Racing Car Simulator) – doskonała gra wyścigowa, opracowana w C++ i dystrybuowana na licencji GNU GPL. Wspiera sterowanie konwencjonalne (klawiatura lub mysz) oraz za pomocą kierownicy. Gracze mają do wyboru kilkadziesiąt różnych tras, a wśród nich kręte, alpejskie ścieżki oraz owalne tory sportowe.
Strzelanki dla Raspberry Pi
QuakeSpasm – darmowy „klon” kultowego Quake’a, dostępny w wersji opracowanej specjalnie dla Raspberry Pi. Gra została silnie zoptymalizowana pod względem zużycia zasobów i – co zaskakujące – nawet w przypadku starszych wersji Raspberry Pi możliwe było uzyskanie wydajności na poziomie 30 fps przy rozdzielczości 1080p.
Open Arena – kolejna strzelanka pierwszoosobowa bazująca na Quake’u, ale dostępna jako projekt otwartoźródłowy. Zapewnia wysokiej jakości grafikę, sporą liczbę map tworzonych przez użytkowników oraz wiele rozmaitych trybów gry (Team Deathmatch, Tournament czy Capture the Flag).
Inne gry 3D
Extreme Tux Racer – przesympatyczna gra wyścigowa, w której zadaniem użytkownika jest sterowanie poczciwym, grubaśnym pingwinem zjeżdżającym na brzuchu po krętych górskich stokach i zbierającym wirtualne ryby umieszczone na całym przebiegu trasy. Doskonała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla starszych graczy.
0AD – strategiczna gra historyczna czasu rzeczywistego. Zadaniem gracza jest tworzenie gospodarki oraz budowa i wzmacnianie armii, która w ostatecznym starciu z przeciwnikiem będzie walczyła o zwycięstwo poprzez zniszczenie wszystkich wrogów. Gra charakteryzuje się wciągającą fabułą, ale także doskonałą grafiką, odtwarzającą najmniejsze detale wirtualnego świata. Więcej na stronie głównej projektu.
FlightGear Flight Simulator – zaawansowany symulator lotów, wspierający liczne, sprzętowe kontrolery oraz dodatkowe ekrany. Doskonałym wyjściem jest np. zastosowanie dotykowego wyświetlacza 7” jako monitora prezentującego parametry lotu bądź potrzebne w czasie gry przełączniki, suwaki i pokrętła. Jedyną wadą gry w przypadku Raspberry Pi jest konieczność ręcznej kompilacji ze źródeł, jednak możliwe do uzyskania efekty doskonale rekompensują włożony w tę operację dodatkowy trud.
Podsumowanie
W naszym rankingu przedstawiliśmy sześć – naszym zdaniem – najciekawszych gier 3D, które można uruchomić na Raspberry Pi. Lista nie jest, rzecz jasna, wyczerpująca – wiele interesujących, bardziej lub mniej znanych gier, można znaleźć w licznych repozytoriach internetowych. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy jesteś fanem „krwistych” strzelanek, wyścigów, podniebnych akrobacji lotniczych, czy też kultowych gier w stylu Minecrafta – z pewnością znajdziesz tytuły, które pozwolą Ci oderwać się od codzienności i zatopić w świecie wirtualnych przygód.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 18
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.