Drony i pojazdy RC – zabawki czy profesjonalny sprzęt?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 7 min.

Drony i pojazdy RC to urządzenia, które mogą być wykorzystywane zarówno do zabawy i rozrywki, jak i do wielu poważnych, odpowiedzialnych zadań. Latające quadrokoptery albo niewielkie elektryczne autka mogą dostarczać paczki, pełnić rolę wyjątkowego nośnika kamery filmowej, monitorować teren fabryki, albo nawet uratować życie, dostarczając szybko defibrylator. Na czym polegają różnice między sprzętem profesjonalnym, a amatorskim? Co każdy może łatwo kupić? Jaka jest przyszłość dronów i pojazdów RC?

Sprzęt fotograficzny

Drony profesjonalne to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Użytkownik, który ma po prostu ochotę skorzystać ze zdalnie sterowanego sprzętu fotograficznego, nie potrzebuje tak zaawansowanego urządzenia. Właśnie dlatego producenci przygotowują ofertę zarówno dla profesjonalistów, którzy będą korzystali z drogiego sprzętu i jego zaawansowanych funkcji, jak i dla osób, dla których nagrywanie jest jedynie formą rozrywki (lub dla takich, którym po prostu wystarczą możliwości tańszego sprzętu). Oczywiście istnieje również “trzecia półka”, która oferuje mierne właściwości i służy typowo do zabawy lub nauki (o tym poniżej). W tej chwili drony fotograficzne to najprawdopodobniej najczęściej sprzedawane urządzenia tego typu; w ciągu ostatniej dekady stały się bardzo popularne i powszechnie używane przez szerokie spektrum odbiorców.

Typowy sprzęt-zabawka

W internecie można znaleźć wiele tanich urządzeń latających lub zdalnie sterowanych pojazdów. Najczęściej charakteryzują się one niższą jakością wykonania, zastosowanych materiałów i oferowanych możliwości. Znakomicie nadają się na prezent pod choinkę dla dziecka albo nawet osoby dorosłej. Z racji niewysokiej ceny taki sprzęt stanowi znakomity materiał do trenowania umiejętności pilotażu. W razie niepowodzeń podczas pierwszych prób, uszkodzenie sprzętu nie przyniesie dużych strat materialnych. Podczas lotu nie będzie powodować dodatkowego niepotrzebnego stresu, jaki prawdopodobnie towarzyszyłby przy nauce na urządzeniu za kilka tysięcy złotych. Bardzo często tanie drony są kupowane właśnie przez osoby, które chcą zacząć korzystać z bardziej zaawansowanych urządzeń, ale świadomie do nauki wybierają bezpieczniejsze modele. Nierzadko po zmianie na urządzenie półprofesjonalne, loty dronami okazuje się zajęciem na tyle mocno trafiającym w gust użytkownika, że rozwija swoją pasję profesjonalnie, zajmując się wykonywaniem filmów z wykorzystaniem dronów. Przykładem firm, które proponują w swojej ofercie niedrogie drony, są między innymi tacy producenci jak OverMax, Syma czy Tello – oferują oni produkty mniej więcej w granicach nawet od 100 do 600 złotych.

Sprzęt półprofesjonalny

DJI Mavic

DJI Magic AIR 2
Dron DJI Mavic Air 2 - kamera z sensorem CMOS 1/2 '', filmy w rozdzielczości 4K 60 fps, zdjęcia 48 Mpix.

Doskonałym przykładem półprofesjonalnego sprzętu jest seria sprzętu od firmy DJI – DJI Mavic. To produkty, które mają być jak najwygodniejsze dla użytkowników, stawiać małe wymagania i oferować przy tym bardzo duże możliwości. Wszystkie produkty z tej serii po złożeniu czterech ramion są tak niewielkie, że praktycznie mogą zmieścić się w kieszeni. Ich interfejs został tak zaprojektowany, żeby bez problemu można było nimi sterować z poziomu smartfona. Najnowszy model tej serii – DJI Mavic Mini ma zamontowane od spodu sensory wizyjne, które zapewniają, że nawet przy nieuwadze operatora dron nie uderzy z impetem o ziemię. Droższe drony często mają również czujniki, które dają dronowi wiedzę o tym, czy coś jest za nimi, przed nimi lub z boku, dzięki czemu są w stanie uniknąć zderzenia z drzewem czy ścianą. System ma również wbudowaną funkcję powrotu do miejsca, z którego wystartował po najkrótszej linii; zadanie zostaje uruchomione w momencie, kiedy urządzenie straci połączenie z pilotem lub przy niebezpiecznie niskim poziomie naładowania akumulatora.

