Spis treści:
Nie samym tekstem człowiek żyje. Czasami zwartej cegły wiedzy nie ratują nawet ilustracje i kolorowe schematy. Czy trzeba komukolwiek przedstawiać walory filmu?
Jak ma się to do YouTube’a? Cóż, łatwo w tym gąszczu zginąć. Boom twórców trwa, kanałów jest bez liku i właściwie na każdy temat. Wiele z nich aspiruje do roli edukacyjnych albo przynajmniej popularyzujących wiedzę z danej dziedziny. Sęk w tym, że o ile Adam Słodowy albo programy National Geographic podlegały zawsze redakcji naukowej, o tyle półprofesjonalnych twórców nikt nie kontroluje. Przynajmniej nie na etapie tworzenia – później na szczęście są wnikliwi widzowie, a w tym my.
Dziś wybraliśmy dla Was te, które z pewnością się przydadzą nie tylko w nauce. Kanały możecie odwiedzić klikając banner pod nagłówkiem lub prezentowany film.
Botland
Data uruchomienia: luty 2015
1,5 mln. wyświetleń
No tak, tych to już na pewno nie mogło tutaj zabraknąć, prawda?
Od lat uczymy – tak po prostu – podstaw elektroniki i robotyki.
Znajdziecie u nas wszystko dla pasjonatów automatyki, robotyki, mechaniki, elektroniki i powiązanych dziedzin. Najbardziej pociągają nas Arduino, Raspberry Pi, mikrokomputery, mikrokontrolery, silniki, koła, czujniki, żyroskopy, akcelerometry, elementy elektroniczne i wiele innych podzespołów przydatnych przy budowie robotów mobilnych. Tworzymy poradniki Arduino i Raspberry Pi, emitujemy materiały edukacyjne i programy, ukazujemy kompleksowe opisy sprzętu i elementów elektronicznych i wreszcie: kochamy wszystko, co wiąże w jedno druk 3D, drukarki 3D i modelowanie 3D.
RS Elektronika
Data uruchomienia: listopad 2014
15 mln. wyświetleń
Jak określiła to nasza redaktor naczelna bloga – “klasyka gatunku”. RS Elektronika to kanał dla osób… tutaj bez niespodzianki, interesujących się szeroko pojętą elektroniką, rzecz jasna.
Aktualnie na kanale znajduje się ponad 170 odcinków o szerokiej tematyce powiązanej z elektroniką. Znajdziemy tutaj zarówno filmy prezentujące konkretny sprzęt, fachowe pojęcia, jak i rozwiązania do praktycznych zastosowań – wszystko od porad, co zrobić, gdy zdarzy się zalanie, aż po kompendium o mikroprocesorach.
FORBOT
Data uruchomienia: marzec 2016
800 tys. wyświetleń
Forbota nie trzeba naszym czytelnikom przedstawiać. Serwis jest świetnie znany jako publikujący darmowe kursy elektroniki i programowania w formie bloga.
Naszą rekomendację najlepiej wzbogacą słowa samych autorów na kanale: “Wiemy, że szkolna teoria bywa nudna, czytając kolejne artykuły zobaczysz, że o elektronice można opowiadać ciekawiej! Wybór kursów Forbota jest gwarancją obcowania z praktyką już od pierwszego artykułu – nawet jeśli zaczynasz od całkowitych podstaw”.
Jest tak, jak się obiecuje – krótkie materiały są zrealizowane w przystępny sposób i doskonale wzbogacają treści kursów.
Atnel - mirekk36
Data uruchomienia: listopad 2014
5,1 mln. wyświetleń
To wyjątkowo płodny kanał – znajdziecie na nim ponad 680 filmów. Zebrano je w rozmaite playlisty – od jak nie dać się zabić przez 230V, poprzez recenzje sprzętu, aż po prezentacje koncepcji naukowych.
Sam autor pisze o sobie: “Jestem zapalonym entuzjastą elektroniki cyfrowej i programowania. Zajmuję się tym hobbystycznie i zawodowo już od 20 lat. Moim celem jest przekazywanie zdobytej wiedzy od podstaw szczególnie dla osób początkujących, które dopiero zaczynają tę pasjonującą przygodę”. Z pewnością warto rekomendować ten kanał – sprawdźcie sami.
