Spis treści:
Aby wykonać trójwymiarowy model potrzebny jest odpowiedni projekt, na którego podstawie drukarka 3D wykona dany obiekt. Dziś przychodzimy z wytłumaczeniem, czym dokładnie są projekty do drukarek 3D, jak je tworzyć a także gdzie szukać gotowych propozycji.
Czym jest projekt na drukarkę 3D?
Projekt na drukarkę 3D to trójwymiarowy model, który został stworzony lub zmodyfikowany przy pomocy odpowiedniego oprogramowania tak, by odpowiadać ogólnym wymaganiom drukowania przestrzennego oraz ograniczeniom konkretnej technologii.
Oznacza to, że oprócz trójwymiarowego kształtu (najczęściej złożonego z nakładających się na siebie trójkątów), model musi zostać podzielony na warstwy i wyposażony w odpowiednie podpory dla elementów wiszących, a także wypełniony strukturą wewnętrzną, która pozwala na ograniczenie zużycia materiału przy jednoczesnym zachowaniu trwałości.
Na każdym z tych etapów trzeba uwzględnić technologię drukowania oraz surowiec, który będzie wykorzystywany podczas pracy. W przypadku amatorskich i półprofesjonalnych drukarek 3D jest to przede wszystkim druk z użyciem filamentów lub z żywic światłoutwardzalnych – technologie SLA, DLP, LCD itp.
W jakim formacie tworzy się takie projekty?
Projekty na drukarkę 3D są zazwyczaj dostępne w formie plików STL, opisujących model jako siatkę trójkątów w trójwymiarowej przestrzeni. Jednak podczas samego procesu drukowania drukarka korzysta z plików G-code – tekstowych komend dla poszczególnych czynności, takich jak nagrzewanie stołu czy ruchy głowicy. Konwersja pliku STL na G-code wymaga skorzystania ze specjalnego oprogramowania, które uwzględnia parametry drukarki, takie jak grubość warstwy czy powierzchnia robocza.
Samodzielne projektowanie modeli 3D
Większość osób interesujących się drukiem przestrzennym prędzej czy później zaczyna tworzyć własne projekty na drukarkę 3D. Samodzielne projektowanie to nie tylko świetna zabawa, ale również możliwość drukowania elementów perfekcyjnie przystosowanych do potrzeb i preferencji użytkownika.
Etapy powstawania projektu na drukarkę 3D
Tworzenie projektu na drukarkę 3D rozpoczyna się od stworzenia trójwymiarowego modelu. W zależności od planowanego zastosowania danego detalu, można skorzystać z oprogramowania technicznego typu CAD lub standardowego programu do modelowania w 3D. Następnie model musi zostać przystosowany do druku przy pomocy oprogramowania typu slicer, które podzieli go na warstwy, wypełni odpowiednimi strukturami i wygeneruje podpory – wszystko to z uwzględnieniem technologii druku, prędkości drukowania, wykorzystywanego materiału, parametrów drukarki i innych ważnych czynników.
Jakie oprogramowanie wybrać?
Obecnie dostępne jest bardzo wiele darmowych i komercyjnych narzędzi przeznaczonych do modelowania w 3D oraz obróbki gotowych projektów. Można z nich korzystać na różnych systemach operacyjnych, a niektóre działają również w przeglądarce internetowej. Poniżej znajdziesz przykłady polecanych programów przeznaczonych do różnych czynności związanych z tworzeniem projektów na drukarkę 3D.
Programy do modelowania CAD
Jeśli Twój projekt ma mieć charakter techniczny, czyli cechować się bardzo dokładnym odwzorowaniem wymiarów i proporcji, warto wybrać program do modelowania CAD. Tego typu oprogramowanie sprzyja dokładności dzięki precyzyjnym narzędziom pomocniczym dostępnych do naszej dyspozycji przy tworzeniu projektu.
Możesz skorzystać z takich aplikacji jak:
- Tinkercad,
- DesignSpark Mechanical,
- nanoCAD,
- FreeCAD,
- OpenSCAD,
- Onshape Free,
- BRL-CAD,
- Autodesk Inventor,
- Autodesk 123D.
Modelowanie w trójwymiarze
Podczas tworzenia projektów artystycznych, na przykład figurek czy zabawek, najlepiej sprawdzą się programy do modelowania 3D skupiające się na wizualnym aspekcie projektów. Takie projekty nie wymagają aż takiej precyzji jak w przypadku modeli czysto technicznych, jak np. przekładnie i mechanizmy, a wręcz często ich nieregularność jest najważniejszym aspektem designu, dlatego lepiej skupić się na wygodzie projektowania i wyglądzie modelu.
Do tego typu prac warto wypróbować na przykład:
- Blender,
- Art of Illusion,
- 3D Crafter,
- K-3D,
- Wings 3D,
- SketchUp Free,
- 3D Slash,
- SculptGL,
- Sculptris.
Slicery, konwersja STL na G-code i obróbka modeli 3D
Podział gotowego modelu na warstwy, generowanie wypełnień i podpór oraz konwersja na G-code, a także edytowanie projektów na drukarkę 3D jest możliwe przy pomocy programów typu slicer. Do najczęściej polecanych aplikacji z tej kategorii można zaliczyć takie programy jak Cura, Repetier-Host, 3D Builder czy MeshLab.
Gdzie szukać gotowych projektów modeli 3D?
Jeżeli nie interesuje Cię samodzielne projektowanie wydruków 3D lub chcesz zacząć od korzystania z gotowych modeli, w sieci dostępne są tysiące darmowych i płatnych projektów. Możesz znaleźć je na portalach takich jak Thingiverse, Cults, GrabCAD, Fab 365, Yeggi czy My Mini Factory.
Ponadto modele udostępniają też producenci drukarek 3D i filamentów, tacy jak Prusa czy Zortrax, a w przypadku tego pierwszego, pisaliśmy artykuł o nowej bibliotece projektów 3D autorstwa tego producenta.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.8 / 5. Liczba głosów: 22
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.