Raspberry Pi – Najczęściej zadawane pytania

Czas czytania: 8 min.
Siedziba fundacji Raspberry Pi znajduje się w Wielkiej Brytanii. Głównym celem stowarzyszenia jest przekazanie jak największej liczbie osób stosunkowo tanich i co najważniejsze, wydajnych minikomputerów charakteryzujących się dużą mocą obliczeniową. Urządzenia są wykorzystywane nie tylko do nauki programowania i elektroniki, ale również do tworzenia różnego rodzaju projektów. Studenci i uczniowie w wielu krajach zaczynają swoją przygodę z programowaniem właśnie od Raspberry Pi. Szerokie możliwości urządzenia sprawiają, że jego popularność systematycznie rośnie. Oprócz samego minikomputera na rynku można znaleźć ogromny wybór dodatkowych akcesoriów i części, w tym moduły rozszerzające funkcjonalność, elementy zasilania, obudowy, kamery, wyświetlacze, karty pamięci, różnego rodzaju przewody, elementy montażowe oraz wiele innych. W trakcie początkowego etapu nauki niejednokrotnie pojawia się wiele pytań dotyczących działania, możliwości i specyfikacji konkretnej wersji Raspberry Pi. Jakie kwestie są najczęściej poruszane?

Znasz już Raspberry Pi? Co to jest?

Nie każdy wie, ale Raspberry Pi zyskało tak dużo zwolenników, że jest obecnie trzecią najlepiej sprzedającą się marką komputerów na świecie. Wszystko to sprawia, że powstało ogromne środowisko entuzjastów, którzy dzielą się między sobą projektami, spostrzeżeniami i uwagami. Raspberry Pi to komputer, którego wielkość można porównać do karty bankomatowej. Niewielkie rozmiary w żaden sposób nie ograniczają funkcjonalności urządzenia – wręcz przeciwnie. Można je podłączyć m.in. do telewizora lub innego wyświetlacza, myszki komputerowej lub klawiatury i tworzyć arkusze kalkulacyjne, edytować tekst, przeglądać zdjęcia, odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości oraz wiele innych rzeczy. Ponadto popularna Malina jest wykorzystywana również do nauki kodowania, a także do tworzenia zarówno prostych, jak i bardzo skomplikowanych projektów elektronicznych. Możliwości są praktycznie nieograniczone i w dużej mierze zależą od determinacji i wiedzy użytkownika. Wiesz już całkiem sporo o Raspberry Pi. Jakie wybrać? Które będzie najlepsze? Zdecyduj o tym samodzielnie na podstawie posiadanych wymagań oraz potrzeb.

Gdzie kupić pierwsze Raspberry Pi?

Choć oferta na rynku jest szeroka i niejednokrotnie te same urządzenia są sprzedawane w różnych cenach, najlepszym wyborem jest kupowanie u oficjalnego dystrybutora Raspberry Pi w Polsce. Dlaczego warto wybrać tę opcję?
  • Im bardziej popularny produkt, tym niestety jest częściej podrabiany. Osoby początkujące oraz średniozaawansowane często nie potrafią rozróżnić oryginału od podróbki. Niejednokrotnie pod względem wyglądu podrobione urządzenia są praktycznie takie same jak oryginały. W kwestii wydajności jednak znacząco odbiegają od Raspberry Pi.
    • Kupując minikomputer z niewiarygodnego źródła, użytkownik ryzykuje również uszkodzenie urządzeń, które zostaną podłączone do podróbki. W takim przypadku pierwotny zapał do nauki może zostać gwałtownie ostudzony.

Jaka karta pamięci do Raspberry Pi 4?

Kupując u oficjalnego dystrybutora, użytkownicy mają do wyboru samą płytę Raspberry Pi lub zestawy, w których oprócz minikomputera znajduje się m.in. zasilacz oraz karta pamięci. Warto pamiętać, że kupując karty niewiadomego pochodzenia, użytkownicy mogą nie otrzymywać regularnych aktualizacji, w wyniku czego oprogramowanie szybko stanie się nieaktualne.

