Spis treści:
Minikomputery Raspberry Pi doczekały się obszernej serii dedykowanych kamer pokrywających niemal wszystkie możliwe pola aplikacji.
Spora moc obliczeniowa, niewielkie wymiary fizyczne, spora ilość pamięci RAM i obecność wbudowanego koprocesora graficznego sprawiają, że miniaturowe komputery jednopłytkowe z serii Raspberry Pi doskonale nadają się do tworzenia małych, ale wydajnych systemów wizyjnych, nietypowych aparatów i kamer fotograficznych, a nawet rejestracji zapierających dech w piersiach widoków określanych mianem timelapse. Choć sercem takich systemów zawsze jest minikomputer, to bez odpowiednio dobranej kamery oraz akcesoriów „malina” nie byłaby w stanie pokazać pełni swoich możliwości. W tym artykule skupiamy się na kamerach płytkowych przeznaczonych do użycia z komputerami Raspberry Pi. To jednocześnie ciekawe akcesoria i dodatki, które niebywale zwiększą zakres ich możliwości.
Podstawowe modele do podstawowych zastosowań
Na początek mamy doskonałą informację – osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze światem kamer do Rapberry Pi, mogą przebierać wśród kilkunastu modeli w cenie znacznie poniżej 100 złotych. Co ciekawe, w tej grupie cenowej znajdują się nie tylko najprostsze, klasyczne modele – np. płytkowa kamera Raspberry Pi OdSeven czy też ArduCam OV5647 (zgodna z markową kamerą producenta popularnych minikomputerów), ale także szereg innych modułów o ciekawych parametrach lub nietypowej konstrukcji, otwierającej szereg nowych możliwości. Przez kilka ostatnich lat producenci skupieni wokół ekosystemu Raspberry Pi opracowali pokaźną liczbę modułów miniaturowych kamer, zbudowanych na bazie nowoczesnych płytek drukowanych w tzw. technologii sztywno-giętkiej (rigid-flex).
Oznacza to, że część układów elektronicznych kamery jest zamocowana bezpośrednio na taśmie służącej także jako fizyczny interfejs pomiędzy samą kamerą a złączem CSI minikomputera. Takie rozwiązanie znakomicie ułatwia wbudowanie modułu w docelowy system (np. małego robota mobilnego), a także użycie jako urządzenia szpiegowskiego, np. do dyskretnego monitorowania obiektów (pomieszczeń, urządzeń czy też budynków). Wybitnym przykładem członka rodziny kamer dla RPi jest moduł Spy Camera HD 5MPx Flex – maleńki układ został umieszczony na końcu wąskiej taśmy o długości niecałych 30 cm, dzięki czemu sam moduł może być montowany w pewnej odległości od obiektywu kamery.
Widzenie nocne
Do grupy kamer przeznaczonych do minikomputerów Raspberry Pi należą także liczne modele wyposażone w mocne oświetlacze podczerwieni, zwykle w postaci dwóch odłączalnych modułów. Dzięki specjalnym, przewodzącym padom z otworami montażowymi mogą być one w prosty sposób zamocowane do modułu kamery i to bez użycia dodatkowych przewodów (połączenia mechaniczne stanowią bowiem styki do zasilania modułów). Na marginesie warto dodać, że każdy z takich pojedynczych oświetlaczy (np. w modelu OdSeven Camera HD IR-CUT OV5647 5Mpx – w wersji dzień/noc) posiada wbudowany fotorezystor oraz prosty układ komparatora, załączający oświetlacz po wykryciu spadku natężenia oświetlenia w otoczeniu kamery. Kamery do obserwacji nocnej są dostępne z różnymi rodzajami obiektywów (standardowe, teleskopowe oraz szerokokątne), a wspólną cechą wszystkich tego typu rozwiązań jest obecność czujnika pozbawionego filtra podczerwieni, instalowanego w standardowych kamerach w celu poprawy jakości kolorów (zwłaszcza przy obserwacji silnie nasłonecznionych pejzaży).
Kamery i akcesoria dla zawodowców
Kto uważa, że platforma Raspberry Pi jest przeznaczona wyłącznie dla niezbyt wymagających użytkowników, powinien szybko zrewidować swoje poglądy, zapoznając się z najbardziej zaawansowanymi modelami kamer. Należy do nich z pewnością zmechanizowany moduł wolnoobrotowej kamery ArduCam IMX219 z matrycą 8 Mpx w rozmiarze 1/4”, wyposażonej w obrotnicę i mechanizm pochylania (pan-tilt), a także zoom. Użytkownicy żądni wysokiej jakości obrazu oraz elastyczności projektowej docenią z pewnością inny moduł – kamerę IMX477 o rozdzielczości aż 12,3 Mpx, wyposażoną w obiektyw z uniwersalnym mocowaniem w standardzie CS-Mount, umożliwiającym łatwą wymianę optyki stosownie do potrzeb danej aplikacji. Jest z czego wybierać – dostępny w sklepie Botland zestaw obiektywów z gwintem M12 i adapterem CS-Mount zawiera aż sześć różnych szkieł o kącie widzenia od 20o do 180o.
Dopakuj Raspberry Pi. Najlepsze akcesoria uzupełniające do komputera – część 1
Trzy ciekawe pozycje, które uzupełnią nasz mały komputer do zadań specjalnych tak, aby stał się jeszcze bardziej wielozadaniowy.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.