Spis treści:
Klon czy oryginał?
Jak wiadomo, Arduino odniosło ogromny sukces i stało się marką rozpoznawalną na całym świecie. Konkurencja jednak nie śpi i oferuje podobne, często skopiowane rozwiązania. Czy dorównują one oryginałowi? Czy są coś warte? W tym artykule przyjrzymy się czy warto kupić klon zgodny z Arduino oraz na co należy zwrócić uwagę wybierając taką opcję zamiast oryginalnej płytki.
Arduino - prototypowanie dla każdego
Wśród elektroników i programistów, zarówno tych, którzy zajmują się tym w zakresie hobbystycznym jak i zawodowym, Arduino uchodzi za swego rodzaju miniaturowe narzędzie, za pomocą którego możemy szybko sprawdzić funkcjonalność naszego projektu w fazie prototypu. Wystarczy podłączyć zewnętrzne dodatki w postaci np. potencjometrów, czujników, diod LED czy też nakładek Arduino Shield, które realizują określony zakres funkcjonalności, takich jak np. komunikacja bezprzewodowa z komputerem czy sterowanie ogrzewaniem i wentylacją.
Następnie tworzymy kod programu w środowisku Arduino IDE, korzystając także z gotowych bibliotek, wgrywamy go do pamięci mikrokontrolera umieszczonego na płytce i możemy obserwować efekt końcowy! Co więcej, możemy to zrobić używając zarówno oryginalnej płytki Arduino jak i kompatybilnego z nią klonu, który będzie oferował dokładnie takie same możliwości, ale za niższą cenę. Niemniej jednak, przed zakupem warto dowiedzieć się o kilku istotnych szczegółach dotyczących takiego klonu, aby przypadkiem nie kupić płytki o wątpliwej jakości wykonania, która może pochodzić z niezaufanego źródła i w skrajnych przypadkach spowodować uszkodzenie komputera lub modułów zewnętrznych.
Z czego wynika różnica pomiędzy ceną klonu a oryginału Arduino?
W istocie, klony Arduino charakteryzują się identyczną konstrukcją, zarówno pod względem użytych elementów, jak i ich ułożenia na płytce PCB. Wynika to z faktu, że Arduino jest platformą na licencji open-source. Oznacza to tyle, że oryginalny twórca platformy Arduino w całości udostępnia publicznie dokumentację techniczną, która obejmuje m.in. schematy elektryczne oraz oprogramowanie. Z punktu widzenia prawnego, każdy użytkownik może zbudować i zaprogramować swój własny klon Arduino. Zakup oryginalnej płytki bardzo często okaże się droższy w porównaniu do kompatybilnego klonu, który wyszedł spod ręki innego producenta, ale kupując oryginalne Arduino, wspierasz oryginalnego producenta w pracy badawczo-rozwojowej prowadzącej do udoskonalenia produktu. Jednak wysoka cena oryginału w porównaniu do klonów, to także płacenie za gwarancję jakości oryginalnego produktu, ale i markę.
Jak rozpoznać podróbkę Arduino, która powinna wzbudzić naszą czujność?
Zwykle rozpoznanie podrobionej płytki Arduino jest bardzo łatwe, ponieważ producenci licencjonowanych klonów zwykle umieszczają swoje logo na płytce PCB. Jeśli jednak natkniesz się na płytkę, która jest oznakowana jako “Arduino”, ale jej cena jest znacznie niższa niż w większości sklepów, które są oficjalnym dystrybutorem Arduino, jest to pierwszy czynnik, który powinien wzbudzić Twoją czujność.
Drugim elementem rzucającym się w oczy, jest kolor płytki. Oryginalne Arduino ma kolor turkusowy, natomiast większość podróbek z logo Arduino, bardzo często ma kolor ciemnoniebieski. Również wszystkie oznaczenia na płytce powinny mieć taką samą czcionkę o wysokiej jakości druku. Znak Arduino w postaci napisu “ARDUINO” z symbolem nieskończoności z minusem po lewej stronie i plusem po prawej stronie, powinien być opatrzony znakiem “®” w górnym prawy rogu. Oznaczenia alfanumeryczne wykonane pochyłą czcionką o kiepskiej rozdzielczości oraz brak oznaczenia “®” (zamiast niego, np. widnieje znaczek “™”) najpewniej oznacza podróbkę, na którą nie warto tracić nasz cenny czas.
Czy warto kupić klon Arduino?
Spora liczba klonów Arduino produkowanych przez konkretnych producentów, zwykle spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne tak jak w oryginalnych płytkach Arduino. Jest to jeden z dowodów na to, że aby jakaś rzecz była dobra i spełniała nasze oczekiwania, to nie musi to być oryginalny, markowy produkt, a może być zamiennikiem od innego producenta i w dalszym ciągu będzie funkcjonować tak samo jak oryginał. W dalszym ciągu należy jednak zachować czujność przy zakupie konkretnego klonu. Niektóre klony są bardzo często źle wykonane, tj. elementy na płytce są niestarannie polutowane, a przy uruchamianiu takich klonów mogą pojawić się problemy zarówno na tle sprzętowym jak i programowym.
Wybierając klon Arduino, poproś sprzedawcę lub odwiedź stronę producenta płytki, w celu sprawdzenia czy jest to produkt licencjonowany przez oryginalnego producenta. Przykładowo takie klony Arduino jak RedBoard od SparkFun Electronics i DFRDuino od DFRobot – są to płytki produkowane na licencji oryginalnego producenta Arduino i zapewniają pełną kompatybilność sprzętową z oryginalną płytką Arduino UNO R3 i ze środowiskiem programistycznym Arduino IDE.
A jeśli chcemy naszego klona Arduino nazwać “Arduino” bez konieczności wydawania pieniędzy na ,,prawdziwe” Arduino – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydrukować naklejkę z logo “Arduinio” i nakleić ją na płytkę PCB naszego klona. Pamiętajmy jednak, że możemy tak zrobić tylko na własny użytek, nie wprowadzając takiego urządzenia do sprzedaży!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 21
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.