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami Raspberry Pi? Wersje minikomputerów

Minikomputer Raspberry Pi, tak jak wiele produktów, ewoluował na przestrzeni lat, dlatego obecnie na rynku jest dostępnych kilka wariantów, które różnią się od siebie m.in. mocą obliczeniową oraz zastosowaniem. Jakie Raspberry Pi wybrać? To już zależy wyłącznie od Ciebie.

Raspberry Pi - modele

  • Model A+ to budżetowe urządzenie mające 512 MB pamięci operacyjnej RAM o prędkości procesora wynoszącej 700 MHz (poprzednia wersja tego modelu produkowana do lipca 2016 roku była wyposażona w 256 MB pamięci RAM). Model A+ cechuje się jednym portem USB, a także 40-pinowym złączem GPIO. Nie ma wybudowanego portu Ethernet ani modułu Wi-Fi i Bluetooth.
  • Model B+ jest określany jako finalna wersja początkowego Raspberry Pi. Minikomputer jest wyposażony w 512 MB pamięci operacyjnej RAM, prędkość procesora wynosi 700 MHz. Ponadto ma on aż 4 porty USB, 40-pinowe złącze GPIO, a także port Ethernet. Ze względu na dodatkowe porty Model B+ charakteryzuje się szerszym zastosowaniem niż model A+.
  • W lutym 2015 światło dzienne ujrzała wersja Raspberry Pi 2 model B. Na początku urządzenie było wyposażone w procesor Arm-Cortex A7. Obecnie jednak nowsze wersje (V 1.2) minikomputera mają wbudowany procesor Arm-Cortex A53 900 MHz. Sprzęt jest wyposażony w 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 4 porty USB i 1 gniazdo Ethernet.
  • Znowu w lutym, jednak tym razem w 2016 roku, został wprowadzony na rynek Raspberry 3 Model B. Urządzenie jest wyposażone w 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Arm-Cortex A53 1,2 GHz. Ponadto ma 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 4 porty USB, gniazdo Ethernet, zintegrowaną sieć bezprzewodową 802.11n, a także Bluetooth 4.1. To pierwszy model Raspberry Pi umożliwiający łączność bezprzewodową.
  • Raspberry Pi 3 model A+ został wyposażony w wydajny procesor rozpędzający się do prędkości 1400 MHz, z 512 MB pamięci operacyjnej RAM, 1 portem USB, gniazdem Ethernet, Wi-Fi 802.11ac/n oraz Bluetooth 4.2.
  • Model Raspberry Pi 3 Model B+ został wprowadzony w marcu 2018 roku. Urządzenie pracuje w oparciu o wydajny procesor Arm-Cortex A53 o częstotliwości 1400 MHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Urządzenie ma wbudowany port Ethernet, 4 porty USB i umożliwia bezprzewodową komunikację poprzez Wi-Fi 802.11ac/n oraz szybki Bluetooth 4.2.
  • Długo oczekiwany przez wszystkich Raspberry Pi 4 model B został wprowadzony na rynek w czerwcu 2019 roku. Urządzenie jest wyposażone w niezwykle wydajny, czterordzeniowy procesor Arm-Cortex A72 rozpędzający się do 1,5 GHz. Urządzenie ma 4 porty USB, z czego 2 to USB 2.0, a 2 to charakteryzujące się dużą przepustowością USB 3.0. Płytka może łączyć się z innymi urządzeniami za pomocą energooszczędnego Bluetooth 5.0 lub Wi-F- 802.11 ac/n. Raspberry Pi 4 model B jest dostępny na rynku z trzema wielkościami pamięci operacyjnej RAM – 1,2 i 4 GB, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować konkretny model do swoich preferencji i wymagań projektowych.