Inżynier Domu
Data uruchomienia: styczeń 2017
178 tys. wyświetleń
Autor filmów na kanale Inżynier Domu zajmuje się elektroniką, programowaniem w językach C#, C++ i Python, majsterkowaniem, drukiem 3D, IOT, ogródkiem i jeszcze masą innych rzeczy.
Zbiór to niemal 60 filmów kompleksowo pokrywających tematykę wszystkiego, co może się przydać w tworzeniu systemów inteligentnego domu, i mowa tu także o Arduino i Raspberry Pi. Oprócz wartościowych materiałów z zakresu sprzętu i akcesoriów kanał oferuje spotkania live z autorem, recenzje i relacje z wydarzeń, na których elektroników nie może zabraknąć.
ArturHome
Data uruchomienia: październik 2019
42 tys. wyświetleń
W zestawieniu znalazło się także miejsce dla kanałów dobrze rokujących. Na kanale ArturHome znajdziecie wyczerpujące informacje na temat systemów inteligetnego domu.
Z opisu kanału: “Wszystko to bez wielkich remontów, burzenia ścian oraz wielkich wydatków. Wszystko przy pomocy odpowiednich urządzeń, a co najważniejsze, przy użyciu jednego centralnego systemu, jakim jest Home Assistant. Dzięki temu sprawimy, że będzie żyło nam się lepiej i wygodniej. Więc jeśli marzysz o własnym inteligentnym domu ale nie wiesz jak się za to zabrać to ten kanał jest dla Ciebie”. Sprawdziliśmy – jest dla nas, a treści są podane naprawdę przystępnie. Zdecydowanie warto.
JestemInżynieremPL
Data uruchomienia: październik 2015
400 tys. wyświetleń
Prowadzący kanał Inżynier mówi o sobie następująco: Poważnie, jestem inżynierem. Robię urządzenia, bo mogę i lubię. Ty też bądź inżynierem i rób urządzenia. To proste i konkretne przedstawienie mówi samo za siebie.
To kanał pełen merytorycznych treści, godny polecenia, a jednocześnie bogaty w nietypowe inicjatywy. Możemy tu znaleźć tajniki hodowli mrówek, a nawet sprawdzić co taka farma ma wspólnego z drukiem 3D, odlew figury szachowej albo fotopułapkę do uwieczniania zwierząt.
Elektroprzewodnik
Data uruchomienia: marzec 2013
8 mln. wyświetleń
Elektroprzewodnik niestety jest w ostatnim czasie zajęty czymś innym. Nowego filmu oczekiwaliśmy długo i być może prędko żaden się już nie pojawi. Nie zmienia to jednak faktu, że kanał jest cennym źródłem wiedzy o elektronice.
Inteligentny Kanał Szmala
Data uruchomienia: grudzień 2006
2,4 mln. wyświetleń
Radek Schmalz prowadzi kanał dotyczący szeroko rozumianego tematu inteligetnego domu, IoT i nowych technologii. Zaprasza także do współpracy widzów – zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które łączy wspólna, technologiczna pasja.
Autor zwraca uwagę, że stara się prowadzić swój cykl DIY w taki sposób, aby każda osoba zainteresowana tematyką automatyki domowej, niezależnie od swojego stanu wiedzy czy umiejętności, mogła poszerzać swoje horyzonty, rozumieć zasady działania systemów smarthome i konstruować wszystko, co prezentowane w filmach.
Pamiętacie, czego dotyczyły materiały?
Jest w czym wybierać! Wierzymy, że to, co zaproponowaliśmy Wam do obejrzenia, wystarczy nie tylko jako tło do praktycznych projektów na dni spędzane w domowym warsztacie, ale i jako wideopodręczniki na długie wieczory.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Jedna odpowiedź
Witam.Do tej listy dodał bym kanał Tata geek.Opowiada ciekawie i żetelnie.Jest to dość nowy kanał(dopiero ok 2lata.), a tacy mali twórcy zasługują na większą publikę. Pozdrawiam.