Jak wybrać odpowiedniego drona dla siebie?

Drony” to określenie, jakiego na co dzień często używamy mówiąc o wielowirnikowcach. W ofercie Botland możecie je znaleźć w wielu wariantach: między innymi jako rekreacyjne, półprofesjonalne, wyścigowe. W zależności od konkretnego modelu, można je wykorzystać zarówno do zabawy jak i pracy – nagrywania wideo, czy robienia zdjęć.

Jak wybrać drona?

Drony - jak wybrać model dla siebie?

Co wyróżnia drony?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych urządzeń jest możliwość utrzymywania stałej pozycji w powietrzu bez konieczności dodatkowego manewrowania. Biorąc to pod uwagę staje się wręcz oczywiste, że są one świetną opcją dla każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z lataniem – cechuje je znacznie niższy próg wejścia, niż zdalnie sterowana modele samolotów i helikopterów.

Mavic 2 Zoom

Drony rekreacyjne, czyli łatwy start

Kupując swojego pierwszego drona warto zdecydować się na modele rekreacyjne. W ich przypadku akumulator pozwala na maksymalnie 10 minut lotu. O ile bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone dodatkowo w prostą kamerę lub aparat, tak należy jednak pamiętać, że ten segment jest przeznaczony przede wszystkim dla początkujących. Biorąc także pod uwagę, że wielowirnikowce bardzo łatwo jest uszkodzić już podczas pierwszego lotu, swój pierwszy egzemplarz warto wybrać prostszy i tańszy, a resztę pieniędzy przeznaczyć na bardziej zaawansowany model w przyszłości.

Dron rekreacyjny Syma X11C
Polecany model: Syma X11C 2.4GHz

Drony wyścigowe

W przypadku dronów wyścigowych absolutny priorytet należy nadać uzyskaniu jak najmniejszych opóźnień na linii aparatura sterownicza – dron. Innym praktycznie obowiązkowym elementem stał się dostępny widok FPV, czyli kamera z pierwszej osoby. Inną przydatną funkcją jest nakład OSD podająca na tym samym obrazie informacje o pojeździe: wysokość, prędkość i inne wskaźniki. Wykorzystać do tego celu można nawet własnego smartfona, co jest opcją wymagającą najmniejszego wkładu finansowego.

Polecany model: Walkera Rodeo 110

Drony dla filmowców

Obecnie każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu materiałów wideo. Jednym ze sposobów na tworzenie ciekawych ujęć do własnych produkcji są drony półprofesionalne wyposażone w kamerę. Ze względu na konieczność utrzymania ustalonego kadru bardzo często wyposażane są one w dodatkowe gimbal, czyli ramię posiadające trzy stopnie swobody. Bardzo przydaje się również podgląd kadru – znacznie zwiększy to kontrolę nad kadrem. Największą zaletą dronów przeznaczonych do nagrywania wideo jest jednak wydajność ich akumulatorów: jedno naładowanie umożliwia lot trwający w zależności od konkretnego modelu nawet ponad 20 minut. Coraz bardziej powszechne stają się także systemy mające na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa urządzenia. Wśród nich znalazły się na przykład zautomatyzowane procedury startu i lądowania, wraz z rosnącą ceną modelu pojawiają się jednak kolejne:podążanie kamerą za konkretnym punktem, czy też wspomaganie unikanie przeszkód obecnych na torze lotu.

Dron półprofesjonalny DJI Mavic 2 Pro

Polecany model: DJI Mavic 2

Jak widać, wybór odpowiedniego drona może być ogromnym wyzwaniem. Z tego powodu szukając sprzętu dla siebie pierwszym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać jest „do czego będę go używać?”. Następnie należy określić budżet i funkcje, jakie chcemy posiadać.

Dodaj komentarz