Spis treści:
Raspberry Pi Foundation z Wielkiej Brytanii nie zwalnia tempa. Wraz z nowym rokiem otrzymujemy kolejną nowość malinowo osładzającą oczekiwanie na model RPi 5.
Raspberry i... premiery
Premiera! Raspberry Pi 400, czyli minikomputer all-in-one
Fundacja Raspberry Pi prezentuje minikomputer all-in-one Raspberry Pi 400. Przestawiamy szczegóły!
Premiera! Raspberry Pi Compute Module 4 i akcesoria
Niespodzianka od Raspberry Pi! Sprawdź nowość Raspberry Pi 4 Compute Module i akcesoria do zastosowań przemysłowych.
Mieliśmy CM4 – Raspberry Pi Compute Module z myślą o zastosowaniach przemysłowych i takim właśnie hasłem przewodnim sygnowane, oraz nieustająco popularne Raspberry Pi 400 w stylu klasyki Atari, kojarzące się w pierwszej kolejności z fajnym designem i konsumenckim zastosowaniem. Obydwie propozycje już na starcie spotkały się z wielkim zainteresowaniem w Polsce – musimy przyznać, że popyt przerósł nawet nasze oczekiwania. A teraz…
Raspberry Pi Pico!
A cóż to takie maleńkie?
Raspberry Pi Pico to naprawdę niewielki moduł z autorskim mikrokontrolerem RP2040. Jest wykonywany w Wielkiej Brytanii. Dwurdzeniowy układ jest oparty na ARM Cortex M0+ o taktowaniu 133 MHz. Pamięć nie szokuje, ale do pewnych zastosowań jest jak znalazł – na pokładzie 264 kB pamięci SRAM oraz 2 MB pamięci Flash. Do Pico nie ma gotowych bibliotek – jeszcze. Warto jednak próbować samemu i warto zaglądać na GitHub. To niedroga i nieco mniej rozbudowana alternatywa dla pełnoprawnych minikomputerów i innych wielofunkcyjnych płytek.
Całość mierzy sobie zaledwie 51 mm x 21 mm.
Wyprowadzenia i zasilanie Raspberry Pico
Zasilanie i komunikacja Raspberry Pi Pico odbywają się przez złącze microUSB. Do pracy wymagane jest zasilanie 5 V. Płytkę możemy zasilić także z pinu VSYS napięciem w zakresie od 1,8 V do 5,5 V. Konieczne wówczas będą akumulator Li-Pol 1,7 V albo trzy baterie AA. Część logiczna Raspberry Pi Pico pracuje natomiast z napięciem 3,3 V.
Programowanie Pico w C/C++ i MicroPython
Pico programowane jest w języku C/C++ lub MicroPython. Warto zajrzeć na stronę produktu, gdzie opisaliśmy dla Was cały proces i opatrzyliśmy go przejrzystymi gifami. Animacje i instrukcje pomogą nawet opornym na wiedzę coderską oraz tym, którym Python jeszcze obcy – a wcale nie taki wąż straszny, jak go kodują.
Pierwsze kroki z malutkim Pico opisaliśmy dla Was zarówno w kontekście microPythona, jak i C oraz C++. Oprócz tego Raspberry Pi udostępnia dla nas repozytoria SDK (Software Development Kits) – znajdziecie je w przydatnych linkach na stronie produktu.
Potrzebna pomoc?
Zapraszamy na stronę produktu, gdzie znajdziecie pełną specyfikację i wspomniany mały przewodnik programowania. A jeżeli animacje i krótki tutorial Was nie satysfakcjonują, to producent zaproponował także oficjalny poradnik w języku angielskim Get Started with MicroPython on Raspberry Pi Pico, która ukazała się w ślad za premierą i będzie u nas już wkrótce. Oficjalny podręcznik zawiera nie tylko instrukcje podłączania modułów, ale i modelowy opis przykładowych programów, które zostały stworzone z językiem MicroPython.
Z modułem możemy stworzyć m.in. stacje pogodowe, własne roboty i wszystkie projekty, które wymagają niewielkiej pamięci operacyjnej i są wymagające pod względem ograniczeń miejsca. Już czekamy na Wasze pomysły – kreatywność fanów RPi nigdy nas nie zawodzi.
Nie ma nic mniejszego od Pico!
Botland jest oficjalnym dystrybutorem Raspberry Pi i Arduino w Polsce.
Zakupy u nas to gwarancja oryginalności wybranych przez Ciebie produktów.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Jedna odpowiedź
Ludzie nie doceniają potęgi tego małego urządzenia. A warto ją poznać 🙂 Bardzo ciekawy wpis!