Spis treści:
- 1 Cyfrowy czujnik temperatury - STTS22H - wersja micro - Qwiic – SparkFun
- 2 Czujnik ciśnienia powietrza - barometr - 260-4060hPa - LPS28DFW - Qwiic - SparkFun
- 3 Gravity - SCI DAQ Module - moduł akwizycji danych z wyświetlaczem - I2C - DFRobot DFR0999
- 4 Wyświetlacz dotykowy LCD 1,28'' 240x240px do Seeed Xiao
- 5 UltraArm P340 - 4-osiowy współpracujący robot ramienny - Elephant Robotics
- 6 Ploter laserowy - Creality CR-Laser Falcon 2 - 22 W
- 7 Skaner 3D - CR-Scan Ferret
- 8 Drukarka 3D - Creality Ender-3 Max Neo
- 9 Drukarka 3D - Oryginalna Prusa MK4 - zmontowana
- 10 Folia nFEP do drukarek 3D Creality - 220x180mm
- 11 Zestaw filamentów Rosa3D PLA 1,75mm - basic colours - 12x10m
Przełom czerwca i lipca przyniósł ze sobą nie tylko letnie upały i wakacyjną atmosferę, ale przede wszystkim mnóstwo nowych produktów w sklepie Botland! Od czego by tu zacząć… może od cyfrowych czujników od Sparkfun? Albo nie, lepiej od nowych drukarek 3D prosto od Creality… Wybór jest trudny, ale postaramy się przedstawić Wam wszystkie produkty, które według nas zasługują na szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!
Cyfrowy czujnik temperatury - STTS22H - wersja micro - Qwiic – SparkFun
Czujnik temperatury w wersji mini wyposażony w układ STTS22H od STMicroelectronics. Oprócz małych rozmiarów charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru oraz niskim poborem prądu (1,75 µA w trybie one-shot). Produkt został skalibrowany fabrycznie, podaje odczyt danych z dokładnością ±0,5°C w zakresie od -10°C do 60°C, natomiast całkowity zakres pomiaru temperatury wynosi od -40°C do 125°C.
Moduł cechuje również niewielki pobór prądu, gdy jest w trybie one-shot. Oprócz wymienionego trybu pracy posiada jeszcze dwa inne: Freerun oraz Low-ODR. Warto wspomnieć również o komunikacji – czujnik temperatury wykorzystuje do tego interfejs I2C, którego domyślny adres to 0x3C (przy użyciu odpowiedniej zworki może zostać zmieniony na adres 0x38).
Czujnik ciśnienia powietrza - barometr - 260-4060hPa - LPS28DFW - Qwiic - SparkFun
Przedstawiamy jeszcze jedną nowość od Sparkfun, mianowicie czujnik ciśnienia powietrza, z wbudowanym układem LPS28DFW. Jakie możliwości daje nam ten produkt? Przede wszystkim umożliwia bezwzględny pomiar ciśnienia w dwóch zakresach: od 260 hPa do 1260 hPa (tryb 1) lub od 260 hPa do 4060 hPa (tryb 2).
Na tej kwadratowej płytce, oprócz dwóch złącz Qwiicc znajdują się także pola lutownicze, do których można przylutować przewody. Komunikacja, podobnie jak w przypadku opisanego wyżej czujnika temperatury, odbywa się poprzez magistralę I2C. Wymiary modułu to 25,4 x 25,4 mm.
Gravity - SCI DAQ Module - moduł akwizycji danych z wyświetlaczem - I2C - DFRobot DFR0999
Kolejny produkt to Gravity – SCI DAQ Module od DFrobot łączący wiele ciekawych funkcji, w tym akwizycję i interpretację danych pobieranych od innych czujników, czy też automatyczne rozpoznawanie oraz kalibracja podłączonego czujnika.
W centralnej części płytki znajduje się czytelny wyświetlacz, na którym można odczytać interesujące nas dane. Oprócz tego moduł został wyposażony w złącza Gravity i zegar czasu rzeczywistego RTC. Ważną cechą Gravity – SCI DAQ Module jest kompatybilność z micro:bit, Arduino, Raspberry Pi czy UNIHIKER.
