Czym jest druk 3D?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak działa druk 3D lub co można dziś z nim zrobić? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu: omówimy podstawy działania druku 3D, co można wykonać za jego pomocą oraz jak dzięki niemu przyspieszysz wykonanie swojego projektu.

Czym jest druk 3D? Źródło: CNN, Youtube

Druk 3D, znany też jako druk przestrzenny, jest innowacyjną technologią produkcji. Pozwoli Ci on stworzyć/zbudować przestrzenne, materialne obiekty odwzorowujące cyfrowe modele. Maszyna, która to wszystko wykonuje, to drukarka 3D. Nanosi ona na siebie warstwy zgodnie z plikiem cyfrowym.

Pliki cyfrowe

Aby coś wydrukować, potrzebujesz najpierw cyfrowego modelu 3D danego obiektu, który chcesz stworzyć. Taki model możesz zaprojektować w programach modelujących w 3D (CAD – Projektowanie wspomagane komputerowo, ang. computer aided design) lub wspomóc się skanerem 3D, który zeskanuje rzecz, którą chcesz wydrukować. Wiele programów potrafi stworzyć takie pliki, np. Solidworks, Blender, Tinkercard, itd. Plik cyfrowy dokładnie instruuje drukarkę jak budować przedmiot 3D. Robi to, dzieląc daną rzecz na warstwy i szczegółowo opisując wymiary każdej z nich.

Jak to działa?

Gdy już mamy gotowy plik cyfrowy, wgrywamy go do naszej drukarki 3D. Ale o co w tym dokładnie chodzi? Drukarka 3D musi precyzyjnie skopiować każdą warstwę opisaną w pliku. Oznacza to, że potrzebuje ona wystarczająco dużej, wolnej i czystej przestrzeni, aby zbudować daną rzecz. Dlatego też, większość takich drukarek jest umieszczona w kontenerze lub w komorze do pracy. Maszyny te posiadają bardzo różne technologie. Zazwyczaj wykorzystują dysze lub lasery, które układają materiał, a następnie utwardzają każdą warstwę. Z tego powodu, drukarki 3D muszą być starannie skalibrowane.

Tworzenie druku 3D

Typy druku 3D

Technologie druku 3D istnieją od dekad. Przełomowa chwila nastąpiła jednak w 2009 roku, kiedy to rodzaj druku 3D, zwany FDM (Osadzanie topionego materiału, ang. fused deposition modelling), stał się jawny, po wygaśnięciu patentu. To doprowadziło do tego, że niedrogie urządzenia do druku 3D zaczęły być bardzo popularne. Nawet obecnie, najczęściej używaną wersją drukowania 3D, jest FDM. Jednakże, istnieje wiele innych technologii druku 3D używanych w rozmaitych dziedzinach. 

Drukarka 3D Creality Ender-3
Tania, popularna drukarka 3D.

Co możesz stworzyć używając druku 3D?

Trudno znaleźć dziedziny, na które druk 3D jeszcze nie wpłynął. Procesy produkcji na całym świecie przyswoiły techniki druku 3D, aby móc lepiej rozwiązywać swoje problemy i podnieść wydajność. Druk ten, użyty w produkcji masowej, jest tańszy niż jakakolwiek inna metoda. Jest też najszybszą opcją, jeśli chodzi o budowę prototypów.

 • Modele niestandardowe: Twórz niestandardowe produkty, które są w całości przystosowane do Twoich potrzeb, jeśli chodzi o rozmiar i kształt. Firmy jak 3D shoes produkują wytworzone technologią 3D, buty na żądanie, które można dopasowywać wedle swojego uznania.
 • Szybkie prototypowanie: Druk 3D umożliwia szybkie stworzenie modelu lub prototypu. Pomaga to inżynierom, projektantom i firmom wizualizować oraz w krótkim czasie otrzymywać opinie na temat swojego produktu.
 • Mniejsze koszty: Dzięki użytym materiałom koszt druku 3D oraz wykonanie prototypów 3D jest niskie. Jeden model można drukować wiele razy, więc czas produkcji i odpady ulegają zmniejszeniu.
 • Produkcja masowa: Drukarki wyposażone w sieć WiFi pozwalają na stworzenie tzw. farmy drukarek złożonej z większej ilości urządzeń połączonych przez sieć, które masowo drukują drobne elementy w dużej ilości lub każda drukarka 3D drukuje mniejsze elementy większego projektu, które następnie są łączone.

A teraz, przekonaj się co możesz stworzyć za pomocą drukarki 3D i odkryj radość płynącą z produkcji cyfrowej! 

Polecane drukarki 3D

Do 1000 zł

 • Anet A8 – drukarka cechuje się przede wszystkim niską ceną. Posiada pole robocze o wymiarach 220 x 220 x 240 mm. Obsługuje najpopularniejsze filamenty: ABS, PLA, itp. o średnicy 1,75 mm. Drukarka wymaga samodzielnego montażu.
 • Anet A6 – większy brat drukarki Anet A6. Jej pole robocze jest równe 220 x 220 x 250 mm. Obsługuje najpopularniejsze filamenty: ABS, PLA, itp. o średnicy 1,75 mm. Zestaw również wymaga samodzielnego montażu.
Drukarka 3D Anet A6

