Spis treści:
Seeed Studio XIAO to seria płytek rozwojowych o bardzo małych rozmiarach. Jak twierdzi sam producent: „XIAO” oznacza mały, ale potężny. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Każdy z produktów jest wyposażony w jeden ze znanych i niezawodnych układów scalonych: SAMD21, nRF52840 lub ESP32C3. Seria zawiera siedem różnych, unikatowych płytek.
Seeed Studio XIAO ESP32S3 Sense
Jest to zaawansowana płytka rozwojowa oparta na 32-bitowym, dwurdzeniowym procesorze Xtensa ESP32S3 o częstotliwości do 240 MHz. Urządzenie łączy w sobie moc obliczeniową ML, fotograficzne możliwości dzięki czujnikowi kamery OV2640, cyfrowy mikrofon oraz obsługę kart SD. Wszystko to zapakowane w kompaktowej konstrukcji wielkości kciuka.
Płytka obsługuje WiFi 2,4 GHz oraz BLE 5.0. Dzięki 8 MB PSRAM, 8 MB FLASH oraz gniazdu kart SD obsługującemu do 32 GB pamięci FAT, XIAO ESP32S3 Sense daje więcej możliwości programowania i rozbudowy scenariuszy ML.
Wersja Sense integruje również odłączany czujnik kamery OV2640 oraz dodatkowy mikrofon cyfrowy. To doskonałe narzędzie do pracy z inteligentną sztuczną inteligencją głosu i wizji, wspierając szeroki wachlarz aplikacji bezprzewodowych.
Seeed Studio XIAO ESP32S3
Kolejna kompaktowa, wydajna płytka rozwojowa o takim samym procesorze jak przedstawiona wyżej. Ze względu na mały rozmiar (21 x 17,5 mm) jest idealna do projektów o ograniczonej przestrzeni.
XIAO ESP32S3 wyróżnia się znakomitą wydajnością RF, obsługując komunikację zdalną na odległość do 100 m po podłączeniu z anteną U.FL. Dodatkowo, dzięki specjalnemu projektowi zasilania, płytka oferuje 4 modele zużycia energii, umożliwiając tryb głębokiego uśpienia z zużyciem energii na poziomie 14 μA.
Model jest wyposażony w 8 MB PSRAM i 8 MB Flash i przystosowany do obsługi wielu wymagających zadań, jednocześnie obsługując Arduino i MicroPython.
Seeed Studio XIAO SAMD21
Moduł wyposażony w mikrokontroler SAM2D1G18 ARM Cortex M0+ z 256 kB flash oraz 32 kB SRAM, kompatybilny z Arduino. Posiada aż 14 złącz GPIO, w tym 11 pinów cyfrowych / analogowych, 10 PWM, DAC, I2C, UART, SPI, SWD. Wyprowadzenia modułu mają różne funkcje (np. piny od A1/D1 do A10/D10 posiadają funkcję PWM), poza tym są dobrze opisane, co zdecydowanie ułatwia podłączenie. Produkt do wgrywania kodu i zasilania wykorzystuje złącze USB C. Na odwrocie płytki umiejscowione są pady umożliwiające zasilanie płytki baterią.
Seeeduino Xiao – SAMD21 może być programowany poprzez środowisko Arduino IDE. Co więcej, przedstawiony moduł został wyposażony w rezonator kwarcowy 32,768 KHz zapewniający stabilność pracy układu.
Seeed Studio XIAO RP2040
Seeed Xiao RP2040 oparte jest na z mikrokontrolerze RP2040. Płytka obsługuje programowanie w Arduino, MicroPython oraz CircuitPython. Tak jak reszta produktów z serii, charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem oraz licznymi interfejsami.
Moduł zawiera 264 kB SRAM, 2 MB wbudowanej pamięci flash, umożliwiając programowanie w C/C++ oraz MicroPython, 11 pinów cyfrowych, 4 piny analogowe, 11 pinów PWM, interfejs I2C, UART oraz SPI. Programowanie Xiao RP2040 odbywa się przez interfejs USB typu C.
Co wyróżnia ten produkt spośród innych z rodziny? To, że znajdują się na nim przyciski Reset i Boot. Poza tym posiada programowalną diodę LED RGB, diodę LED informująca o zasilaniu, dwie diody statusowe oraz jedną diodę LED o dowolnym przeznaczeniu.
Moduł ze względu na swoje niewielkie wymiary może być wykorzystany przy produkcji urządzeń do ubrań, klawiatur DIY ale również i przy szybkim prototypownaiu i projektach wymagających mini Arduino.
Seeed Studio XIAO nRF52840 oraz XIAO nRF52840 Sense
Kolejna propozycja, tym razem wyposażona w wydajny układ Nordic nRF52840 ARM Cortex M4 o taktowaniu 64 MHz. Płytka wyposażona została w łączność bezprzewodową Bluetooth 5.0 (posiada także wbudowaną antenę), NFC oraz ZigBee.
Umożliwia tworzenie aplikacji opartych na sztucznej inteligencji wraz z TinyML. Na Seeed Studio XIAO nRF52840 można znaleźć też układ ładowania akumulatora BQ25101 oraz liczne interfejsy komunikacyjne, umożliwiające stworzenie mobilnych bezprzewodowych projektów.
Moduł może być wykorzystany np. do komunikacji bezprzewodowej, w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją czy też przy urządzeniach do urozmaicania ubrań.
Model Sense różni się od wersji podstawowej tym, że posiada dodatkowo czujnik IMU i mikrofon PDM.
Seeed Studio XIAO ESP32C3
Ostatni moduł oparty jest na ESP32-C3 z nową architekturą RISC-V 32-bit. Umożliwia komunikację bezprzewodową WiFi 2,4 GHz oraz Bluetooth 5.0 / Mesh. Dobrze sprawdzi się w aplikacjach IoT.
Układ ESP32-C3 obsługuje tryb Station, SoftAP oraz SoftAP & Station i wyposażony został w 400 kB pamięci SRAM oraz 4 MB pamięci Flash. Moduł charakteryzuje się małym poborem energii. W zestawie dołączona jest również antena.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.6 / 5. Liczba głosów: 14
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.