Nadchodzą czujniki Arduino Sensor Kit. 10 modułów z Arduino UNO na jednej płytce!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 2 min.

Rozpoczęcie elektronicznej podróży i poznawanie otaczającego Cię świata jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki nowemu zestawowi czujników od Arduino. Nowość od włoskiego ulubieńca powstała w ścisłej współpracy z Seeedstudio.

Pół roku temu pojawił się kolejny zestaw dla początkujących z Grove i dla pracujących z Arduino. Dotarł do ponad 70 krajów na całym świecie, został przyjęty przez setki szkół oraz instytucji edukacyjnych i wreszcie służył tysiącom, jeśli nie dziesiątkom tysięcy uczniów i nauczycieli na całym świecie. Wygląda na to, że kooperacja Seeedstudio odpowiedzialnego za system Grove i Arduino trwa w najlepsze. Nadchodzą wieści o Arduino Sensor Kit

Zestaw Arduino Sensor Kit

10 najbardziej popularnych modułów i czujników do Arduino UNO zostało zintegrowanych na jednej płycie. Zapewnia to wygodę plug-and-play bez potrzeby lutowania czy montażu okablowania. 

Oprócz podstawowych czujników Grove dla Arduino UNO, zestaw zawiera bazowy shield zawierający następujące moduły, które mogą być podłączone poprzez złącza cyfrowe, analogowe lub I2C:

  • Ekran OLED,
  • 4 moduły cyfrowe (LED, przycisk, buzzer, potencjometr),
  • 5 czujników (światła, dźwięku, ciśnienia, temperatury, akcelerometru).

 

Zestaw Arduino Sensor Kit wyposażony jest w 16 złączy Grove, które po umieszczeniu na płycie oferują funkcjonalność z różnymi pinami. Dzięki siedmiu połączeniom cyfrowym, czterem połączeniom analogowym, czterem połączeniom I2C oraz połączeniu UART nasz bazowy shield będzie można łatwo zamontować na popularnej płytce Arduino UNO i zaprogramować poprzez środowisko Arduino IDE. 

Wszystko, co musimy zrobić, to podłączyć Arduino Sensor Kit do płytki Arduino UNO i można już śledzić wprowadzające lekcje online o wdzięcznej nazwie Plug, Sketch & Play

Spójrzcie poniżej. Platforma w połączeniu z płytką Arduino UNO prezentuje się dumnie – niczym mała stacja dowodzenia. Po bokach widoczne moduły i czujniki, w centralnej części płytka i bazowy shield. Połączenie elementów jest bajecznie proste.

Nowa generacja po Grove Beginner Kit

Spójrzmy na różnicę między Arduino Sensor Kit a Grove Beginner Kit. Wyglądają podobnie, ale różnią się zasadniczo i nie jest to tylko odcień niebieskiego. Przede wszystkim nowy Arduino Sensor Kit musi współpracować z Arduino UNO lub inną płytką kompatybilną, podczas gdy Grove Beginner Kit mógł (i może) pracować samodzielnie. Nie oznacza to jednak trudności z setupem – wystarczy podłączyć zestaw do płytki i zacząć kodowanie. 

Kolejna różnica to złącza Grove – Grove Beginner Kit posiada 12 złącz na płytce Lotus, w przypadku Arduino Sensor Kit mamy ich za to 16. Moduły LED w Grove Beginner Kit, podłączane do pinu D4 Arduino, nie wspierały funkcji PWM (skrót znany tym, którzy pracowali ze sterownikami silników – modulacja szerokości impulsu, ang. Pulse Width Modulation) do kontrolowania jasności naszych LEDów. Po zmianie pinów modułu LED i modułu przycisku podłączamy się do pinu D6 ze wsparciem PWM.

Pełną mapę wyprowadzeń możecie sprawdzić na stronie produktu Arduino Sensor Kit w sklepie Botland. 

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Suszenie filamentu Sunlu
Druk 3D
Oskar Pacelt

System suszenia filamentu Sunlu

Suszenie włókien do druku 3D sprawia, że przy jednoczesnej właściwej kontroli temperatury nasz drukowany model staje się bardziej lśniący i gładki. Zobaczcie, jak robi to Filadryer Sunlu.

Ciekawostki
Oskar Pacelt

Drukowanie 3D Cocoa Press z czekolady

Coś z kategorii ciekawe pomysły – zastępujemy nudne filamenty i oglądamy, jak w Cocoa Press 3D przebiega druk pysznych fontann z czekolady.

Dodaj komentarz