do 2000 zł

 • Creality Ender-3 – popularna drukarka za nieco ponad 1000 zł. Wymiary pola roboczego to 220 x 220 x 250 mm. Obsługuje najpopularniejsze filamenty: PLA, TPU, itp. o średnicy 1,75 mm. Drukarka potrafi automatycznie wznowić drukowanie po zaniku zasilania. Ender-3 doczekał się wersji Pro, która wyróżnia się poprawioną stabilnością druku, magnetyczną naklejką na stół oraz stabilnym zasilaczem. Obie wersje drukarki składają się z kilku elementów do samodzielnego montażu.
 • Creality CR-20 – drukarka potrafiąca drukować warstwy o grubości od 0,05 mm, przy czym Ender-3 drukuje warstwy o grubości od 0,1 mm. Pole robocze posiada wymiary 220 x 220 x 250 mm. CR-20 również posiada funkcję automatycznego wznowienia drukowania. Podobnie jak Ender, CR-20 również występuje w wersji Pro z ulepszoną naklejką na stół roboczy. Zestaw składa się z elementów do samodzielnego montażu.
Creality Ender-3 Pro

Do 4000 zł

 • Dobot Mooz-3 – modułowa drukarka, którą można przekształcić w trzy formy konstrukcji. Forma z pojedynczą osią jest najbardziej efektywna. Najbardziej stabilna i precyzyjna jest forma z podwójnymi osiami. Natomiast tryb Delta pozwala mieszać różne kolory tworząc wielokolorowe konstrukcje. Pole robocze Mooz-3 wynosi 130 x 130 x 130 mm. Zestaw składa się z modułów do samodzielnego złożenia.
 • Vertex Delta – drukarka w formie delty z głowicą poruszającą się za pomocą magnesów. Pole robocze drukarki jest równe 200 x 225 mm. Drukarka posiada hybrydową konstrukcję, dostarczana jest w kilku elementach do samodzielnego montażu.
 • Dobot Mooz-2 Full – zestaw drukarki składający się z trzech głowic: drukującej, wycinającej (CNC) oraz laserowej. Wymiary pola roboczego to 130 x 130 x 130 mm. W zestawie znajdują się również okulary ochronne oraz obudowa drukarki. Zestaw składa się z modułów do samodzielnego montażu.
 • Prusa MK3S – popularna drukarka, renomowanej firmy Prusa Research. Przeznaczona do druku elementów o maksymalnych wymiarach 210 x 210 x 250 mm. Posiada magnetyczną, zdejmowaną nakładkę na stół roboczy, stabilną ramę, ciche i szybkie drukowanie oraz masę czujników. Zestaw składa się z elementów do samodzielnego złożenia. Producent udostępnia obszerną instrukcję obrazkową montażu w kilku językach.
Dobot Mooz-3
Dobot Mooz-3

Od 8000 zł

 • Zortrax M200 Plus – drukarka popularnej marki Zortrax cechuje się zamkniętą konstrukcją oraz dotykowym ekranem. Dzięki bezprzewodowej komunikacji WiFi można stworzyć farmę drukarek. Posiada również wbudowaną kamerę umożliwiającą stały podgląd wydruku. Pole robocze jest równe 200 x 200 x 180 mm. Drukarka została fabrycznie zmontowana przez producenta.
 • Zortrax Inkspire – drukarka o całkowicie odmiennej formie druku. Zamiast standardowego materiału jakim jest filament, drukarka stosuje płynną żywicę światłoutwardzalną. Ten typ drukarki stosowany jest do bardzo precyzyjnych wydruków. Stosuje się ją m.in w medycynie i jubilerstwie. Wymiary pola roboczego to 175 x 132 x 74 mm.
 • Zortrax Inventure – wykorzystuje technologię LPD Plus, która cechuje się dwoma głowicami drukującymi, które naprzemiennie dozują materiał drukujący oraz podporowy. Materiał podporowy jest rozpuszczalny w wodzie. Drukarka została zamknięta w szczelnej komorze z filtrem HEPA. Do druku wykorzystuje inteligentne kartridże. Obszar roboczy wynosi 135 x 135 x 130 mm.
Zortrax Inkspire

Co jest potrzebne do druku 3D?

By rozpocząć drukowanie nie wystarczy sama drukarka 3D. Niezbędny jest materiał, jakiego używasz do drukowania. Dla każdego projektu musisz dobrać filament, który będzie dla niego odpowiedni.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz filamenty wykorzystywane przy druku 3D. W tym materiały takie jak: PLA, PLA Pro, ABS, Smart ABS, PETG, Rubber, HIPS-X, jak i inne, mniej popularne propozycje.

Jak wybrać filement? Dowiesz się dzięki naszemu poradnikowi:Filamenty w druku 3D.

Druk 3D jak działa

Źródło: https://www.seeedstudio.com/blog/2019/02/22/what-is-3d-printing-heres-what-you-need-to-know/

1 Komentarz

 • Przydatny artykuł. Początkujący znajdą tutaj dużo niezbędnej wiedzy, żeby zacząć swoją przygodę z drukiem. Filamenty, z których drukujemy to produkty, na które trzeba zwrócić szczegółną uwagę. Warto wybierać te, które wyróżniają się wysoką jakością. Print-me np. produkuje filamenty, które są poddawane odpowiednim badaniom i konsultacjami z inżynierami specjalizującymi się w druku 3d co pozwala na wykonanie wysokiej jakośći produktu. Pamiętajcie żeby wybierać porządnedrukarki 3d i wysokiej jakośći filamenty, to pozwoli nam utrzymać nasz polski rynek druku 3d na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz