Spis treści:
Małe jest piękne, a tym piękniejsze, jeśli posiada ogromne możliwości. Na szczęście takich maluchów, które wywołują u nas uśmiech na twarzy, a czasem nawet głęboki zachwyt mamy na rynku elektroniki coraz więcej. Ostatnio przywitaliśmy wśród nas nową serię kompaktowych komputerów od Seeedstudio. Zobaczmy więc czego można się po nich spodziewać.
Za co lubimy minikomputery
Komputery jednopłytkowe są stale rosnącą gałęzią elektroniki. Co jakiś czas na światło dzienne wychodzą następne generacje urządzeń, które już wszyscy znamy, jak minikomputery Raspberry Pi (które przeżyły już cztery generacje i z niecierpliwością czekamy na kolejną), kolejne płytki Arduino oraz wszelkie konstrukcje przypominające te wynalazki, które cenimy za niewielkie rozmiary i spore możliwości.
Zazwyczaj posiadają szereg różnych złącz zarówno do przesyłania danych, dźwięków i obrazów – są to zintegrowane, dodatkowe układy i interfejsy takie jak Ethernet, USB, HDMI czy też Wi-Fi lub Bluetooth. Oczywiście ich sercem – czy jak kto woli, mózgiem – jest procesor (czasem nawet nie tylko jeden), często w postaci zintegrowanego układu SoC, a przy tym pamięć RAM, moduły zasilania, jak i często również pamięć Flash, czy też układy eMMC.
Taki zestaw sprawia, że umożliwiają naukę elektroniki, robotyki i informatyki dla początkujących, dla bardziej zaawansowanych użytkowników tworzenie i testowanie aplikacji, budowanie sterowników i serwerów, inteligentnych systemów automatyki domowej, pojazdów i robotów a także użycie dla potrzeb osobistych oraz w przemyśle.
Jetson reComputer, czyli czworaczki, które zaskoczą niejednego
Seria urządzeń, którą bierzemy dziś na warsztat to kompaktowe komputery oparte na zaawansowanych systemach sztucznej inteligencji NVIDIA: reComputer J10 (Nano) and reComputer J20 (Xavier NX). Są wyposażone w szereg złącz, modułów i różne peryferia przemysłowe, co wraz z zarządzaniem termicznym sprawia, że są to idealne platformy do wprowadzania m.in. modeli DNN, frameworków ML i innych funkcji do zadań specjalnych.
Niewątpliwą ciekawostką jest tutaj oprogramowanie, w które wyposażeni są bohaterowie tego artykułu – w przypadku wspierania aplikacji sztucznej inteligencji oraz z potrzeby szybkiej implementacji tego typu rozwiązań na rynek, bardzo ważna jest szeroka kompatybilność poszczególnych modułów i już istniejącej infrastruktury przemysłowej. Właśnie dlatego oprogramowanie to obejmuje technologie Nvidia stosowane już chociażby w centrach danych i technologiach przetwarzania brzegowego. Stosuje się tu także mechanizmy umożliwiające wdrażanie modeli AI na dużą skalę, np. Nvidia JetPack SDK (Software Development Kit). Jednak co chyba najbardziej istotne, to fakt możliwości implementacji raz napisanej aplikacji na pozostałych płytkach Jetson – moduły te są bowiem obsługiwane przez ten sam stos software’u.
Urządzenia serii reComputer Jetson idealnie sprawdzą się do budowy np. maszyn autonomicznych lub złożonych projektów i zadań systemu AI w zakresie rozpoznawania obrazów, wykrywania i lokalizacji obiektów, rozpoznawania ruchów, segmentacji semantycznej, przetwarzania wideo i inteligentnej analizy. Jeśli interesują was dokładniejsze dane, zapraszamy do odwiedzenia stron poszczególnych jednostek w sklepie Botland.
Modele nowej serii reComputer są cztery. Wyglądają z grubsza identycznie, jednak to co odróżnia je najbardziej kryje się w ich wnętrzach, czego przedsmakiem widocznym w jednym przypadku z zewnątrz są różnice z ilości i rodzajach zastosowanych złącz i portów. Skupmy się zatem na parametrach, złączach i możliwościach, którymi poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą.
Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami serii Jetson reComputer
Jeden z czterech komputerów, który przedstawia względnie najsłabsze parametry to model reComputer Jetson-10-1-A0. Został oparty na module Nvidia Jetson Nano wraz z 4 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci eMMC. Ze złąćz, które oferuje ten model mamy:
- Dwa złącza kamery MIPI-CSI
- Złącze zasilania USB-C
- Port HDMI typu A
- USB 3.0 typu A
- 2x złącze USB 2.0 typu A
- Gigabit Ethernet
- Złącze USB typu C (2.0)
- Złącze 40-pin
- Złącze 260-pin (SO-DIMM)
- Złącze dla przycisków
- Slot kart microSD (zarezerwowane)
- Złącze M.2 KEY E
- 2-pinowe złącze RTC
- Złącze wentylatora
Kolejny i zarazem ostatni minikomputer już oparty na module Nvidia Jetson Nano to model reComputer Jetson-10-1-H0. Krótko mówiąc, jest to ulepszona wersja poprzedniego urządzenia. Procesor jest ten sam, ilość pamięci RAM ta sama, tak samo jak systemy sztucznej inteligencji co wynika z resztą z zastosowania tego samego modułu. Najszybciej zmiany widać spoglądając na panel ze złączami, a z tych można wymienić:
- Złącze sterowania i UART
- Złącza kamery MIPI-CSI
- Opcjonalne złącze PoE
- Display Port i HDMI
- Złącze zasilania DC
- CAN (wyłączone)
- Złącze wentylatora
- 40-pinowe wyprowadzenia (GPIO, I2C, UART)
- 260-pinowe złącze SODIMM
- 4x port USB 3.0
- Gigabitowy port Ethernet
- LED
- MicroUSB
- M.2 KEY E (wyłączone)
- Gniazdo RTC
- M.2 KEY M
Kolejno w hierarchii zaawansowania serii reComputer są modele Jetson-20-1-H1 i topowy Jetson-20-1-H2. Oba oparte zostały na innym niż dwie wcześniejsze pozycje module, Nvidia Jetson Xavier NX. Pierwszy z nich posiada 8 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci eMMC. Topowa wersja ma na pokładzie aż 16GB pamięci RAM. W obu tych przypadkach mamy identyczny zestaw złącz co odmiana Jetson-10-1-H0 oparta jeszcze na module Jetson Nano, z tą jednak różnicą, że wszystkie dostępne interfejsy są odblokowane.
Taki stan rzeczy powoduje, że tylko najsłabszy model jakkolwiek da się rozróżnić przez swój wygląd zewnętrzny – reszta modeli z tej gamy jest jak trzy w tym przypadku krople wody. Najwięcej zmienia samo zastosowanie modułu Jetson Xavier czego z zewnątrz nie widać, ale przy takich sprzętach w końcu nie to jest najważniejsze. Gdybyście mieli jednak przed sobą wszystkie cztery a mogli zabrać ze sobą tylko jeden z nich, uważnie czytajcie dokumentację techniczną!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.