Dron DJI Mavic Mini
Dron DJI Mavic Mini - kamera 13 MPix, nagrania 2,7K HD, funkcja FPV.

Na quadrokopterze zamontowana jest kamera na gimbalu (sprzęt, który stabilizuje obraz, sprawiając, że staje się on płynny). DJI Mavic ma wbudowanego GPSa, żyroskop, moduł WiFi (po którym łączy się ze smartfonem), a kamera zapewnia jakość w maksymalnej rozdzielczości do 2720 x 1530 pikseli (dla 25 lub 30 klatek na sekundę). Najważniejszymi cechami tego sprzętu są przede wszystkim jego stosunkowo niska cena oraz niewielka waga – dokładnie 249 gram. Mavic Mini powstał w odpowiedzi na potrzeby klientów, ponieważ wkrótce wejdzie w życie ustawa, której skutkiem będzie konieczność rejestracji dronów, których waga przekracza 250 gram. Dokładny zapis mówi o uniknięciu sytuacji, w której niezarejestrowany dron mógłby przy zderzeniu z człowiekiem wygenerować energię kinetyczną większą niż 80 dżuli. Dzięki tak niewielkiej wadze urządzenie może przeznaczać znacznie mniejszą ilość energii do pokonywania grawitacji. W ostatecznym rozrachunku dron DJI Mavic Mini jest w stanie latać na jednej baterii nawet pół godziny. Ustawa powstała prawdopodobnie, aby wyeliminować konieczność rejestracji zabawek produkowanych dla dzieci.

Inne drony fotograficzne klasy półprofesjonalnej

Do klasy dronów półprofesjonalnych można zaliczyć znacznie większe grono urządzeń tego typu. Do tej pory podobną lukę prawną wykorzystywał poprzedni model DJI – Mavic Air, który nie przekraczał granicy masy 600 gram. Drony o większej wadze nie są już uznawane za zabawki i wymagają odpowiednich pozwoleń dla osoby pilotującej urządzenie. Mimo wszystko, wśród dronów półprofesjonalnych jest wiele urządzeń, które ze względu na swoją masę są klasyfikowane jako urządzenia wymagające pozwoleń. Oczywiście większa masa wiąże się często również z większymi możliwościami, jakie oferuje sprzęt. Przykładowo – starszy model z serii Mavic, oprócz czujnika zbliżenia od dołu (jaki ma Mavic Mini), ma również rozmieszczoną większą ilość sensorów, które przekazują informacje o obiektach z każdej strony. Popularna amerykańska marka Go Pro, która swoją popularność zdobyła, oferując wyjątkowe kamery sportowe używane przez klientów na całym świecie, od kilku lat oferuje serię Karma. Oprócz tego popularna ostatnio firma Xiaomi proponuje swoim klientom zaawansowane technologicznie drony w znacznie niższych cenach niż konkurencja.

Drony profesjonalne i nie tylko

Drony fotograficzne profesjonalne przeznaczone są dla osób, które będą korzystać z tego sprzętu często. Nie mogą także oszczędzać na jakości filmów, co jest bezpośrednio powiązane z pracą samego drona. Rozwiązania stosowane w takich sprzętach muszą być skierowane do wygodnego użytkowania. Sterowanie profesjonalnym dronem z telefonu nie wchodzi już w grę; zadawane polecenia i sprzężenie zwrotne muszą być możliwie najbardziej precyzyjne. Właśnie dlatego tego typu urządzenia mają zazwyczaj dołączone bardzo spersonalizowane piloty z wygodnym systemem sterowniczym. Mają możliwie najlepiej dobrane instrumenty zapewniające połączenie ze sprzętem w terenie i przejrzysty podgląd na obraz z kamery na żywo oraz aktualne dane świadczące o stanie drona. Ten rodzaj sprzętu jest znakomitym przykładem na to, jak drony mogą być wykorzystywane w roli profesjonalnego sprzętu.

DJI Phantom

Dron DJI Phantom 4 RTK SDK
DJI Phantom 4 RTK, pierwszy dron z segmentu DJI Enterprise. System pozycjonowania pozwala mu na dokładne mapowanie terenu.

