Ranking najlepszych drukarek 3D – 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 3 min.

Wszystko jednoznacznie wskazuje na wzrost zainteresowania drukiem 3D na świecie. Na rynku coraz częściej pojawiają początkujące start-upy starające się zaproponować i wdrożyć nowe rozwiązania. Inne marki z kolei utarły już sobie drogę na szczyt. Przykładem może być tutaj Prusa, z których sami korzystaliśmy drukując przyłbice dla szpitali – dźwięk nazwy marki w mgnieniu oka kojarzy się z drukarkami 3D. Możemy Wam też zdradzić, że w naszym blogowym rankingu triumfy poczytności święcą własnie wpisy o druku 3D.  

Czym się kierowaliśmy

Nasi redaktorzy po starannym przejrzeniu ofert rynkowych i asortymentu spod znaku czołowych firm zdecydowali się na umieszczenie w artykule aż sześciu niepodważalnie świetnych pozycji. Kryteria doboru były rozmaite – patrzyliśmy m.in. na:

  • popularność i narosły wokół danego modelu hype
  • stosunek ceny do jakości i możliwości, 
  • dostępne modyfikacje,  
  • zgromadzone i powstałe wokół modeli społeczności (tzw. community),
  • otwartość producentów. 

Zebrane dla Was drukarki różnią się pod wieloma względami, dlatego ów ranking jest raczej zbiorem samych złotych medalistów – trudno porównać Elvisa Presleya z Mickiem Jaggerem, prawda? Oto najciekawsze modele w roku 2020.

Creality Ender-3 / Ender-3 Pro

Drukarka 3D - Creality Ender-3
Creality Ender-3
Drukarka 3D - Creality Ender-3 Pro
Creality Ender-3 Pro

Creality Ender-3 i wersja Ender-3 Pro to królowe budżetowych drukarek 3D. Niesłabnąca popularność Ender na całym świecie, świetne możliwości, innowacyjny design, spora liczba modyfikacji i pomocna społeczność fanów modelu to atuty, dzięki którym Ender-3 i jej siostra Ender-3 Pro znalazły się u szczytu listy. Producent, Creality, znany jest z tworzenia grup i fanpage’ów na portalach społecznościowych, które nie są tylko poletkiem do wzbijania w górę słupków reklamy, ale polem do hydeparkowych dyskusji oraz emisji materiałów live.

Creality CR-10 Max

Kolejna pozycja listy to Creality CR-10 Max. Co możemy o niej powiedzieć? Bardzo szybka w montażu i w nagrzewaniu się platformy. Konstrukcja oparta na geometrii trójkąta, co zapewnia stabilność i redukuje drgania osi Z praktycznie do minimum. Dysze o średnicy 0,4 i 0,8 mm pozwalają na realizację różnych wymagań drukowania. Do tego płynne, synchroniczne drukowanie i atuty dzielone z Enderem. Ergonomiczna konstrukcja, czytelny interfejs ekranu dotykowego w jakości HD i wiele innych – wszystko to sprawia, że CR-10 Max to solidna opcja również dla profesjonalnych modeli medycznych, architektonicznych czy dekoracyjnych.

Prusa i3 MK3S

Czeska myśl inżynieryjna była znana z innowacyjności już w latach czterdziestych XX. wieku. Z kraju Škody przybywa do nas drukarka Prusa i3 MK3S. To gigant druku 3D – używamy jej również w naszych projektach. Została wyposażona w ulepszony ekstruder i czujnik filamentu IR. Ciekawym dodatkiem jest magnetyczny stół z płytami ze stali sprężynowej. Drukarki Prusa zbierały świetne recenzje i nagrody na całym świecie, m.in. w magazynach ALL3DP, Make czy Digital Fabrication Guide. Prusa nie śpi – co rusz można spodziewać się tweaków i upgrade’ów.

Creality CP-01

Spójrzcie na kolejną na liście nowość Creality CP-01 – artykuł zaczyna przypominać pochwalny pean na cześć tej firmy, ale są ku temu jasne powody.  CP-01 to „opcja 3 w 1” – zaimplementowano w niej bowiem moduł lasera, moduł tnący CNC i oczywiście sam druk 3D. Sumując: mamy do dyspozycji druk, frez i grawerowanie laserowe. CP-01 to niska cena w porównaniu z modelami o podobnej wielofunkcyjności. Grawer laserowy radzi sobie z drewnem, plastikiem czy skórą i jest kompatybilny z głowicami o różnej mocy. Szczegółowe i gładkie cięcie CNC pomoże z obróbką drewna, płytek PCB, papieru i plastiku. Świetna propozycja do domu, biura i warsztatu.

Snapmaker v1

Snapmaker v1 z dołączonym oprogramowaniem Snapmakerjs to wymarzona opcja tworzenia modeli 3D oraz – śladem poprzedniczki z rankingu – projektów grawerowania laserowego i rzeźby CNC. Drukarka posiada silne zaplecze fanów – dość rzec, że Snapmaker pierwszej generacji zadebiutował na Kickstarterze w marcu 2017, budżet zebrano w zaledwie 5 minut (sic!), a finalna zbiórka wiosną 2019 roku osiągnęła kwotę ponad 2 milionów USD. Cóż, zasada ochrony własnych inwestycji i przywiązania do nich sprawi, że na pewno nie będziecie w zabawie ze Snapmakerem sami. Bonusy: tania, prosty montaż, rama metalowa, grawer + frez.

Precyzyjniej (i w pozytywnym tonie) o Snapmakerze pisaliśmy tutaj

Niedosyt?

I jak się podobają? Cóż, drukarek Ci u nas dostatek , a ranking to tylko nasza opinia. Filamenty, akcesoria, skanery, głowice, a nawet drukujące pióra to tylko niektóre z fascynującej spuścizny wynalazku Gutenberga, jakie znajdziecie w ofercie Botland. Wśród drukarek można wybierać do woli spośród modeli od Anet, CrealityDobot, Flashforge, Goofoo, PrusaSnapmaker, Velleman, Yidimu, Zortrax, Urbicum i ATMAT. Zgodnie z tezą, że rynek druku 3D galopuje z zawrotną prędkością, z pewnością możecie spodziewać się poszerzenia oferty. 

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Ciekawostki
Oskar Pacelt

Ile zarabia automatyk?

Automatyk. Zawód naszej branży bliski. Tajemniczy, rozległy, ale… czy zawsze dobrze płatny?

Snapmaker Makerathon 2020
Ciekawostki
Oskar Pacelt

Snapmaker Makerathon 2020

Makerathon Snapmaker to 24-godzinne wydarzenie, którego cel to przekraczanie granic kreatywności. Zobaczcie relację z Makerathon 2020.

2 Komentarze

  • Hej, a jak waszym zdaniem wypada prusa mini na tle swojego większego brata Mk3? Jestem ciekawa tej recenzji

Dodaj komentarz