Brzęczyk lub buzzer to urządzenie sygnalizujące coś dźwiękiem. Prosta sprawa. Gdy przyjrzymy im się bliżej, to znajdziemy ich różne rodzaje. Gdzie stosuje się buzzery, bipery i wszelakie brzęczyki?
Brzęczyk elektrycznylub buczek (z angielskiego: buzzer, także: beeper) został wynaleziony w 1831 roku przez Josepha Henry’ego, fizyka, który badał zjawiska związane z akustyką pomieszczeń. Proste wersje brzęczków były stosowane głównie we wczesnych dzwonkach do drzwi, aż do początku lat 30-tych XX wieku, kiedy to zaczęto je zastępować na rzecz inaczej tonowanych gongów, które mają łagodniejszy ton.
Dziś popularne, dostępne buzzery obejmują zróżnicowane urządzenia. Buzzer często określa się jako generator dźwięku albo elektrycznie sterowany sygnalizator akustyczny. Dzielą się na:
brzęczyki elektromechaniczne – podobne do dzwonków elektrycznych bez klosza i młoteczka.
brzęczyki elektromagnetyczne – przypominają głośnik. Dźwięk generuje przytwierdzona do poruszającego się w polu magnetycznym cewki magnesu membrana.
brzęczyki piezoelektryczne – membrana przytwierdzona jest tutaj do piezoelektryka. Napięcie powoduje zmianę jej kształtu i powstaje dźwięk.
To trzecie rozwiązanie sygnalizacji akustycznej jest jednym z najprostszych. Używamy przetwornika piezo („blaszki”) lub pasywnego buzzera w obudowie. Nasz przetwornik piezo przetwarza zmienne napięcie elektryczne na odkształcenia materiału i powstaje fala dźwiękowa. W przypadku buzzerów elektromagnetycznych wykorzystują zasadę działania klasycznego głośnika elektrodynamicznego. Rozwiązanie jest popularne m.in. w grających kartkach.
W sklepie możecie napotkać buzzery z generatorem i bez generatora, a oprócz tego w ofercie znajdują się także moduły z buzzerami aktywnymi i pasywnymi. Kluczowe parametry dla buzzerów to:
napięcie pracy i znamionowe (VDC),
częstotliwość rezonansowa, (kHz),
prąd znamionowy (mA) przy napięciu,
poziom dźwięku (dB),
zakres temperatur pracy,
rodzaj sygnału,
wymiary montażowe,
masa.
Do czego przyda się buzzer
Niezależnie od konstrukcji w buzzerach pasywnych zmiany napięcie wpływają na częstotliwość piszczenia, przez co zmienia się dźwięk. Wytwarza je mikrokontroler lub dowolny generator dźwięku. W przypadku sterowania buzzerem pasywnym przez mikrokontroler należy pamiętać o ograniczonej wydajności prądowej wyjść mikroprocesorów. Modulowanie amplitudy i sterowanie częstotliwością dźwięku możemy zrealizować z odpowiednio dobranym układem elektronicznym. Duża dostępność i niewygórowana cena produktów z tej kategorii sprawia, że z buzzerów swobodnie skorzysta każdy maker i projektant układów.
Buzzery pasywne oraz aktywne są dostępne w postaci zarówno pojedynczych elementów, jak i modułów, umożliwiających wygodny montaż w dowolnym miejscu, a następnie podłączenie za pomocą klasycznych goldpinów. Taki generator tonów będzie doskonałym wyborem dla bardziej wymagających . Taki układ może pracować jako klasyczny buzzer, ale także daje możliwość sterowania amplitudą dźwięku i jego wysokością. Nadaje się do odtwarzania prostych melodyjek, zaś sterowanie wysokością tonu odbywa się za pomocą sygnału PWM.
zastosowania nowatorskie,
panele sygnalizacyjne, dyskusyjne, pulpity (np. w teleturniejach),
metronomy elektroniczne,
kuchenki mikrofalowe i inne urządzenia AGD,
wydarzenia sportowe, np. mecze koszykówki (buzzer obwieszczający koniec kwarty),
alarmy elektryczne,
tzw. joy buzzers do robienia psikusów.
Buzzery znajdują się również zróżnicowanych modułów ekosystemu Seeedstudio Grove.
Buzzer, nazywany również brzęczykiem, to z reguły niewielki generator dźwięku lub sygnalizator akustyczny sterowany elektroniczne. Urządzenie służy do sygnalizowania „czegoś” dźwiękiem. Buzzery dzielimy na elektromechaniczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.
Co to jest buzzer w telefonie?
Buzzer w telefonie to inna nazwa głośnika przeznaczonego do odtwarzania muzyki, dźwięków przychodzących połączeń, wiadomości i powiadomień. Dodatkowe informacje o brzęczyku można znaleźć w artykule opublikowanym na łamach naszego bloga.
Jak podłączyć buzzer?
Brzęczyki, czyli buzzery są wyposażone w dwa wyprowadzenia nazywane również nóżkami. Długość nóżek określa ich polaryzację. Dłuższe wyprowadzenie to plus, z kolei krótsze jest minusem.
Jak podłączyć buzzer do Arduino?
Aby połączyć buzzer bez generatora do Arduino należy podłączyć jedno wyprowadzenie od brzęczyka do masy, czyli GND. Drugie wyprowadzenie podłączamy do wyjścia Arduino. Dla przykładu może to być A5. Warto wspomnieć, że buzzery bez generatora nie są spolaryzowane. Oznacza to, że możemy podłączyć je bez obawy uszkodzenia spowodowanego odwrotną polaryzacją. Zachęcamy do zapoznania się z kursem Arduino, w którym szczegółowo omawiamy podłączenie buzzera do mikrokontrolera.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 12
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Fan dobrej literatury i muzyki. Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać.
Fan dobrej literatury i muzyki. Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać.
LM338 to regulowany liniowy stabilizator napięcia, który wyróżnia się zdolnością do dostarczania prądu przekraczającego 5 A. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym układzie.