Spis treści:
Marzenie o inteligentnym domu zawsze pobudza wyobraźnię fanów nowoczesnych technologii. A gdyby tak zrealizować je niewielkim kosztem? Z pomocą przychodzi system Shelly.
Jeszcze do niedawna budowa instalacji automatyki budynkowej wiązała się z koniecznością dokonania drastycznych przeróbek w infrastrukturze technicznej domu. Prowadzenie setek metrów okablowania pomiędzy poszczególnymi modułami wykonawczymi i czujnikami było (obok kosztów) jednym z głównych czynników, odstraszających potencjalnych użytkowników. Na szczęście, rozwój technologii IoT (ang. Internet-of-Things, czyli Internetu Rzeczy) doprowadził do sytuacji, w której z dobrodziejstw nowych technologii może korzystać dosłownie każdy. Co ważne – nawet w mieszkaniu, które niedawno przeszło generalny remont lub wykończenie. Jak to możliwe? Twórcy systemu Shelly znaleźli proste, ale w tej prostocie genialne rozwiązanie, które przedstawimy Ci właśnie w tym artykule. Zaczynajmy!
Co to jest Shelly?
Najprościej mówiąc, Shelly to nowoczesny ekosystem automatyki domowej, złożony z dziesiątek rozmaitych urządzeń, łączących się w jedną, wspólną sieć radiową. Zdecydowana większość urządzeń korzysta ze standardowych łączy WiFi oraz Bluetooth, zapewniając kompatybilność z konwencjonalnymi routerami bezprzewodowymi oraz urządzeniami mobilnymi (np. smartfonami czy tabletami).
Część produktów Shelly jest natomiast wyposażona w łącze Z-Wave – dzięki pracy w części darmowego pasma ISM leżącej poniżej 1 GHz, komunikacja może przebiegać jeszcze stabilniej, gdyż niejako „omija” zatłoczone pasmo 2.4 GHz, w którym znajduje się najwięcej urządzeń. Protokół Z-Wave został opracowany z myślą o rozmaitych zadaniach automatyki domowej, takich jak sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, oknami, roletami, żaluzjami, bramą wjazdową, zasilaniem sprzętu RTV i AGD, a nawet wentylacją czy podlewaniem roślin domowych, choć z równym powodzeniem sprawdza się także w innych zadaniach: symulacji obecności domowników, systemach alarmowych czy też powiadamianiu o zagrożeniach (ulatnianie gazu, zadymienie bądź zalanie).
Co ważne, system Shelly obejmuje nie tylko same urządzenia, ale także doskonale opracowaną aplikację mobilną, pozwalającą na wygodne sterowanie instalacją inteligentnego domu z dowolnego miejsca. Jakby tego było mało, oprogramowanie zapewnia płynną integrację z innymi systemami, m.in. Homey, Hubitat, openHAB, SmartThings, asystentami głosowymi Google Home i Alexa, czy też popularnym protokołem MQTT. Producent opracował nawet wygodne API, oparte na języku JavaScript i umożliwiające tworzenie własnych skryptów, dodatkowo automatyzujących pracę systemu inteligentnego domu w sposób ściśle dostosowany do potrzeb użytkownika. Nauka tworzenia skryptów jest także znacząco ułatwiona dzięki Shelly Academy – programowi szkoleniowemu, skierowanemu zarówno do entuzjastów IoT, jak i profesjonalistów zajmujących się integracją systemów smart home.
Kategorie urządzeń dostępnych w ekosystemie Shelly
Oferta Shelly jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje kilka głównych kategorii urządzeń. Najszersza z nich zawiera najbardziej uniwersalne moduły – dopuszkowe włączniki, umożliwiające sterowanie oświetleniem stałym (lampy sufitowe, kinkiety, podświetlenie meblowe, etc.), gniazdkami 230 V czy też rozmaitymi innymi urządzeniami sieciowymi. Warto tutaj wymienić podstawowe moduły Shelly Plus 1 oraz Shelly Plus 1PM (ten drugi z dodatkową możliwością pomiaru zużycia energii) – obydwa urządzenia są w stanie sterować obciążeniami na poziomie aż 16 A!
Jeżeli kwestie ekologiczne (oraz ekonomiczne) są dla Ciebie priorytetem, koniecznie przyjrzyj się także modułom takim, jak Shelly EM – to inteligentny, 2-kanałowy miernik energii, który sprawdzi się zarówno w zdalnym monitorowaniu zużycia prądu, jak i w kontroli ilości energii pozyskiwanej z domowej instalacji fotowoltaicznej.
Shelly to także inteligentne sterowniki LED RGBW, ściemniacze oświetlenia, czujniki temperatury, wilgotności i dymu czy kontrolery rolet – słowem, wszystko co konieczne do budowy instalacji automatyki domowej.
Co ważne, w ramach ekosystemu Shelly dostępne są również urządzenia umożliwiające całkowicie nieinwazyjną modernizację instalacji elektrycznej. Shelly Duo to… inteligentna żarówka, która za sprawą wbudowanego modułu WiFi pozwala regulować jasność oraz temperaturę barwową światła w sposób całkowicie zdalny. Warto też zwrócić uwagę na Shelly Plus Plug S – inteligentną wtyczkę, która – włączona pomiędzy gniazdo 230 V, a zasilane z niego urządzenie – pozwala na sterowanie obciążeniami do 2500 W. Dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo domowników oraz mienia, inżynierowie Shelly opracowali zestaw Shelly Door Window – całkowicie bezprzewodowy, kontaktronowy czujnik otwarcia drzwi i okien, który dodatkowo potrafi mierzyć jasność oświetlenia oraz temperaturę powietrza.
Przykładowe scenariusze użycia
Szeroka gama produktów, dostępnych w ramach ekosystemu Shelly daje użytkownikom znaczną elastyczność w wyborze sposobu modyfikacji instalacji elektrycznej. Podstawowy scenariusz użycia opiera się na wykorzystaniu modułów typu Shelly Plus 1 (lub analogicznych), zainstalowanych w puszkach gniazd podtynkowych – w ten sposób zyskujemy możliwość zdalnego sterowania gniazdami, a więc także dowolnymi, podłączonymi do nich urządzeniami. Moduły dopuszkowe warto także zamontować pod wyłącznikami lamp sufitowych, kinkietów itp., co daje możliwość automatyzacji scen oświetleniowych z użyciem istniejącego wyposażenia domu.
W przypadku, gdy standardowe moduły nie mieszczą się w puszkach z uwagi na niewielką głębokość, warto rozważyć wykorzystanie wersji zminiaturyzowanej – Shelly Plus 1 Mini oraz Shelly Plus 1PM Mini to kompaktowe moduły w formie „kostek” o wymiarach zaledwie 35 x 29 x 16 mm. Urządzenia z łatwością można zainstalować nie tylko w puszkach gniazd i wyłączników ściennych, ale nawet… w osłonce kostki rozdzielczej lampy sufitowej.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.