Spis treści:
UMTS to standard transmisji komórkowej używany w różnych sieciach już od 2001 roku. Oto najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania.
Co to jest UMTS?
Skrót „UMTS” rozwija się jako „Universal Mobile Telecommunications System”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „uniwersalny system telekomunikacji mobilnej”. To nazwa, która bardzo dobrze oddaje jego podstawowe założenia – głównym celem wprowadzenia UMTS było zintegrowanie różnych systemów komunikacji, które wcześniej działały oddzielnie. Standard ten jest następcą GSM, GPRS i EDGE, czyli sieci komórkowych drugiej generacji (i generacji określanej jako 2.5). Wyróżnia go przede wszystkim rozszerzenie możliwości transmisji poza przesyłanie samego głosu – dzięki UMTS możliwy jest również transfer danych czy prowadzenie rozmów wideo. UMTS jest podstawą większości sieci komórkowych trzeciej generacji, czyli 3G.
Krótka historia standardu UMTS
Prace nad standardem UMTS zaczęły się jeszcze w latach 80. XX wieku, gdy Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU – International Telecommunications Union) podjął decyzję o opracowaniu globalnego systemu komunikacji dla urządzeń zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. Opracowanie konkretnych założeń trwało jednak dość długo – ogólna koncepcja została przedstawiona dopiero w roku 1992, a model sieci będącej podstawą usług UMTS zaprezentowano sześć lat później. Początkowe opóźnienia były związane przede wszystkim z brakiem możliwości równoczesnego wprowadzenia standardu we wszystkich częściach świata z uwagi na słabszy rozwój infrastruktury w niektórych regionach, przez co firmy telekomunikacyjne w pierwszej kolejności zajęły się technologią GSM.
Pierwsze ogólnodostępne sieci UMTS pojawiły się w latach 2001–2002. Za pioniera w tym zakresie uznaje się japońskiego operatora NTT DoCoMo – warto jednak zaznaczyć, że firma ta korzystała z własnego projektu FOMA, który był kompatybilny z UMTS. Rok później w Europie, a dokładniej w Austrii, uruchomiono pierwszą sieć korzystającą ze standardu UMTS. W Polsce technologia ta jest dostępna od 2004 roku, gdy Plus wprowadził do swojej oferty łączność 3G UMTS. Przez długi czas standard ten był fundamentem większości sieci komórkowych na całym świecie – aż do momentu pojawienia się technologii 4G w roku 2009.
Czy UMTS jest nadal używany?
Mimo że aktualnie technologia UMTS wciąż jest dostępna, większość polskich operatorów komórkowych jest już w trakcie wygaszania sieci 3G. Wynika to przede wszystkim z faktu, że abonenci w zdecydowanej większości korzystają już z technologii 4G lub 5G, przez co utrzymywanie starszego standardu przestaje być opłacalne. Dokładny plan zależy od operatora. T-Mobile i Play kończą proces wyłączania sieci 3G w 2023 roku, z kolei Orange planuje osiągnąć ten cel w roku 2025, a Plus – dwa lata później.
Co stanie się z urządzeniami korzystającymi z UMTS po wyłączeniu sieci 3G?
Warto zaznaczyć, że sprzęty obsługujące standard UMTS w zdecydowanej większości wspierają także telefonię komórkową drugiej generacji, czyli technologię GSM. Z uwagi na dość szerokie wykorzystanie 2G w przemyśle, robotyce i innych zastosowaniach planowane wyłączenie sieci 2G nastąpi kilka lat później niż w przypadku 3G. Oznacza to, że urządzenia z obsługą UMTS/GSM nadal zachowają możliwość komunikacji – będzie ona jednak odbywać się z wykorzystaniem technologii 2G.
UMTS a GSM – porównanie standardów
Standard UMTS powstał jako bardziej rozbudowana alternatywa dla sieci GSM. Najważniejszą różnicą są większe możliwości w zakresie przesyłania danych – UMTS umożliwia nie tylko prowadzenie rozmów głosowych, lecz także obsługę internetu. Znacznie wzrosła także prędkość transferu: podczas gdy w GSM górny limit to bardzo skromne 384 kb/s, maksymalna wartość dla UMTS wynosi już 14,4 Mb/s. Do tego dochodzi także wzrost odporności na zakłócenia, osiągnięty przez zastosowanie techniki CDMA (rozpraszania widma). Dzięki CDMA każdy użytkownik korzystający z danego kanału otrzymuje konkretną część transmisji, co pozwala na precyzyjną identyfikację przesyłanych danych. Większa przepustowość w sieciach UMTS sprawia, że w przeciwieństwie do rozwiązań GSM mogą one być używane także do prowadzenia rozmów wideo czy transmisji telewizyjnych.
UMTS w robotyce
Oprócz rozmów telefonicznych i transmisji danych w urządzeniach mobilnych standard UMTS znajduje zastosowanie także w robotyce i elektronice. To popularne, stosunkowo tanie rozwiązanie w projektach wykorzystujących sieci komórkowe. Jego możliwości są w tym przypadku takie same, jak dla telefonów – moduły i anteny UMTS umożliwiają wysyłanie wiadomości SMS i MMS, prowadzenie rozmów głosowych czy przesyłanie danych za pośrednictwem internetu. Produkty tego typu są kompatybilne zarówno ze standardem UMTS, jak i GSM. Aby móc skorzystać z ich funkcji, niezbędna będzie aktywna karta SIM. Przypominamy, że polscy operatorzy są w trakcie wyłączania sieci 3G – przed zakupem komponentów UMTS warto sprawdzić, czy dana sieć wciąż wspiera ten standard telekomunikacji.
Moduły i anteny UMTS w sklepie Botland
Oferta sklepu Botland obejmuje wiele przydatnych rozwiązań związanych z telekomunikacją – w tym anteny i moduły GSM/UMTS. Moduły wspierające ten standard mają formę niewielkich płyt PCB z miejscem na kartę SIM; częstym elementem konstrukcji są także wyprowadzenia SMA, które umożliwiają podłączenie anteny. Dzięki odpowiednio dobranej antenie można zwiększyć siłę sygnału, co przekłada się na stabilniejszą transmisję i większą przepustowość.
Anteny UMTS dostępne w asortymencie Botland są kompatybilne z najpopularniejszymi platformami mikrokontrolerów, takimi jak Arduino i Raspberry Pi. Dzięki temu nasi klienci mogą w jednym miejscu wyposażyć się we wszystkie komponenty potrzebne do stworzenia urządzeń wykorzystujących sieć komórkową. Warto jednak pamiętać, że sposób podłączania może się różnić w zależności od platformy – w razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie instrukcji konkretnego produktu. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie!
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.