Okulary VR pozwalają się przenieść w sam środek wirtualnej rozrywki. Źródłem obrazu, który wyświetlają może być np. komputer, smartfon, a także konsola do gier. To jednak nie jedyna możliwość wykorzystania tej nowoczesnej technologii. Urządzenia tego typu znacząco zmieniają sposób użytkowania drona.
Jak działają okulary VR?
Sprzęt tego typu oszukuje nasz mózg, stwarzając iluzję pełnego, trójwymiarowego obrazu. Tak naprawdę powstaje on na wyświetlaczu lub dwóch ekranach umieszczonych blisko naszych oczu i przesuniętych względem siebie. Okulary VR jednak wcale nie muszą posiadać własnego, wbudowanego ekranu. Jego rolę świetnie może spełniać smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Efekt dopełniają specjalnie ukształtowane soczewki i regulowane elementy, które pozwalają dostosować konstrukcję do rozstawu naszych oczu. Aby uzyskać wrażenie rozglądania się po otoczeniu, okulary muszą być wyposażone w szereg czujników tj. akcelerometry czy żyroskopy.
Całość zamknięta jest w obudowie z elastycznymi mocowaniami, ułatwiającymi dopasowanie dość dużych okularów do naszej głowy. W wielu modelach znajdziemy na niej również różnego rodzaju złącza jak np. HDMI, audio jack lub micro SD. Dodatkowy kontroler, który możemy połączyć ze smartfonem przy użyciu Bluetooth, ułatwia sterowanie w aplikacjach oraz grach. Dzięki takim akcesoriom sprzęt ten ma większą funkcjonalność niż tylko odtwarzanie wideo ze źródła zewnętrznego.
Wirtualna rozrywka z okularami VR 3D
Oczywiście pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się, jeśli chodzi o zastosowanie VR 3D, są gry. Na rynku coraz częściej pojawiają się tytuły wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Czujniki i kontrolery sparowane z konsolą do gier, komputerem lub smartfonem umożliwiają głęboką interakcję ze światem gry. Rozglądanie się po świecie i (naprawdę) wyczerpująca walka z wirtualnym przeciwnikiem to nowe wrażenia, o których jeszcze kilkanaście lat temu gracze mogli pomarzyć.
Innym sposobem wykorzystania okularów 3D VR są filmy. Video przygotowane z użyciem kamer 360 stopni pozwala na odbycie ciekawej podróży bez ruszania się z domu. Realizacja tego typu materiałów wymaga innego warsztatu niż w przypadku produkcji klasycznych, ale wrażenia są nieporównywalne.
Drony
Inną kategorią produktów są okulary tj. DJI Goggles Racing, które mogą być sparowane z dronami tej marki z serii Inspire, Phantom czy Mavic Pro. Umożliwiają one nie tylko śledzenie obrazu z kamery urządzenia – jak pilot siedzący na jego pokładzie, ale również sterowanie przy pomocy ruchów głową. Bardzo przydatnym dodatkiem są tryby specjalne, które ułatwiają prowadzenie drona i nakładają na obraz wiele przydatnych informacji.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.