Spis treści:
2SC5200 to krzemowy tranzystor mocy NPN, który może zostać wykorzystany m.in. do przełączania wysokoprądowego.
2SC5200 - co to jest?
Oznaczenie 2SC5200 dotyczy 150-watowego tranzystora mocy wyposażonego w trzy wyprowadzenia. Pierwsze z nich to kolektor wykorzystywany do podłączania podstawy montażowej. Z kolei drugie (środkowe wyprowadzenie) to baza, natomiast trzecie to emiter. Tranzystor jest zamknięty w niewielkiej obudowie typu TO3PL.
Tranzystory bipolarne - najważniejsze informacje
Tranzystory bipolarne, nazywane również tranzystorami złączowymi lub warstwowymi, to półprzewodnikowe elementy elektroniczne, których najważniejszą właściwością jest zdolność do wzmacniania sygnału. Budowa tranzystorów bipolarnych opiera się o trzy warstwy. Każda z tych warstw charakteryzuje się innym poziomem przewodnictwa.
Niewielki prąd między dwoma elektrodami, czyli bazą i emiterem pozwala na sterowanie znacznie większym prądem, który płynie między kolektorem (trzecią elektrodą) i emiterem.
Czym się różnią tranzystory NPN od tranzystorów PNP?
Tranzystory bipolarne można dzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na polaryzację. W przypadku tranzystorów PNP półprzewodnik N jest bazą elementu elektronicznego. Znajduje się pomiędzy dwoma warstwami typu P. Jeżeli mamy do czynienia z tranzystorem NPN, wówczas półprzewodnik typu P to baza, która znajduje się między dwoma warstwami N.
Bez względu na rodzaj tranzystora bipolarnego, każdy komponent elektroniczny tego typu jest wyposażony w dwa złącza. Pierwszym z nich jest złącze B-C, czyli baza-kolektor. Drugie złącze to B-E, czyli baza-emiter.
W przypadku tranzystorów NPN przepływ prądu jest inicjowany przez napięcie dodatnie. Aby wyzwolić przepływ prądu w tranzystorze PNP, należy podać napięcie ujemne.
Tranzystor bipolarny 2SC5200 - lutowanie THT
2SC5200 to komponent elektroniczny przeznaczony do montażu przewlekanego, czyli THT (Through-Hole Technology). Tranzystor jest wyposażony w trzy wyprowadzenia w formie drucianych nóżek. Do montażu przewlekanego jest wymagana płytka drukowana PCB z otworami. Najczęściej wykorzystuje się jedno lub dwustronne płytki uniwersalne. Montaż THT polega na przewlekaniu wyprowadzeń podzespołów elektronicznych na drugą stronę płytki, która jest wyposażona w pola lutownicze znajdujące wokół otworów. Wspomniane pola są połączone ze ścieżkami przewodzącymi znajdującymi się na płytce.
Pola lutownicze są wykonane z materiału, który ułatwia lutowania. Kończąc połączenie wyprowadzeń z polami lutowniczymi należy delikatnie odciąć nadmiarowe nóżki druciane. Montaż THT znajduje zastosowanie głównie w amatorskich i niekomercyjnych projektach. W przypadku zastosowań przemysłowych wykorzystuje się montaż SMD, czyli lutowanie komponentów elektronicznych, bez przewlekania wyprowadzeń na drugą stronę płytki.
2SC5200 - dane techniczne
Napięcie kolektora do bazy, w przypadku otwartego emitera, wynosi 230 V. Napięcie kolektor-emiter w przypadku otwartej bazy również wynosi 230 V. Z kolei napięcie emiter-baza w sytuacji otwartego kolektora jest równe 5 V.
Kolejnym parametrem technicznym jest natężenie kolektora, które maksymalnie wynosi 15 A. Natomiast natężenie prądu bazy to 1,5 A (maksymalne). Rozproszenie mocy kolektora w temperaturze 25℃ wynosi 150 W. Zakres temperatury przechowywania tranzystora 2SC5200 zawiera się w przedziale od -55℃ do +150℃. Z kolei częstotliwość pracy opisywanego komponentu elektronicznego to 30 MHz, natomiast waga to 9,75 g.
Tranzystor bipolarny NPN model 2SC5200 charakteryzuje się pełną zgodnością z unijną normą RoHS (z ang. Restriction of Hazardous Substances). Dyrektywa została wprowadzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w celu redukcji ilości substancji niebezpiecznych, które mogą przeniknąć bezpośrednio do środowiska naturalnego, m.in. z podzespołów elektronicznych.
2SC5200 - opinie
Tranzystor bipolarny NPN 2SC5200 cieszy się pozytywnymi opiniami zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych elektroników oraz hobbystów, m.in. ze względu na uniwersalne zastosowanie (np. do wzmacniaczy audio) i stabilne działanie. Kolejnymi powodami, dla których tranzystor bipolarny NPN 2SC5200 cieszy się dobrą opinią, są możliwości sterowania stosunkowo dużym prądem, szeroki zakres temperatury roboczej i niezawodność.
2SC5200 - cena
Cena jaką trzeba zapłacić za tranzystor bipolarny 2SC5200 jest uzależniona nie tylko od konkretnego sprzedawcy, ale również liczby zamówionych podzespołów elektronicznych. Kupując tylko jedną sztukę cena będzie najwyższa (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych).
Do ceny zakupu należy również doliczyć koszt wysyłki. Wybrani sprzedawcy oferują zniżki w przypadku zamówień hurtowych kilkuset lub kilku tysięcy sztuk. Wówczas cena może być obniżona nawet do kilku złotych. To niewygórowane koszty, które trzeba ponieść za sprawdzony i niezawodny tranzystor bipolarny NPN, zapewniający możliwość sterowania dużym prądem.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 9
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.