Elektroniczne wakacje i ferie zimowe – idealne projekty elektroniczne dla dzieci

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 4 min.

Wakacje i ferie to dla dzieci przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku od szkoły. Warto jednak zadbać o to, aby nasi podopieczni spędzili te dwa miesiące ciekawie, a najlepiej również pożytecznie. Dobrze jest zainteresować młodych ludzi naukami ścisłymi w taki sposób, aby kontakt z tym działem nauki wynikał z ich własnych chęci, a nie z przymusu, jak często dzieje się to w szkołach.

Dlaczego warto skupić uwagę dzieci na elektronice?

Elektronika to wyjątkowy dział nauki, który z roku na rok staje się coraz ważniejszym aspektem życia każdego z nas. Wynika to z postępu technologii i jej powszechnej obecności w codziennym życiu. Jeszcze kilkanaście lat temu własny telefon bezprzewodowy był dobrem luksusowym – dzisiaj prawie każdy ma smartfona w kieszeni, i to często o parametrach przewyższających komputery, na których niedawno pracowaliśmy. Dzisiaj do życia wprowadzane są powoli technologie automatyzujące wiele procesów, różnego rodzaju roboty i inne zaawansowane technicznie rozwiązania. Wiele miejsc pracy, które mogą zastąpić maszyny, po prostu zanika, ale w ich miejsce na rynku pojawiają się nowe stanowiska, na których człowiek jest niezastąpiony. 

Za kilkanaście lat większość społeczeństwa będzie umiała programować i pracować na nowoczesnych sprzętach. Przygotowanie dziecka do przyszłości, która go czeka, to bardzo ważny element wychowania – warto zadbać o to w odpowiednim czasie. Przedstawienie młodemu pokoleniu zagadnień elektroniki i nowoczesnych technologii w interesujący sposób, który zachęci dzieci do samodzielnego pogłębiania wiedzy naukowej, może mieć kluczowe znaczenie dla jego przyszłości. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają osiągnąć ten cel, nawet osobom, które nie są biegłe w tej dziedzinie.

Produkty do zabawy i nauki

W sklepie internetowym Botland można znaleźć bardzo interesujące produkty przeznaczone do zabawy i nauki dla dzieci. W zakładce o nazwie roboty edukacyjne zamieszczone zostały produkty do nauki elektroniki, robotyki, programowania, a także innych nauk ścisłych oraz humanistycznych. Wiele z nich jest zaprojektowanych w taki sposób, aby można było je stosować zarówno samodzielnie w domu, jak i na zorganizowanych zajęciach z prowadzącym w szkole lub przedszkolu. 

W tych kategoriach znajdziesz szeroki wybór robotów dla dzieci i dorosłych w różnym wieku oraz na różnym poziomie wiedzy dotyczącej elektroniki i robotyki.

Roboty edukacyjne dla dzieci
Robotyka pierwsze kroki dla początkujących

Zestawy do elektroniki i robotyki

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się zestawy do samodzielnego budowania robotów i projektów. Dla osób w każdym wieku doskonałym wyborem na początek są zestawy LittleBits

Kilka lat temu nauka elektroniki musiała łączyć się bezpośrednio z wieloma trudnymi do nauczenia naraz czynnościami. Bardzo łatwo było samodzielnie zniszczyć zgromadzone elementy – przypadkowo wywołać spięcie lub po prostu nieumiejętnie posłużyć się narzędziami albo komponentami i uszkodzić je w inny sposób. Adept elektroniki musiał uczyć się i radzić sobie z wieloma technicznymi aspektami naraz i jednocześnie starać się zrozumieć podstawy teorii. Drugim podejściem niestety często były próby nauki samej teorii bez praktyki, co jak wiadomo, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zestawy takie jak LittleBits wyraźnie łączą teorię z praktyką, dzięki czemu uczeń ma szansę zrozumieć wszystko i zainteresować się nowymi zagadnieniami. 

Zestaw LittleBits - zabawki i roboty edukacyjne dla dzieci
Zestaw LittleBits - zabawki i roboty edukacyjne dla dzieci

Użytkownik ma za zadanie łączyć konkretne moduły, które są w stanie wykonywać dane funkcje. Elementy tworzą obwód, a materiałem scalającym są magnesy. Końcowym efektem jest prawdziwy układ elektroniczny, do którego nie trzeba stosować żadnych kabli ani wykorzystywać umiejętności lutowania. Oczywiście taka umiejętność jest w przyszłości przydatna, jednak brak konieczności wykonywania jej w pierwszych krokach znacząco ułatwia naukę. Zestaw LittleBits może połączyć się na przykład z popularnie wykorzystywaną płytką Arduino. Aby zachęcić dzieci do nauki, przygotowane dla nich zadanie i zaprojektowane ćwiczenia zrobione są tak, aby mogły one na przykład samodzielnie zbudować system alarmowy, które chroni rzeczy osobiste właściciela. Klient może kupić zestaw dla jednego dziecka, ale firma przygotowała także ofertę, którą można wykorzystać dla większej grupy dzieci (na przykład w szkole). Zestawy są wtedy skonstruowane w taki sposób, aby każde z dzieci mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Roboty mogą uczyć i bawić