Pozostałe modele Raspberry Pi - możliwości i ograniczenia

Na rynku są dostępne także zminiaturyzowane wersje, które są o połowę mniejsze niż Raspberry Pi A+. Model Zero cechuje się jednordzeniowym procesorem o taktowaniu 1 GHz, pamięcią operacyjną RAM o wielkości 512 MB i jednym portem micro-USB. Wersja Raspberry Pi Zero W/WH oferuje dodatkowo możliwość łączności bezprzewodowej przy pomocy Wi-Fi 802.11n oraz Bluetooth 4.1. Początkowo Raspberry Pi Zero nie miała wbudowanego złącza do kamery, jak obecnie oferowana wersja już ma je w standardzie.
Raspberry Pi Zero

Czy można używać Raspberry Pi jako wejście audio lub wideo?

W podstawowej wersji nie. Jednak w przypadku, gdy do urządzenia zostaną podłączone odpowiednie akcesoria, wówczas Raspberry Pi z powodzeniem może służyć jako wejście audio/wideo. Urządzenie ma interfejsy, dzięki którym można nagrywać wideo przy pomocy modułu kamery.

W którym miejscu znajduje się włącznik i wyłącznik?

W Raspberry Pi nie ma fizycznego włącznika i wyłącznika. Aby aktywować urządzenie, wystarczy je podłączyć. Chcąc wyłączyć płytkę w przypadku środowiska graficznego, przede wszystkim należy wylogować się z menu głównego. Ponadto, z wiersza poleceń można wprowadzić komendę sudo halt -h. Następnie należy poczekać, aż wszystkie diody LED z wyjątkiem diody informującej o zasilaniu zgasną. Warto jeszcze poczekać około 1-2 sekundy aż karta pamięci zakończy pracę. Wówczas można bezpiecznie wyłączyć urządzenie. Warto wiedzieć, że nieprawidłowe wyłączanie Raspberry Pi może skutkować uszkodzeniem karty pamięci.

Jakie są fizyczne wymiary Raspberry Pi?

Interesuje Cię Raspberry Pi? Wymiary tego urządzenia zależą od konkretnego modelu. W przypadku wersji oznaczonej jako B płytka ma wymiar 85,6 x 56 x 21 mm. Warto wiedzieć, że złącza delikatnie odstają poza urządzenie. Płytka waży 45 gramów. Modele Raspberry Pi Zero i Zero W cechują się wymiarami 65 x 30 x 5,4 mm i ważą około 9 gramów. W obu przypadkach rozmiary są kompaktowe, dzięki czemu Raspberry Pi wyróżnia się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem.

Jaka jest moc Raspberry Pi? Porównanie z innymi modelami

Wersje od Raspberry Pi do Raspberry Pi 3 są wyposażone w procesor graficzny umożliwiający wysokiej jakości kodowanie i dekodowanie w 1080p30 w H.264. W praktyce wydajność Raspberry Pi 1 modelu A, A+, a także B, B+ oraz wersji Zero, Zero W i CM1 można porównać do Pentiuma 2 300 MHz, z tą różnicą, że popularna Malina ma znacznie lepszą grafikę. Ponadto Raspberry Pi 2 model B w dużym przybliżeniu pracuje tak samo jak Athlona Thunderbird o częstotliwości 1,1 GHz, tylko ponownie ze znacznie lepszą grafiką. Trzecia generacja Raspberry Pi jest około dwukrotnie szybsza od drugiej generacji. Raspberry Pi 4 jest wyposażone w niezwykle wydajny, ulepszony procesor graficzny VideoCore VI. Ponadto zastosowanie nowej magistrali PCIe oprócz portów USB 2.0 umożliwia zainstalowanie znacznie szybszego standardu 3.0. Raspberry Pi 4 oferuje 2 wielkości pamięci RAM – 2 i 4 GB, dzięki czemu bez trudu poradzi sobie nawet z wymagającymi zadaniami.

Czy Raspberry Pi może zastąpić komputer?

Do podstawowych zadań, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej, Raspberry Pi 3 w zupełności wystarczy. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych procesów, lepszym wyborem będzie czwarta wersja popularnej Maliny. Chcąc cieszyć się płynnym działaniem, warto rozważyć model z wbudowanymi 4 GB pamięci operacyjnej RAM, która w połączeniu z wydajnym procesorem zapewnia komfortowe używanie np. przeglądarek internetowych.