DJI Phantom to sprzęt, którego sama cena sugeruje, że jest to produkt przeznaczony dla konkretnego rodzaju odbiorców. Przy ponad dwudziestu trzech tysiącach złotych za sztukę nie ma mowy o niedoróbkach. To urządzenia, z których korzystają przede wszystkim profesjonalni filmowcy zarabiający w ten sposób na życie. Phantom to bardzo dobry sprzęt do wyłapania ciekawych ujęć z wesela, nowoczesny sposób na rejestracji niesamowitych sportowych wyczynów czy do nagrania robiącego wrażenie materiału z koncertu znanego zespołu. Pilot oraz elektronika umieszczona w samym dronie stale współpracują, zapewniając sobie jak najlepszą ochronę przed różnymi rodzajami wypadków. Phantom charakteryzuje się stabilnym i bezpiecznym lotem. Dzięki szeregowi rozwiązań obraz z kamery nie trzęsie się, w kadrze nie widać śmigieł i całość prezentuje bardzo wysoki poziom.

Urządzenie korzysta z systemu GPS oraz GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema – rosyjski satelitarny system nawigacyjny z zasięgiem na całą kulę ziemską), które wspomagają systemy stabilizacji toru lotu oraz funkcję inteligentnego powrotu do miejsca, z którego wystartował dron. Jest to szczególnie przydatne w momencie, kiedy z przyczyn zewnętrznych maszyna latająca straciłaby połączenie z pilotem lub przekroczyłaby bezpieczną wartość rozładowania baterii. Bardzo ciekawa i przydatna jest opcja Active Track; jej działanie polega na inteligentnej analizie obrazu i śledzeniu obiektu wybranego wcześniej przez użytkownika. Osoba jadąca rowerem w trudnym terenie w górach może z pomocą takiego urządzenia zrobić sobie znakomity materiał filmowy ze swoich wyczynów sportowych. Nie musi przy tym obawiać się, że dron się rozbije o okoliczne przeszkody (takie jak na przykład drzewa czy skały), zarówno podczas sterowania przez użytkownika, jak i podczas autonomicznego lotu urządzenie zbiera odczyty z zamontowanych sensorów i omija niebezpieczne przeszkody. 

Phantom korzysta ze specjalnej konstrukcji stabilizującej kamerę: trójosiowego gimbala, który zapewnia stabilny i płynny obraz niezależnie od tego, jak gwałtowne będą ruchy całego urządzenia w powietrzu. Najlepiej wyposażona wersja DJI Phantom ma kamerę ze znakomitą matrycą typu CMOS w rozdzielczości 4K. Dzięki świetnemu połączeniu z urządzeniem sterującym obraz na pilocie z kamery jest widoczny praktycznie bez opóźnień. To bardzo istotna zaleta w szczególności dla osób, które profesjonalnie zajmują się na przykład rejestracją wydarzeń sportowych lub innych, w których ważna jest natychmiastowa reakcja operatora. Może wydawać się, że w dronie maksymalna prędkość nie ma większego znaczenia, jednak ta może bardzo wiele powiedzieć o właściwościach i przydatności danego sprzętu.

Dron DJI Phantom 4 RTK SDK sensor
Mapowanie o centymetrowej dokładności z precyzyjnym sensorem w DJI Phantom 4 RTK.

Umiejętność rozwijania większej prędkości w powietrzu oznacza również lepszą kontrolę podczas pojawienia się na przykład ewentualnych podmuchów wiatru. Oprócz tego możliwość rozwijania wysokich wartości prędkości świadczy o przydatności drona podczas śledzenia szybko poruszającego się obiektu oraz o odpowiednich właściwościach zastosowanego źródła energii. DJI Phantom korzysta z akumulatorów, które przy pełnym naładowaniu są w stanie zapewnić nawet 30 minut ciągłego lotu (spokojnego lotu). Prędkość, którą maszyna jest w stanie osiągnąć, to aż 72 km/h: takie właściwości możliwe są do osiągnięcia w trybie sportowym, który zapewnia także pełną funkcjonalność drona jako nośnika kamery. Śmigła w każdym z wirników są skonstruowane w taki sposób, aby ich masa była jak najmniejsza, oraz żeby wyeliminować wszelkie drgania.

Inne drony profesjonalne

Dron DJI Inspire 2 Craft
Dron DJI Inspire 2 Craft - prędkość maksymalna 94 km i przyspieszenie godne samochodów sportowych - 5 s do 80 km/h.