Wiele z robotów ze sklepu Botland to gotowe urządzenia, z którymi można nawiązywać relacje, programować, a czasami też rozbudowywać. Istnieje również taka grupa robotów, które użytkownik musi samodzielnie złożyć i zaprogramować. Oczywiście całość jest zaprojektowana tak, aby zadanie można było wykonać, korzystając z instrukcji. Najczęściej jednak użytkownik może za pomocą dostarczonych elementów stworzyć własny, unikalny projekt. 

Po złożeniu przychodzi czas na oprogramowanie urządzenia. Jest to zazwyczaj możliwe dzięki kompatybilności dostarczonych komponentów na przykład z popularnym środowiskiem programistycznym Scratch. Zostało ono stworzone specjalnie z myślą o początkujących elektronikach i dzieciach. Uczeń może napisać program, korzystając z dostępnych tam bloczków, odpowiednio je układając w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne lub komputery stacjonarne.

Scratch 3.0 Genibot

Łączą się one z robotem najczęściej za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia Bluetooth, złącza USB lub interfejsu I2C. Do takich zestawów często dołączone są szczegółowe instrukcje, które pozwalają zrozumieć każdą czynność i rozwiać wszelkie wątpliwości użytkownika. Nierzadko tego rodzaju zestawy można rozbudowywać, dokupując kolejne elementy. Z myślą o szkołach i przedszkolach, producenci często umożliwiają także zakup specjalnych podręczników przeznaczonych dla nauczycieli, gdzie znajduje się szczegółowo rozpisany plan każdej lekcji.

Roboty i zestawy do elektroniki to pożyteczny “zabijacz czasu”

Kupując dziecku w prezencie na przykład zestaw do elektroniki lub zbudowania robota, możesz sprawić, że poczuje się wyróżnione i ważne. Dobra zabawa połączona z nauką podstaw programowania czy fizyki może mieć kluczowe znaczenie w ścieżce nauki Twojego podopiecznego. Co więcej, jeżeli sam nie masz doświadczenia w żadnej z tych dziedzin, oprócz korzyści dla Twojego dziecka sam również możesz nauczyć się nowych rzeczy. Dzięki temu poprawisz sprawność swojego umysłu, a może odkryjesz nawet nowe hobby. Jednak przede wszystkim wspólnie spędzony czas z dzieckiem zawsze pozytywnie wpływa na rodzinne relacje. A dziecko, od najmłodszych lat oswajane z naukami ścisłymi, może w przyszłości zdecydować się na karierę związaną z różnymi dziedzinami techniki. Warto mieć to na uwadze, ponieważ większość zawodów w przyszłości będzie wiązała się z koniecznością programowania i obsługi skomplikowanych urządzeń automatycznych albo robotów.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Anna Wieczorek

Anna Wieczorek

Kobieta w męskim świecie robotów, z Botlandem związana "od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen kiedyś przyjdzie czas. Po pracy miłośniczka kultury i kuchni hiszpańskiej.
Anna Wieczorek

Anna Wieczorek

Kobieta w męskim świecie robotów, z Botlandem związana "od zawsze". Estetka, której wszędzie pełno. Wierzy, że na sen kiedyś przyjdzie czas. Po pracy miłośniczka kultury i kuchni hiszpańskiej.

Zobacz więcej:

Firma Botland historia
Ciekawostki
Oskar Pacelt

Historia Botlandu

Dobra, wielu spośród Was nie wie, skąd się w ogóle wzięliśmy. Czas to zmienić. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie i prognoz na przyszłość Botland!

Drukarka 3D Snapmaker 2.0
Druk 3D
Oskar Pacelt

Druk 3D i CNC, grawerowanie laserowe, rzeźbienie – Snapmaker 2.0

Snapmaker 2.0 pobił rekord i w ciągu 34 godzin otrzymał miano „Most Funded 3D Printer”. Ten hit Kickstarter i zarazem wielofunkcyjna drukarka 3D 3 w 1 pozwala między innymi na grawerowanie, cięcie laserowe i rzeźbienie CNC – wszystko w jednym urządzeniu!

Drukarka 3D Anet
Druk 3D
Marcin Lesiński

Drukarki 3D Anet do samodzielnego montażu

Debiutanci w branży druku 3D, pasjonaci i makerzy to osoby, dla których liczy się często nie tylko sam cel projektu, ale także ciekawy sposób na jego osiągnięcie. Co takiego mają w sobie drukarki 3D firmy Anet?

Dodaj komentarz