Czy jest możliwość rozbudowania pamięci RAM?

Nie. W żadnej wersji Raspberry Pi nie ma możliwości zainstalowania dodatkowej pamięci operacyjnej RAM. Wynika to m.in. z konstrukcji płytek oraz możliwości obsługi pamięci. Nie można jej zdemontować, usunąć ani zmienić na inną. W przypadku gdy użytkownik planuje wykorzystywać Raspberry Pi do bardziej skomplikowanych zadań, wymagających większej mocy obliczeniowej, wówczas najlepszy będzie wybór czwartej wersji urządzenia z maksymalną ilością pamięci RAM, czyli 4 GB.

Czy można połączyć kilka Raspberry Pi w jeden, wydajniejszy komputer?

Jest to możliwe, jednak nie w bezpośredni sposób, podłączając jedną płytkę do drugiej. Należy połączyć komputery w sieć, dzięki czemu powstanie tak zwany komputer klastrowy. Warto wiedzieć, że takie połączenie wymaga zmodyfikowania oprogramowania. Na forach internetowych dotyczących Raspberry Pi można znaleźć specjalnie przygotowany poradnik, dzięki któremu połączenie urządzeń jest możliwe.
Pimoroni Cluster HAT v2.3 - moduł przeznaczony do klastrowego podłączenia Raspberry w wersji A+/B+/2 lub 3 z 4 sztukami Raspberry Pi Zero

Dlaczego Raspberry Pi działa wolniej?

Wszystkie modele Raspberry Pi działają na tak zwanym biegu jałowym. W momencie, gdy urządzenie jest bardziej obciążone, wówczas prędkość zegara wzrasta. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, gdy temperatura procesora (konkretna wartość jest różna dla poszczególnych modeli) osiągnie maksymalną wartość, wówczas wydajność zegara jest automatycznie ograniczana. To niezwykle ważne zabezpieczenie termiczne, które chroni płytkę przed przegrzaniem i w konsekwencji poważnym uszkodzeniem.

Czy można podkręcić Raspberry Pi?

Możliwość podkręcenia procesora jest uzależniona od konkretnego modelu. W przypadku Raspberry Pi 1 Model A, A + a także B oraz B +, płytka standardowo działa z częstotliwością 700 MHz. Po podkręceniu do 800 MHz wszystko powinno działać prawidłowo. Raspberry Pi 2 Model B pracuje z częstotliwością 900 MHz. Po podkręceniu do 1000 MHz urządzenie nadal powinno pracować stabilnie. W przypadku trzeciej wersji, popularnego modelu B, procesor pracuje z częstotliwością 1,2 GHz i nie ma standardowych ustawień, dzięki którym można go przyspieszyć. Raspberry Pi 4 pracuje z częstotliwością 1,5 GHz i nie przewiduje możliwości podkręcania. Warto pamiętać, że podkręcanie procesora niejednokrotnie wiąże się ze wzrostem temperatury i możliwością uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Podkręcanie Raspberry Pi 4 może poprawić jego prędkość, co przełoży się na jakość użytkowania poszczególnych modeli.

Jaka jest temperatura robocza Raspberry Pi?

Minikomputer może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur. Nowsze modele Raspberry Pi działają prawidłowo w przedziale LAN9514 (starsze wersje wyposażone w dwa porty USB pracują w zakresie LAN9512). W praktyce oznacza to, że urządzenie jest zakwalifikowane do pracy w temperaturze od 0°C do 70°C, natomiast SoC może działać w zakresie -40°C do 85°C. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że Raspberry Pi będzie prawidłowo działać poza powyższym zakresem temperatury, jednak według producenta nie należy go przekraczać.
W razie potrzeby do chłodzenia Raspberry Pi można użyć jednej z bardzo wielu dostępnych obudów z chłodzeniem.