Produkt daje możliwość przechowywania danych we wbudowanej pamięci 16 MB, pozwalającej na deponowanie ponad 400 000 danych, które następnie można przenosić do komputera przy pomocy interfejsu USB typu C.
Pytanie, do czego praktycznie może przydać się nam taki moduł? Przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest monitorowanie danych, np. eksperymenty naukowe, monitorowanie w gospodarstwie rolnym, czy też projekty IoT i SmartHome.
Wyświetlacz dotykowy LCD 1,28'' 240x240px do Seeed Xiao
Kolejnym proponowanym produktem jest pojemnościowy, okrągły wyświetlacz dotykowy LCD od Seeedstudio. Możemy bez problemu podłączyć go do modułu Seeed Xiao dzięki znajdującym się na nim wyprowadzeniom.
Rozdzielczość ekranu wynosi 240 x 240 px, natomiast przekątna mierzy 1,28″. Po drugiej stronie urządzenia znajduje się układ RTC z miejscem na slot kart micro SD, baterię oraz złącze ITS 1,25. Wyświetlacz jest idealny pod projekt programowalnego zegarka dotykowego czy centrum sterowania. To urządzenie typu plug and play, jego dużą zaletą jest kompatybilność z wieloma produktami z serii Xiao.
UltraArm P340 - 4-osiowy współpracujący robot ramienny - Elephant Robotics
Przechodzimy do nieco większych gabarytów. Nowością w asortymencie jest również precyzyjne ramie robotyczne – UltraArm P340 od firmy Elephant Robotics. Ramię porusza się w czterech osiach, jego maksymalny udźwig to 650 g, a maksymalna prędkość pracy wynosi aż 100 mm/s. W porównaniu z innymi ramionami robotów jest stosunkowo niewielki i lekki (2,9 kg).
Dobrze, wiemy już o najważniejszych cechach produktu, przejdźmy zatem do praktyki. Robotyczne ramię w połączeniu z dodatkowymi akcesoriami (takimi jak Laser Engraving Kit, Drawing and writing Kit czy Visual and sorting Kit) umożliwia wykonywanie czynności takich jak grawerowanie laserowe, malowanie, pisanie, rozpoznawanie wizualne i chwytanie. UltraArm P340 zaprojektowano w taki sposób, aby można było go używać do celów edukacyjnych oraz badawczych.
Ploter laserowy - Creality CR-Laser Falcon 2 - 22 W
Znacie to uczucie, kiedy po znakomitym filmie wychodzi jego druga część, która pomimo szczerych nadziei widzów na znakomite widowisko okazuje się już mniej ciekawa od swojego prequelu? Niestety takie zjawisko występuje dość często, czego w żadnym wypadku nie możemy powiedzieć o nowym ploterze laserowym od Creality!
Falcon 2, w porównaniu do CR-Laser Falcon posiada mocniejszy laser (22 W), większy obszar roboczy (400 x 415 mm) i wyższą prędkość (aż do 25000 mm/min).
Ploter zapewnia wysoką dokładność cięcia i grawerowania, którą zawdzięcza wiązce 4 mocnych laserów oraz stabilnej konstrukcji. Wbudowany system Air Assist gwarantuje uzyskiwanie gładszych i precyzyjniejszych krawędzi bez nadmiernego przypalania materiału. Biorąc pod uwagę znakomitą renomę firmy Creality możemy z czystym sumieniem polecić zakup tego produktu.
Skaner 3D - CR-Scan Ferret
Idąc tropem Creality przedstawiamy kolejny produkt tej renomowanej marki – tym razem jest to skaner 3D. Jak sama nazwa wskazuje, służy do do trójwymiarowego skanowania przedmiotów w sposób dokładny i z autentycznym odwzorowaniem kolorów. Urządzenie bazuje na nowatorskim układzie ASIC zapewniającym szybkie i płynne skanowanie, jednocześnie zużywając niewiele energii.
