Szkodniki takie jak myszy, szczury, kuny czy niektóre gatunki ptaków stanowią utrapienie w naszych ogrodach, domach i piwnicach. Mogą również niszczyć wyposażenie pojazdów lub plony na działkach. Jak pozbyć się niechcianych gości ze swojego gospodarstwa?
Dlaczego szkodniki tak często atakują posesje
Wiele gatunków zwierząt żyje w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib nie sprawiając nam większych problemów. Jednak niektóre z nich potrafią uprzykrzyć życie, a nawet stworzyć zagrożenie dla ludzi, na przykład niszcząc plony i wyposażenie domu, kradnąc żywność, polując na zwierzęta gospodarskie, zanieczyszczając gospodarstwo odchodami czy przenosząc niebezpieczne choroby. Dlatego w przypadku pojawienia się szkodników warto poczynić zdecydowane kroki, na przykład instalując odpowiednie odstraszacze, dzięki którym niepożądane gatunki przestaną osiedlać się w pobliżu i wyrządzać szkody.
Jakie zwierzęta stanowią największy problem?
W Polsce występuje wiele gatunków, które mogą być potencjalnie uznane za szkodniki na przykład w przypadku znacznego wzrostu liczebności populacji lub zbytniego zbliżenia się do ludzi. Największy problem w gospodarstwach domowych stanowią:
zwierzęta z rodziny łasicowatych (kuny, łasice, tchórze),
gryzonie (szczury, myszy, nornice),
ptaki (szczególnie wrony, szpaki, gołębie, kosy czy wróble).
Łasicowate
Zwierzęta z rodziny łasicowatych, takie jak kuny, łasice czy tchórze często zapuszczają się w pobliże ludzkich siedzib. Choć pełnią one określone funkcje w przyrodzie (na przykład regulują populację szczurów i myszy), czasami mogą sprawiać problemy w gospodarstwie. Nierzadko polują na drób lub inne drobne zwierzęta hodowlane (na przykład króliki), mogą także gnieździć się na strychach lub pod maskami pojazdów, uszkadzając meble lub wyposażenie auta podczas poszukiwania materiałów do budowy gniazda.
Gryzonie
Myszy, szczury i nornice powodują duże straty, uszkadzając wyposażenie domu i niszcząc rośliny uprawne, plony czy zapasy żywności. Problem stanowią też odchody i resztki pożywienia pozostawiane w miejscu przebywania szkodników. Dodatkowo zwierzęta te często są nosicielami groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów, dlatego warto trzymać je z dala od domu wykorzystując specjalne odstraszacze na gryzonie.
Ptaki
Niektóre gatunki ptaków, do których można zaliczyć między innymi gołębie, wróble, wrony, kosy czy szpaki, mogą niszczyć uprawiane na działkach, w ogrodach i na polach rośliny (na przykład wydziobując z ziemi świeżo zasiane nasiona czy zjadając owoce takie jak czereśnie czy winogrona). Problem stanowi także gnieżdżenie się ptaków wewnątrz budynków – niektóre gatunki, na przykład gołębie, przenoszą pasożyty i choroby oraz pozostawiają duże ilości trudnych do usunięcia odchodów.
Szkody, których można się obawiać
Szkodniki powodują wiele problemów w miejscach, gdzie się pojawiają. Ich obecność jest najbardziej uciążliwa w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
W samochodzie
Kuny, łasice, myszy i szczury przyciągane są zazwyczaj ciepłem silnika, który nie zdążył ostygnąć przed nocą. Jeżeli zwierzę dostanie się pod maskę, może przegryźć kable, zniszczyć tapicerkę i uszkodzić inne elementy wyposażenia pojazdu, co w najgorszym przypadku może skończyć się tragicznie (na przykład jeżeli uszkodzony zostanie układ hamulcowy, a właściciel auta nie zorientuje się przed wyruszeniem w trasę).
