Inteligentny ogród. Proste rozwiązanie na oświetlenie zewnętrzne

Głównym zadaniem nowoczesnych technologii stosowanych w naszych domach jest ułatwianie życia i zapewnienie większego bezpieczeństwa jego domownikom. Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, alarmem, monitoringiem, roletami, czy multimediami to jedne z wielu możliwości, które oferują wyspecjalizowane firmy zajmujące się inteligentnymi rozwiązaniami. Częstym problemem dla wielu osób jest jednak to, że ich domy były budowane kilka lub kilkanaście lat temu. By wdrożyć inteligentne systemy, niekiedy wymagany jest gruntowny remont, a nawet przebudowa. Na potrzeby tych ludzi, odpowiednich rozwiązań szukają producenci. Tak jest chociażby w przypadku oświetlenia zewnętrznego stosowanego w ogrodach, na podjazdach czy elewacjach budynków.

Proste rozwiązanie na inteligentne oświetlenie ogrodu

Każdy miłośnik przyrody, który ma ogród przy swoim domu wie, że odpowiednio oświetlone drzewa i krzewy, zachwycać mogą również i nocą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w oświetleniu, już każdy  może wdrożyć odrobinę inteligencji w swoim ogrodzie. Wystarczą do tego odpowiednie lampy z wbudowanymi czujnikami, technologią Bluetooth oraz aplikacją, która umożliwi konfigurację systemu oświetleniowego. W tym przypadku będzie to rozwiązanie niemieckiego producenta Steinel oraz jego lamp GL 80 i L 830 LED iHF. Na co pozwala jego rozwiązanie i jak w prosty sposób stworzyć inteligentne oświetlenie w ogrodzie?

Wystarczy, że zdecydujesz się na kilka lamp, które wymagać będą jedynie źródła zasilania. Po podłączeniu ich do sieci, wystarczy pobrać aplikację producenta, dzięki, której sterować możesz każdą konkretną lampą. Dodatkowo lampy możesz łączyć w grupy tworząc odpowiednie sekcje oświetlenia zewnętrznego. Każda posiada możliwość zapamiętania konkretnych ustawień niezależnie od grupy w jakiej się znajduje i jaką funkcję ma pełnić – oświetlić możesz sam ogród, elewację budynku, podjazd czy ogrodzenie posesji. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać, wybierać możesz pośród słupków oświetleniowych, kinkietów oraz reflektorów.

Na co pozwalają lampy Steinel

Po zakupie lamp i ich instalacji w wybranych miejscach, należy jedynie pobrać aplikację na swojego smartfona lub tablet. Z wykorzystaniem połączenia BT (Bluetooth) w kilku krokach stworzysz ciekawe rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. System pozwala na stworzenie inteligentnego oświetlenia zewnętrznego, dzięki takim funkcjom jak:

  • rozświetlanie całych sekcji oświetlenia wybranymi lampami – wjazd auta na posesję może włączyć wszystkie lampy zamontowane na elewacji budynku, wyjście na taras włączyć może oświetlenie alejek ogrodowych, itp.
  • możliwość wprowadzania nazw dla konkretnych egzemplarzy i grup oświetleniowych,
  • możliwość ustawienia konkretnej wartości natężenia światła,
  • możliwość ustawienia zasięgu czujnika ruchu w kilku kierunkach,
  • pomiar ilości lumenów – włączanie lub wyłączanie oświetlenia w ściśle określonych warunkach, a nie tylko o konkretnych godzinach,
  • ustawienie dwóch trybów oświetlenia – tryb podstawowy oraz czuwania dający spore oszczędności w poborze energii elektrycznej,
  • możliwość eliminacji włączania się oświetlenia ze względu na przebywające w ogrodzie zwierzęta,
  • eliminacja włączania się oświetlenia ze względu na warunki atmosferyczne: deszcz i porywy wiatru,
  • czasowe rozświetlanie się lamp o wybranych porach dnia,

Wady systemu oświetlenia ogrodowego

Nie ma rozwiązań, które posiadałyby jedynie same zalety. Podobnie jest i w tym przypadku bowiem rozwiązania Steinel nie należą do najtańszych. Za jedną lampę przyjdzie zapłacić od 400 do 600 zł, gdzie przy całym komplecie oświetlenia zewnętrznego, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych. Lampy co prawda wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a ich wygląd  niewątpliwie designerski, jednak nie pozwoli sobie na nie każdy pasjonat ogrodnictwa dekoracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że skorzystanie z usług profesjonalnych firm będzie tańsze. Można mieć tylko nadzieję, że z dalszym rozwojem nowych technologii, systemy te potanieją i staną się bardziej powszechne zarówno w domach jak i ogrodach.

Dodaj komentarz