Jego niewątpliwą zaletą jest wielkość – dzięki temu, że waży jedynie 105 g, a jego wymiary to 120 x 30 x 26 mm, można zabrać go dosłownie wszędzie. Wybieramy z pośród dwóch trybów pracy – wysokiej dokładności lub szerokiego zakresu. Pierwszy z nich cechuje się precyzyjnym skanowaniem z dokładnością aż do 0,1 mm i rozdzielczością 0,16 mm (najlepiej sprawdza się do skanowania małych i średnich przedmiotów). Drugi tryb, dalekiego zasięgu, nadaje się w przypadku większych obiektów, a maksymalny obszar przechwytywania w tym przypadku wynosi 560 x 820 mm.
Drukarka 3D - Creality Ender-3 Max Neo
Zostajemy w otoczeniu Creality, ale przechodzimy do tematu drukarek 3D. Creality Ender-3 Max Neo charakteryzuje się przyjaznym dla użytkownika interfejsem, funkcją automatycznego poziomowania stołu oraz łatwym montażem. Pole robocze drukarki wynosi 300 x 300 x 320 mm (może pomieścić nawet kilka mniejszych wydruków), natomiast cała konstrukcja ma wymiary 516 x 582 x 590 mm.
Ender-3 Max Neo została wyposażona w nowoczesną 32-bitową płytę główną, podwójną oś Z, metalowy ekstruder typu Bowden, innowacyjny ekran LCD a nawet czujnik końca filamentu. Polecamy wszystkim entuzjastom druku 3D, niezależnie od poziomu umiejętności!
Drukarka 3D - Oryginalna Prusa MK4 - zmontowana
Kolejna drukarka, tym razem znanej wśród miłośników druku 3D, czeskiej firmy Prusa, oparta na 32-bitowej płycie głównej. Urządzenie wykorzystuje technologie Input Shaper i Pressure Advance zmniejszające czas druku nawet o 70% w porównaniu do drukarki MK3, i to bez strat na jakości.
Pole robocze drukarki ma wymiary 250 x 210 x 220 mm, natomiast cała konstrukcja – 500 x 550 x 400 mm. Ogromną zaletą produktu jest możliwość użytkowania niemalże po wyjęciu z pudełka, ponieważ urządzenie jest już w pełni zmontowane. Drukarka jest w pełni wspierana przez platformę Prusa Connect pozwalającą na sterowanie urządzeniem przez Internet.
Folia nFEP do drukarek 3D Creality - 220x180mm
Drukarki 3D typu żywicznego są na razie mniej popularne niż drukarki wykorzystujące do druku filamenty, lecz rynek cały czas się rozwija i co rusz wychodzą nowe urządzenia i akcesoria do drukowania właśnie żywicą. Takim produktem jest np. wysokiej jakości folia nFEP o wymiarach 220 x 180 mm, którą montuje się na dnie zbiornika w tychże drukarkach.
Służy ona do przepuszczania jak największej ilości światła UV, co jest potrzebne do utwardzenia żywicy. Produkt jest kompatybilny z różnymi modelami drukarek żywicznych, np. Halot One, Halot One Plus, Halot One Pro, LD-002H (przed zakupem warto wymierzyć pole robocze posiadanej drukarki).
Zestaw filamentów Rosa3D PLA 1,75mm - basic colours - 12x10m
Na koniec coś, co wniesie nieco koloru do Waszego życia – zestaw 12 sztuk filamentów od Rosa3D. Mogą być wykorzystane jako wkład do pióra drukującego lub drukarki 3D. Jeden filament mierzy 10 m długości, a jego średnica to 1,75 mm.
To idealne rozwiązanie dla osób początkujących lub niemogących zdecydować się na jeden, konkretny kolor filamentu. Kolory dostępne w tym pakiecie to biały, czarny, szary, niebieski, zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy, koralowy, różowy, fioletowy oraz ciemnozłoty.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.