W domu
Zwierzęta przyciąga do ludzkich siedzib ciepło i obecność pożywienia. Myszy, szczury czy kuny często gnieżdżą się na strychach i w piwnicach, kradną jedzenie i uszkadzają wyposażenie domu w poszukiwaniu materiałów do budowy gniazd. Pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach i duże ilości odchodów i mogą przegryzać przewody. Natomiast zewnętrzna część domu, szczególnie pod dachem, narażona jest na gnieżdżenie się gołębi i innych ptaków.
W ogrodzie
Ciężka praca w ogrodzie, na działce czy polu uprawnym często utrudniana jest przez szkodniki niszczące plony. Duży problem stanowią między innymi nornice, które przegryzają korzenie roślin powodując ich obumieranie. Uciążliwe są również myszy i szczury zjadające uprawy, a także ptaki, które szczególnie chętnie pożywiają się świeżo zasianym ziarnem i owocami w sadach.
Jak pozbyć się szkodników?
Kiedyś najczęściej stosowanymi rozwiązaniami pozwalającymi pozbyć się kun i gryzoni były pułapki lub sprowadzenie do domu kota. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na trzymanie go w domu, a pułapki często raniły zwierzęta lub je zabijały. Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem są odstraszacze ultradźwiękowe (elektroniczne) połączone ze starannym uszczelnieniem budynku. Przykładowo ptaki boją się hałasu i nagłych ruchów, dlatego w celu ich odstraszenia często stosowano konstrukcje emitujące głośne dźwięki lub mające odwzorować wyglądem człowieka. Popularne były straszaki wykonane z butelek oraz strachy na wróble. Jednak ze względu na względnie wysoką inteligencję ptaków nie były to rozwiązania szczególnie skuteczne – po pewnym czasie zwierzęta przyzwyczajały się do nich i znów powracały w to samo miejsce. Obecnie wykorzystuje się zaawansowane odstraszacze z czujnikiem ruchu, które emitują dźwięki odstraszające szkodniki (na przykład odgłosy ptaków drapieżnych).
Jak działają odstraszacze ultradźwiękowe?
Odstraszacz elektroniczny to obecnie najskuteczniejsza metoda na pozbycie się z otoczenia takich szkodników jak myszy, szczury, kuny czy łasice. Urządzenia te emitują bardzo wysokie dźwięki (w paśmie niesłyszalnym dla człowieka), które są wyjątkowo nieprzyjemne dla niektórych gatunków zwierząt. Dzięki temu możliwe jest efektywne i humanitarne poradzenie sobie z problemem szkodników w ogrodzie, samochodzie czy gospodarstwie domowym.
Zmienne częstotliwości – warto wiedzieć
Szkodniki szybko przyzwyczajają się do trudnych warunków – nieprzyjemne dźwięki nie są wyjątkiem. Najlepsze modele odstraszaczy mają wbudowane systemy, które losowo zmieniają wysokość emitowanych ultradźwięków w wyznaczonym zakresie. Dzięki temu można mieć pewność, że zwierzęta nie przyzwyczają się do straszaków, a urządzenie będzie zawsze skuteczne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Na rynku dostępny jest ogromny wybór odstraszaczy ultradźwiękowych o różnych zastosowaniach i parametrach. Przed wyborem konkretnego modelu sprawdzamy, jakie są najistotniejsze cechy, które powinno się wziąć pod uwagę podczas zakupów, aby wybrane urządzenie sprawdziło się jak najlepiej. Oto najważniejsze kwestie, nad którymi warto się zastanowić.
Odporność na warunki zewnętrzne – odstraszacze przeznaczone do zastosowania w domu lub samochodzie powinny być odporne na różnice temperatur i powinny posiadać szczelną obudowę chroniącą przed zakurzeniem czy wilgocią. Urządzenia stosowane na zewnątrz (na przykład odstraszacze na ptaki) powinny być dodatkowo wodoszczelne.
Gatunki szkodników – odstraszacze ultradźwiękowe działają zazwyczaj na gryzonie i zwierzęta z rodziny łasicowatych, takie jak kuny. Natomiast do odstraszania ptaków stosuje się najczęściej urządzenia emitujące dźwięki po wykryciu ruchu w monitorowanej strefie.
