System suszenia filamentu Sunlu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czas czytania: 2 min.

Suszenie włókien do druku 3D sprawia, że przy jednoczesnej właściwej kontroli temperatury nasz drukowany model stanie się bardziej lśniący i gładki.

Przygotujmy się. Wilgoć a druk 3D

Każdy praktyk druku 3D wie, że filamenty różnią się wieloma parametrami i temperaturą roboczą druku. Czasami wystarczy trochę podstawowych informacji, aby dobrać ten najbardziej właściwy do zadania materiał. W przypadku bardziej skomplikowanych wydruków warto dokładnie sprawdzić wszystkie właściwości i ograniczenia danego filamentu. Fachowe porównania znajdziecie na blogu i w opisach filamentów sklepu Botland.

Zaglądamy do suszarki Sunlu FilaDryer S1 w troszeczkę innym kontekście, a raczej przez pryzmat innego problemu. Nie chodzi tu o dobór filamentu, a jego przygotowanie, z wilgocią bowiem borykamy się wszyscy. Jest zmorą mieszkań i piwnic, tworzy dobre warunki dla, powiedzmy oględnie, organizmów w naszym domu niepożądanych także ze względów zdrowotnych, a jej nieprzyjemny zapach potrafi na dobre „wypełnić ściany”. Nic przyjemnego. Nie inaczej jest w przypadku filamentów.

Włókna do drukarek 3D pochłaniają wilgoć z powietrza, a to prosta droga do problemów z jakością wydruku. FilaDryer S1 ma za zadanie dla nas tę wilgoć z włókien usuwać. Na poniższej ilustracji można zaobserwować efekty drukowania z wykorzystaniem filamentu, który nie został należycie wysuszony. Powierzchnia dzbanka po prawej stronie jest chropowata, nierówna i wydaje się poszatkowana, a widoczne gołym okiem włókna przywodzą na myśl reklamy proszku do prania, gdzie prezentuje się mikroskopowy podgląd struktur tkaniny ubrań.  

Suszenie filamentu z FilaDryer S1

FilaDryer S1 jest skonstruowany tak, aby oprócz suszenia materiału pełnił funkcję wygodnego uchwytu. Możemy drukować bezpośrednio z materiału włożonego do urządzenia. Zamocowane rolki oznaczają bezproblemowy obrót szpuli, nie ma więc problemów z ustawianiem i przesunięciami materiału. System pozwala na suszenie dwóch szpul jednocześnie, a dzięki dwóm wyjściom możemy używać materiałów o masie 500 g w pracy z różnymi drukarkami naraz. 

Dodatkowo w S1 są dwa otwory do przepuszczania filamentu. Jeden z nich znajduje się w górnej części i jest bardziej odpowiedni do bezpośredniego podawania do drukarki 3D, drugi znajduje się na środku.

Cztery główne funkcje Sunlu przedstawia poniższa ilustracja:

  • odporność na wilgoć,
  • suszenie – jednak nie tylko suszenie przed drukiem, ale również podtrzymywanie suchości materiału podczas pracy, 
  • kompatybilność z różnymi średnicami filamentu – mowa o filamentach 1,75 mm, 2,85 mm oraz 3 mm. Maksymalne wymiary wkładanej szpuli to 210 mm w średnicy i 85 mm w szerokości. 
  • wyświetlacz LCD informujący o czasie suszenia i temperaturze. Dwie sondy pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury pracy w temperaturze od 35 °C do 55 °C.

Standardowy czas suszenia to 6 godzin, ale panel pozwala wybrać przedział od 0 do 24 godzin. Oprócz kompaktowych wymiarów, z którymi S1 będzie pasować do każdego studia, masa urządzenia to zaledwie 980 g (bez filamentu). 

Suszarka obsługuje każdy typ materiału, poczynając od popularnego PLA, a kończąc na niezwykle higroskopijnych (chłonących wilgoć) materiałach takich jak kopolimer alkoholu winylowego BVOH czy mocno absorbujący wodę filament typu Nylon.

Słowo o zasilaniu – zestaw z FilaDryer został uzupełniony o zasilacz DC 24V, a kabel zajmuje niewiele miejsca. 

Podsumowując, do przygotowania szpul, które wykazują oznaki zatrzymywania wilgoci, Sunlu S1 jest niezastąpiony.  Wystarczy ustawić program suszarki 6-8 godzin i nasz materiał będzie gotowy do pracy. Co ważne pomimo lekkiego złączenia rolek szpuli z filamentem nie ma żadnych zauważalnych problemów wpływających na przepływ materiału. Filament TPU, przy drukowaniu którym można by spodziewać się problemów z naciąganiem włókien, także drukuje bez żadnych problemów. Rolki zdają się nieco zmagać z pełną szpulą o wadze 1 kilograma, co jest odczuwalne podczas naciągania, ale nie wpływa na szybkość przepływu filamentu.

 

Niewygórowana cena, estetyczny wygląd i brak obaw o jakość wydruku to atuty, dla których warto sprawdzić FilaDryer S1.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.
Oskar Pacelt

Oskar Pacelt

Wierzy, że udany tekst jest jak list wysłany w przyszłość. W życiu najbardziej interesuje go prawda, pozostałych zainteresowań zliczyć nie sposób. Kocha pływać. Zajmuje się korektą tekstów (czyt. uprzykrzaniem życia współpracownikom), tłumaczeniami i ciekawostkami ze świata technologii.

Zobacz więcej:

Druk 3D
Marcin Lesiński

Drukarki 3D Velleman – Modele serii Vertex

Przedstawiamy ciekawe modele drukarek 3D Velleman. Poznaj podstawową drukarkę Vertex K8400, miniaturową Vertex Nano K8600 i innowacyjną Vertex Delta K8800.

Nowości Botland
Ciekawostki
Oskar Pacelt

Nowości w Botland #24

Końcówka października doskonale udowadnia, że jesień nie musi być nudna. Szczególnie ta elektroniczna. Zapraszamy na zestawienie najciekawszych produktów ostatnich dni.

Dodaj komentarz