Innym przykładem drona dla profesjonalistów jest DJI Inspire. To maszyna latająca podobnej klasy jak Phantom, jednak jest wyposażona w matrycę, która potrafi nagrywać już w jakości 6k. Urządzenie osiąga prędkości nawet do 94 km/h; producent podaje, że w 5 sekund jest w stanie rozpędzić się do 80 km/h. Wszelkie podzespoły są najwyższej jakości, źródłem energii są dwa akumulatory, które są w stanie zapewnić możliwość ciągłej pracy przez około 27 minut. Kamera obsługuje takie formaty jak Cinema DNG czy Apple ProRes i pozwala na transmisję nagrywanego materiału na żywo. Systemy ochrony również zostały zaktualizowane do możliwie najlepszych, nawet przy dużych prędkościach (około 50 km/h) urządzenie jest w stanie wykrywać zmiany ukształtowania terenu oraz przeszkody z odległości około 30 m. Dzięki specjalnemu systemowi ogrzewania, maszyna jest także bardzo dobrze przystosowana do pracy w niskich temperaturach; lot i nagrywanie może wykonywać przy mrozie na poziomie nawet do -20°C. Kolejnymi przykładami dronów dla profesjonalistów są na przykład urządzenia Parrot Bluegrass czy produkt od producenta Freefly Alta 6, wartość każdego z nich oscyluje w granicach 30 tysięcy złotych. Bardzo istotną cechą tej klasy produktów jest bardzo dobra dostępność oryginalnych akcesoriów, takich jak części zamienne (na przykład akumulatory, śmigła czy obudowy) oraz ładowarek sieciowych, samochodowych, przenośnych, pokrowców czy dodatkowych osłon.

Drony niekomercyjne

Drony w obecnych czasach najczęściej kojarzą się przede wszystkim z quadrokopterami z wbudowanymi kamerami. W rzeczywistości dronem jest zarówno bezzałogowy wojskowy samolot, jak i latająca zdalnie sterowana zabawka wielkości jabłka czy DJI Phantom. Najpopularniejsza obecnie forma dronów to urządzenia latające z ramionami ze śmigłami na końcach (najczęściej z czterema lub większą ilością). Wykorzystywane są do tworzenia filmów wysokiej jakości, do kontroli trudno dostępnych terenów (na przykład monitoring populacji rzadkiego gatunku zwierząt w puszczy), do ochrony dużych połaci terenu (na przykład fabryki), jako zabawki dla dzieci czy do dostarczania niewielkich przesyłek.

Pojazdy RC

Pojazdy RC także mogą być wykorzystywane jako niewielkie urządzenia będące nośnikami kamer, jednak najczęściej są kupowane jako zabawki lub uzupełnienie kolekcji dla modelarzy. Można również znaleźć wiele zawodów i konkursów, w których rywalizacja polega na ściganiu się niewielkimi modelami samochodów zdalnie sterowanych. Tego typu urządzenia łatwiej jest wyposażyć w dodatkowe instrumenty pomiarowe lub sprzęt nagrywający, ponieważ wzrost ich masy nie jest już takim problemem, jaki można zauważyć w przypadku maszyn latających. Z tego powodu takie urządzenia często wykorzystywane są również przez wojsko w niebezpiecznych terenach, dzięki czemu nie ma konieczności narażania życia człowieka. Modele samochodów zdalnie sterowanych to bardzo często tematy projektów wykonywanych przez początkujących elektroników. Korzystając z dostępnych narzędzi oraz z odpowiedniej wiedzy i umiejętności, każdy może zbudować lub modyfikować istniejące już urządzenia tego typu. Obecnie mimo wszystko pojazdy RC kojarzone są częściej z branżą rozrywki.

Drony i pojazdy – zabawki dla dzieci czy narzędzia pracy?

Podsumowując wszelkie zawarte powyżej informacje; nie można jednoznacznie określić, do jakiej kategorii przynależą drony oraz pojazdy RC. Takie przydzielanie można próbować stosować do konkretnych produktów, jednak uogólnienie nie ma sensu. Dronem może być niewielkie urządzenie niskiej jakości wyposażone w nadajnik i odbiornik radiowy, cztery śmigła oraz pilot z prostą obsługą – będzie to typowa zabawka. Może to być również znacznie bardziej zaawansowane, inteligentne urządzenie tej samej wielkości, jak na przykład DJI, które będzie służyło jako narzędzie do wykonywania półprofesjonalnych filmów, ale może być też używane po prostu do zabawy przez dorosłych ludzi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojazdów RC. Mogą być bardzo istotnymi narzędziami pracy dla żołnierzy, dzięki którym będzie ratowane życie ludzkie, ale mogą też stanowić doskonały prezent dla dziecka pod choinkę lub być wykorzystywane przez dorosłych do zawodów wyścigowych na wysokim poziomie trudności.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Snapmaker Makerathon 2020
Ciekawostki
Oskar Pacelt

Snapmaker Makerathon 2020

Makerathon Snapmaker to 24-godzinne wydarzenie, którego cel to przekraczanie granic kreatywności. Zobaczcie relację z Makerathon 2020.

Dodaj komentarz