Co z moimi zwierzętami domowymi? Większość producentów dba, by ich urządzenia nie emitowały dźwięków, które mogłyby być nieprzyjemne dla psów i kotów. Jeżeli jednak trzymasz w domu inne gatunki zwierząt, zwłaszcza gryzoni lub ptaków, przed zakupem odstraszacza lepiej skontaktować się z producentem danego modelu albo zasięgnąć porady weterynarza.
Miejsce montażu – w zależności od przeznaczenia odstraszacze mogą mieć różne przystosowania ułatwiające montaż (na przykład w samochodzie). Urządzenia stosowane w domu mogą być też wpinane wygodnie, bo bezpośrednio do gniazdka sieci elektrycznej.
Zasilanie – straszak może być zasilany z sieci elektrycznej (napięcie 230 V), podpięty do akumulatora w samochodzie (12 V) lub korzystać z zasilania bateryjnego. Dużą popularnością cieszą się także urządzenia wyposażone w niewielkie panele solarne, dzięki czemu mogą być zasilane energią słoneczną.
Staranne wykonanie i trwałość – podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych odstraszacze na szkodniki powinny być wykonane starannie i z wysokiej jakości materiałów. W tym celu warto wybierać produkty pochodzące z pewnych źródeł i od producentów cieszących się zaufaniem użytkowników.
Więcej i precyzyjniej o wyróżnionych modelach do domu i samochodu można poczytać tutaj.
Jak wybrać odstraszacz na gryzonie, kuny i ptaki? – FAQ
Tak. Nowoczesne (elektroniczne) odstraszacze na gryzonie takie jak szczury lub myszy wyróżniają się wysoką skutecznością działania. Sprzęt tego typu generuje bardzo wysokie dźwięki, które nie są słyszalne dla człowieka. Oznacza to, że działanie odstraszacza na gryzonie nie jest uciążliwe dla domowników. Emitowane dźwięki są bardzo nieprzyjemne wręcz drażniące dla wybranych zwierząt. Z tego powodu trzymają się od źródła tego dźwięku z daleka.
Jaki odstraszacz na gryzonie?
Najlepszym, a co za tym idzie najskuteczniejszym odstraszaczem na gryzonie jest urządzenie elektroniczne, które emituje dźwięki w bardzo wysokiej częstotliwości. Dźwięki w tym paśmie nie są słyszalne dla człowieka, dlatego urządzenie może bez przeszkód działać zarówno w dzień, jak i w nocy.
Czy elektroniczne odstraszacze gryzoni działają?
Zdecydowanie tak. Obecnie produkowane nowoczesne (elektroniczne) odstraszacze przeznaczone do odstraszania gryzoni charakteryzują się wysoką skutecznością działania. W połączeniu z dokładnym zabezpieczeniem domu, stanowią skuteczną ochronę przed gryzoniami.
Czy odstraszacz kun działa na koty?
Wybrane odstraszacze kun działają odstraszająco również na inne zwierzęta, w tym koty. Przed wyborem konkretnego odstraszacza, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi m.in. skutecznego zasięgu działania. Ponadto producenci zamieszczają informacje dotyczące gatunków zwierząt, na które odstraszacz działa drażniąco. Więcej na temat odstraszaczy gryzoni można znaleźć w tym artykule.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 10
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Fan dobrej literatury i muzyki. Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać.
Fan dobrej literatury i muzyki. Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać.
Płytka micro:bit daje możliwość twórczego podejścia do nauki, pozwalając na realizację innowacyjnych pomysłów, które łączą programowanie z elektroniką. W tym artykule autor skupi się na funkcjonalnych urządzeniach opartych na bazie tej płytki.
Szukasz drukarki 3D w przystępnej cenie, która zapewni wysoką jakość wydruków? Sprawdź nasze zestawienie najlepszych modeli do 1000 zł od firmy Creality!