Spis treści:
Nasi przyjaciele z Seeedstudio podesłali nam trochę ciekawych informacji. Są dostępne tutoriale dla Grove Beginner Kit w zestawie z płytką Seeeduino Lotus. I to nie byle jakie tutoriale! Zostały zatwierdzone i są stosowane przez University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.
Edukacja od najlepszych
Z modelu nauczania uniwersytetu w Cambridge chciałby korzystać cały naukowy świat. Podpatrywane rozwiązania są zwłaszcza cenne w kontekście aktywizowania uczniów i studentów przy własnej pracy kreatywnej – coś, czego czasem tak boleśnie brak na uczelniach zorientowanych na model absolutystyczno-oświeceniowy. Cambridge, MIT, Stanford czy Harvard goszczą na łamach bloga Botland coraz częściej, a trudno o lepszą rekomendację niż taka, że z prezentowanego sprzętu korzystają naukowcy i wychowankowie uczelni znajdujących się w pierwszej światowej piątce.
Inne przykłady? Duet Arduino Tiny ML i Harvard University. A także platforma BBC micro:bit i jej współpraca z Lancaster University i brytyjskimi szkołami niższego szczebla, w Polsce znana bliżej z inicjatywy #SuperKoderzy Fundacji Orange.
Zestaw Grove Beginner Kit oparty na płytce Seeduino Lotus (kompatybilna z Arduino) stanowi komponent projektu No-code Programming for Biology prezentowanego na witrynie Biomaker. Nazwa to jednocześnie tytuł podręcznika internetowego stworzonego w odpowiedzi na potrzebę zachowania dystansu społecznego. Bazujące na materiałach z warsztatów kompendium ma za zadanie wprowadzić młodych biologów w podstawy budowy sprzętu i wszelkich bioinstrumentów.
Programowanie bez kodu w biologii
Nabyte w ten sposób umiejętności mogą być wykorzystane do budowy własnych rozwiązań gotowych do użytku w laboratoriach biologicznych i przy pracach terenowych. Potencjał dydaktyczny jest zatem równie spory, co przy zestawie Arduino Sensor Kit. Program Biomaker powstał w 2017 roku i jest prowadzony przez University of Cambridge Synthetic Biology Interdisciplinary Research Centre (SynBio IRC) oraz OpenPlant, jedno z sześciu brytyjskich Narodowych Centrów Badań Biologii Syntetycznej (SBRCs). Podmioty aktywnie korzystają z zestawu Grove Beginner Kit i piszą do niego tutoriale.
Najnowsza wersja dla początkujących oparta na Grove Beginner Kit for Arduino to zaktualizowany przewodnik krok po kroku, który opisuje jak sterować płytką za pomocą wizualnego środowiska programistycznego XOD. Jest dostępny do pobrania.
Grove Beginner Kit Seeeduino Lotus
Pod wieloma względami jest to opcja idealna na początek z Arduino również dlatego, że moduły znajdują się fizycznie na jednej platformie. Charakterystyczny klaster przypominający płytę z wycięciami trudno pomylić z innymi modułami. A dzięki temu specyficznemu układowi nie trzeba też umieć lutować – wystarczy podpiąć całość do komputera i voilà. Zestaw sprawdza się świetnie szczególnie w edukacji wśród nauczycieli oraz prowadzących warsztaty i szkolenia online. Jeżeli wcześniej prowadzenie zajęć z kodowania online oznaczało same przeszkody, na przykład debugowanie połączeń lub w ogóle szeroko rozumiany setup zajmował zbyt wiele czasu, to Grove Beginner Kit jest na tyle prosty, aby nauczyciele mogli swobodnie skupić się na treściach merytorycznych i metodyce nauczania.
Zawartość zestawu Grove Beginner Kit
- Grove – dioda LED – 1 szt.
- Grove – Buzzer – 1 szt.
- Grove – wyświetlacz OLED 0,96” SSD1315 – 1 szt.
- Grove – przycisk – 1 szt.
- Grove – potencjometr obrotowy -1 szt.
- Grove – czujnik światła otoczenia – 1 szt.
- Grove – czujnik dźwięku – 1 szt.
- Grove – czujnik temperatury i wilgotności DHT11 – 1 szt.
- Grove – czujnik ciśnienia powietrza BMP280 – 1 szt.
- Grove – 3-osiowy akcelerometr LIS3DHTR – 1 szt.
- Seeeduino Lotus – 1 szt.
- Przewód microUSB – 1 szt
- Przewody Grove – 6 szt.
A może Arduino Base Kit albo inne zestawy startowe?
Od czego zacząć z Arduino? Chciałoby się odpowiedzieć internetowym klasykiem: temat poruszany wiele razy… W naszym dziale porad artykułów na ten temat nie brakuje. Wielu odpowie po prostu, że od Arduino UNO, i ma to sens. Kosztuje mniej niż sto złotych i niejeden elektronik-programista czule ją wspomina. A co, jeśli wypróbować ją w zestawie z 10 modułami ze złączami Grove i podpięciem do Base Shield, czyli rzeczonym Grove Arduino Sensor Base Kit?
Podoba nam się zależność, że kursy Arduino znikają, a biegłych w platformie w Polsce przybywa. To znaczy, że trafiają w dobre ręce! W dziedzinie przoduje znany i lubiany FORBOT. I prawidłowo, bo tak to powinno wyglądać.
Po więcej porad zapraszamy do działu poświęconego Arduino.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
2 Responses
Zestaw ciekawy, jednak najistotniejsza sprawa została napisana w pierwszym akapicie. Chodzi o organizację zajęć, które działają aktywizacyjnie. Rodzaj sprzętu ma mniejsze znaczenie. Ale ważne żeby był i to w wystarczającej ilości bo bez niego nie ma co organizować 😉
Prawdziwą dydaktykę pozostawiamy prawdziwym praktykom, ale sprzętem służymy do woli 🙂