Spis treści:
Złącza ARK mają wszechstronne zastosowanie w elektronice. Dowiedz się, do czego służą i w jakich wariantach występują.
Co to jest złącze ARK?
Złącza ARK służą do tworzenia solidnych połączeń przewodów. Za ich pomocą można wykonać zarówno proste, jak i zaawansowane instalacje, wykorzystywane w wielu dziedzinach elektroniki. Konektory ARK występują w postaci modułów, które składają się przynajmniej z dwóch wyprowadzeń (izolowanych od siebie). Dostępne są również modele, umożliwiające połączenie dużej liczby przewodów, które przydają się w pracy m.in. z płytkami drukowanymi.
Złącza ARK występują w wielu wersjach, dzięki czemu można dopasować je do wielu zróżnicowanych instalacji. Podstawowy podział obejmuje konektory typu męskiego, które charakteryzują się obecnością styków w kształcie pinów. Z kolei złącza typu żeńskiego, są ich przeciwieństwem. Te wyposażone są w otwory, w których można umieścić styki i tym samym stworzyć niezawodne połączenia.
Z jakiego materiału wykonane są złącza ARK?
Znaczna większość złączy ARK wyposażona jest w styki wykonane ze stopu miedzi. Wybór tego materiału nie jest przypadkowy, ponieważ charakteryzuje się on wysoką odpornością mechaniczną i trwałością. W efekcie konektory są niewrażliwe na powstawanie odkształceń, pojawiających się przy montażu żył przewodów wyprodukowanych z podobnych materiałów, co zacisk wyprowadzający. Zapewnia to mocne połączenie przewodów.
Dodatkowo miedziane wyprowadzenia są niepodatne na występowanie korozji czy pojawianie się poluzowań, które niekorzystnie wpływają na działanie tworzonych instalacji. Co więcej, miedź nie reaguje z wodą i odznacza się nikłym stopniem kruchości. Warto także zwrócić uwagę na szeroki zakres temperatury roboczej, w jakiej mogą pracować złącza ARK. W zależności od wybranego modelu może być to −30°C do +120°C. Przekłada się to na pełną sprawność tworzonych instalacji niemal w każdych warunkach.
Rodzaje zacisków wyprowadzeń złącz ARK
Złącza ARK można podzielić ze względu na konstrukcję zacisków wyprowadzeń. Wyróżnia się konektory: śrubowe i sprężynowe.
Złącza ARK śrubowe
W konstrukcji złącz ARK śrubowych, stosuje się śruby z łbem płaskim, choć spotykane są również modele krzyżakowe. Za ich pomocą można dokładnie zacisnąć część przewodzącą przewodu elektrycznego. Złącza śrubowe są najczęściej stosowanym, a jednocześnie najprostszym rozwiązaniem pod względem montażu.
Największą zaletą złącz śrubowych jest duży docisk zestyku. Przedkłada się on na wysoki stopień bezpieczeństwa i niski spadek napięcia zarówno w obwodach nisko-, jak i wysokoprądowych. Aby uzyskać solidne i niezawodne połączenie, duże znaczenie ma zarówno staranność wykonania zespolenia, jak i siła docisku. Z racji tego, przed uruchomieniem instalacji należy dokładnie dokręcić zaciski śrubowe, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.
Złącza ARK sprężynowe
Alternatywą dla złącz sprężynowych są konektory ARK sprężynowe. W przypadku tych modeli można również liczyć na szybki i bezproblemowy montaż. Co ważne, podłączenie przewodów nie wymaga stosowania narzędzi. Sprężyna umieszczona w konstrukcji złącza automatycznie dopasowuje siłę docisku do przekroju przewodu. Takie modele najczęściej wybierane są w sytuacjach, kiedy liczy się krótki czas wykonania instalacji. Wykonanie projektu z wykorzystaniem konektorów ARK jest szybsze w porównaniu ze stosowaniem złącz ARK.
Konektory ARK są domyślnie ustawione w pozycji zamkniętej. Aby zamontować w nich przewód, należy najpierw otworzyć zacisk, wsunąć do niego przewód i poluzować sprężynę. Następnie wydarzy się samoistne zakleszczenie przewodu.
Złącza ARK - raster, napięcie znamionowe i inne parametry
Złącza ARK różnią się nie tylko rodzajem zacisków i typem (męski/ żeński). Występują one w licznych wariantach, zróżnicowanych pod względem parametrów. W efekcie można dostosować je do różnych instalacji.
Jeśli chodzi o raster, czyli odstępy pomiędzy osiami znajdujących się obok siebie wyprowadzeń, w poszczególnych modelach złącz ARK, parametr ten może wynosić: 2,54 mm, 3,5 mm, 5 mm czy 8,5 mm. W instalacjach domowych najczęściej stosowane są konektory ARK o napięciu znamionowym 250 V, natomiast w pozostałych miejscach dobrze sprawdzą się modele o napięciu 300 V. Maksymalne napięcie prądu elektrycznego w konektorach ARK może być zróżnicowane i wynosić m.in.: 8 A, 10 A, 15 A, 16 A czy 20 A.
Złącza ARK różnią się ponadto wymiarami: długością i wysokością. Planując wykonanie danej instalacji, warto wziąć pod uwagę również maksymalny przekrój przewodu, jaki może być zastosowany.
Zwykle kompatybilne są przewody o grubości 1,0 mm2 lub 1,5 mm2. Oczywiście złącza ARK zróżnicowane są także pod względem wyprowadzeń. Poszczególne modele mogą być 2-, 3- lub 4-pinowe. To najczęściej spotykane warianty.
Jakie zastosowanie mają złącza ARK?
Złącza ARK są szeroko wykorzystywane w elektronice. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędne jest solidne i niezawodne połączenie przewodów. Najtrwalsze podłączenia zapewniają konektory ARK śrubowe. Z kolei w sytuacji, gdy liczy się krótki czas montażu, świetnie sprawdzają się modele sprężynowe.
Złącza ARK wykorzystywane są do zaciskania przewodów, których nie przytwierdza się bezpośrednio do płytki drukowanej, np. za pomocą lutowania. Takie konektory, z racji możliwości podłączenia dużej liczby przewodów, stosowane są także do montażu wspólnego styku masy na płytkach PCB i nie tylko. Z powodzeniem można je zastosować w gniazdkach elektrycznych, obwodach przełączników, modułach dystrybucji napięcia oraz sprzętach TV.
Płytki PCB (płytki obwodu drukowanego) są bazą dla wielu komponentów elektronicznych, których połączenie pozwala stworzyć różnorodne moduły w urządzeniach specjalistycznych i codziennego zastosowania. Złącza ARK umożliwiają m.in. doprowadzenie zasilania do płytek PCB, tworząc solidne połączenia przewodów.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba głosów: 10
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.