Czy Raspberry Pi Potrzebuje radiatora? Jaka obudowa do Raspberry Pi 4?

Urządzenia jest skonstruowane w taki sposób, który nie generuje wysokich temperatur. Jednak decyzja o użyciu radiatora jest uzależniona m.in. od rodzaju zastosowanej obudowy, a także podkręcenia popularnej Maliny, zwłaszcza w przypadku Raspberry Pi 3 Model B.
Radiatory do Raspberry Pi

Z jakiego systemu operacyjnego korzysta Raspberry Pi?

Zalecany system operacyjny to Raspbian, który został stworzony specjalnie dla Raspberry Pi. Ponadto, system jest nieustannie optymalizowany, dzięki czemu działa płynnie i wydajnie. Dodatkowo można jeszcze korzystać z systemu Linux. W każdym przypadku oprogramowanie jest zapisane na karcie SD.
System Raspbian chwilę po uruchomieniu.

Czy można uruchomić Windows 10 na Raspberry Pi?

Nie można uruchomić standardowego systemu Windows 10, jednak jest dostępna specjalna wersja oprogramowania o nazwie Windows 10 IoT. Warto jednak wiedzieć, że nie ma ona pulpitu graficznego. Co prawda społeczność Raspberry Pi znalazła sposób na uruchomienie Windowsa 10, jednak oprogramowanie działa bardzo wolno, co w praktyce znacząco ogranicza jego wykorzystanie.

W jaki sposób wykonuje się aktualizacje?

Regularne aktualizowanie systemu jest niezwykle ważne, gdyż zawiera m.in. niezbędne poprawki dla używanych aplikacji. Dzięki uaktualnieniu system działa płynnie, zapewniając komfortowe użytkowanie. Cały proces jest szybki i nie wymaga specjalnych umiejętności. W jaki sposób wykonać aktualizację? Na początku należy otworzyć okno terminala i użyć dwóch komend.
    • Sudo apt update – pobierze wszystkie niezbędne informacje o aktualizacji, a także o jej źródłach, dzięki czemu system będzie rozpoznawał najnowszą aktualizację.
    • Sudo apt full-upgrade – po wpisaniu tej komendy Raspberry Pi pobierze, a także zainstaluje wszystkie najnowsze aktualizacje.
Producent zaleca aktualizację oprogramowania co około 7 dni.

Z jakimi wyświetlaczami współpracuje Raspberry Pi?

Wszystko zależy od konkretnego modelu. Czwarta wersja popularnej Maliny może obsługiwać nawet dwa monitory dzięki portom micro-HDMI. Co więcej, może wyświetlać obraz w pełnej rozdzielczości 4K. Należy jednak przypomnieć, że do obsługi sygnału charakteryzującego się wysoką rozdzielczością należy wykorzystywać wysokiej klasy kable, które bez problemu można nabyć u oficjalnych dystrybutorów. W przypadku starszych modeli Raspberry Pi niekiedy potrzebne są przewody przejściowe do podłączenia telewizorów analogowych i cyfrowych.

Czy Raspberry Pi obsługuje ekrany dotykowe?

Tak. Bez problemu można je kupić u oficjalnych dystrybutorów. Pojemnościowe ekrany dotykowe wykorzystują port DSI. Dodatkowe odpowiedzi na pytania można znaleźć m.in. na różnych domenach internetowych, na których miłośnicy popularnej Maliny dzielą się między sobą doświadczeniem, a także oferują pomoc. Raspberry Pi to jedne z najlepszych urządzeń do praktycznej nauki elektroniki i programowania, m.in. ze względu na szeroką funkcjonalność i przystępną cenę.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 14

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Podziel się:

Picture of Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Fan dobrej literatury i muzyki. Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać.

Zobacz więcej:

Masz pytanie techniczne?
Napisz komentarz lub zapytaj na zaprzyjaźnionym forum o elektronice.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ze względów bezpieczeństwa wymagane jest korzystanie z usługi Google reCAPTCHA, która podlega Polityce prywatności i Warunkom użytkowania.