Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 2 min.

Można rzec, że powstały dla innych ptaków. 

Ale ostatnie dzieło niemieckiej firmy robotycznej Festo obiecuje nie tylko dosłowne loty rozrywkowe, ale i, nomen omen, obiecujące zastosowania praktyczne.

Firma zaprezentowała materiał filmowy zawierający zaskakująco przekonujące względem tych rzeczywistych… robo-ptaki. Jest to coś, co można skojarzyć z Platońską regułą mimesis – naśladownictwa natury w sztuce.  Wszak robotyka sztuką też jest. Poznajcie ptaki bioniczne Festo BionicSwift, które szybują w powietrzu prowadzone radiem i koordynowane GPS. 

Festo jest znana od lat jako innowator w dziedzinie urządzeń robotycznych. Spod jej podwojów weszły m.in. robotyczne mewy, meduzy, motyle czy kangury. 

Festo Kangaroo
BionicKangaroo - model robota wykonany przez Festo z uwzględnieniem metod zaczerpniętych z kinematyki, bioniki i biomimetyki.

Ostatnie dzieło, ptaki BionicSwift, zostały stworzone w celu usprawnienia dotychczasowych starań o lepsze osiągi maszyn w powietrzu. Posiadają m.in. ultra-lekkie, sztuczne pióra. Każde z pięciorga bionicznych ptasząt waży zaledwie 42 gramy. Są zasilane trzema maleńkimi silnikami kontrolującymi kierunek, wznoszenie i opadanie. Rozkład ich skrzydeł to ok. 66 centymetrów. 

Lamella (blaszka podobna do błony spotykana np. u flamingów) i pióra zostały zaprojektowane tak, aby prezentować realistyczny ruch. Gdy BionicSwift startuje do lotu, lamella zaciska i zbija się umożliwiając wznoszenie. Podczas opadania robot rozkłada się niczym wachlarz, co pozwala mu na szybowanie, ostre skręcanie i wykonywanie pętli z należytą gracją. 

Spójrzcie tylko na doskonałość i płynność tego ruchu.

Inteligentna interakcja silników i mechaniki pozwala na utrzymanie frekwencji uderzeń skrzydłami i precyzyjną elewację w celu wykonania manewrów.

Ptaki są zasilanie ważącymi 6 gram bateriami i prowadzone czujnikami GPS umieszczonymi wokół zamkniętej przestrzeni do latania. Ścieżka jest programowana, ale przy wystąpieniu niespodziewanego czynnika komunikacja radiowa pozwala na zmianę trasy robota. 

Festo Bionic Swift
Źrodło: witryna internetowa Festo, https://www.festo.com/group/en/cms/13787.htm

Festo dostrzega możliwe zastosowania w przyszłości: 

Tworzenie inteligentnych systemów obiektów latających z GPS jest podwaliną dla systemów nawigacji 3D. (…). Precyzyjne lokalizowanie przepływu materiałów i dóbr może usprawnić procesy logistyczne i pomóc w rozpoznaniu problematycznych czynników, przez które system jest niedrożny. Co więcej, autonomiczne roboty mogą być wykorzystane do transportu materiałów, a co za tym idzie, optymalizacji ruchu na wąskich trasach i w trudno dostępnych miejscach.

Firma zapowiada kolejne projekty. Przykładem jest BionicMobileAssistant, jednonożny lub jednokołowy robota, który ma składać się z trzech głównych komponentów – robotycznego ramienia, mobilnej podstawy i precyzyjnie kontrolowanej dłoni z sensorami. Dłoń będzie w stanie chwytać i przenosić obiekty bez ryzyka ich uszkodzenia.

Aktualnie zastosowane zasilanie pozwala na siedmiominutowy lot bionicznego ptaka.

Z niecierpliwością czekamy na efekty prac.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Druk 3D
Marcin Lesiński

Zastosowanie druku 3D w firmach

Druk 3D to skuteczne rozwiązania dla firm, a gama dostępnych materiałów jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Źródeł informacji i pomocy nie brakuje – poradzi sobie każdy i nie ma w tym krzty przesady.

Ciekawostki
Oskar Pacelt

Nowości w Botland #25

25 odcinek Nowości w Botland na rozjaśnienie listopadowej szarości w żywym, pomarańczowym kolorze. Zapraszamy na przegląd.

Ciekawostki
Oskar Pacelt

Ile zarabia automatyk?

Automatyk. Zawód naszej branży bliski. Tajemniczy, rozległy, ale… czy zawsze dobrze płatny?

Dodaj komentarz