Spis treści:
Styk sprężynowy, czyli pogo pin, to szeroko wykorzystywane rozwiązanie w wielu układach elektroniki. Co warto wiedzieć na ten temat?
Co to jest pogo pin?
Pogo piny, czyli styki sprężynowe, to szczególny rodzaj styków w formie zatrzasku. Ich zadaniem jest zapewnienie kontaktu fizycznego z docelową powierzchnią – mogą one być użyte m.in. do łączenia dwóch płytek drukowanych. Ze względu na swoją konstrukcję i działanie znajdują zastosowanie przede wszystkim w elektronice, jednak można je wykorzystać także w innych obszarach.
Styk typu pogo pin składa się z trzech części: walca, sprężyny oraz ruchomego trzpienia, który dociska się do urządzenia. W momencie, gdy styk zostaje wciśnięty między obwody elektryczne, jego końce nawiązują kontakt z obydwoma z nich. Dzięki temu powstaje połączenie między dwoma częściami układu.
Takie rozwiązanie jest obecne w wielu urządzeniach codziennego użytku – np. w telefonach komórkowych, laptopach, papierosach elektronicznych i wielu innych. Wynika to z kilku istotnych zalet, z których kluczową rolę odgrywają pyłoszczelność i wodoodporność. Do tego warto zwrócić uwagę na fakt, że pogo piny zajmują niewiele miejsca w porównaniu z innymi metodami łączenia układów. W kwestii budowy styków sprężynowych warto wspomnieć także o ich zakończeniach – są one zazwyczaj płaskie, jednak można znaleźć również pogo piny z końcówkami stożkowymi lub ściętymi.
Rodzaje pogo pinów
Styki sprężynowe można rozróżnić m.in. na podstawie ich wymiarów czy charakterystyki konstrukcji. Wyróżnia się przede wszystkim pięć kategorii:
- typ SMT/SMD – wyróżniające się spodem tłoka dla płaskich konstrukcji i dobrą stabilnością;
- typ przelotowy (DIP) – o ogonie tłoka z kołkiem pozycjonującym, dzięki któremu podczas spawania płytki PCB nie występuje zjawisko migracji;
- z kątem prostym – charakteryzują się zagiętym ogonem i zapewniają większą swobodę projektowania;
- z podwójną głowicą;
- typ lutowniczy – stosowane na końcu kabla, bardzo łatwe w okablowaniu i spawaniu.
Jak działa pogo pin?
Styk sprężynowy to urządzenie, które stosuje się w celu stworzenia tymczasowego połączenia, np. pomiędzy dwoma prętami. Gdy pin ulegnie ściśnięciu, następuje stworzenie połączenia elektrycznego. Produkty tego typu najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej lub mosiądzu; są one dostępne w formie prostej oraz zakrzywionej. Głównym powodem ich szerokiego wykorzystania w elektronice jest możliwość zapewnienia i utrzymania połączenia elektrycznego, które będzie odporne na różne czynniki zewnętrzne – w tym wstrząsy i silne wibracje.
Pogo pin - sposób zastosowania
Przed użyciem styku sprężynowego należy określić, który z jego końców zostanie włożony do docelowego urządzenia. Zazwyczaj na jednym z zakończeń produktu znajduje się niewielkie wycięcie czy wybrzuszenie, które pokazuje, w którą stronę należy skierować styk. Następnie pogo pin umieszcza się w odpowiednim otworze i montuje – np. poprzez lutowanie, choć zależnie od wybranego rozwiązania metody mogą być inne. Pogo pin może posłużyć m.in. jako połączenie do dwóch płytek drukowanych czy połączenie płytki drukowanej z innym urządzeniem elektronicznym. Warto podkreślić, że w przypadku niektórych płytek PCB użytkownicy mają do dyspozycji specjalne gniazda do styków sprężynowych.
Jak efektywnie wykorzystywać pogo pin?
Pogo piny to urządzenia, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce i elektronice. Chcąc z nich korzystać, warto mieć jednak na uwadze kilka ważnych wskazówek. W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w dobry zestaw pęset, który umożliwi precyzyjną pracę ze stykami sprężynowymi.
Co więcej, gdy wykonujemy połączenia, należy pamiętać o cierpliwości i precyzji – w przeciwnym wypadku można natknąć się na wiele pomyłek, a nawet uszkodzić poszczególne układy. Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać podczas pracy z pogo pinami, jest utrzymywanie współpracujących powierzchni w czystości. Jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą sprawić, że wykonane połączenie będzie bardzo nietrwałe.
Pogo pin - wady i zalety
Wiemy już, do czego służą pogo piny – warto określić także plusy i minusy stosowania takich rozwiązań. Zacznijmy od zalet: jedną z nich jest bardzo niskie ryzyko uszkodzenia urządzeń, które łączy się przez styki sprężynowe, o ile zachowamy odpowiednią ostrożność. Są one ponadto niewielkie i wytrzymałe. Co więcej, można je wykorzystać nawet w aplikacjach o dużej gęstości. Pogo piny są doceniane szczególnie za możliwość łatwego tworzenia tymczasowych połączeń, dzięki czemu są bardzo popularne w diagnostyce. Styki sprężynowe wyróżniają się dodatkowo niewysoką ceną, która wraz z możliwością wielokrotnego podłączania i odłączania produktu sprawia, że są one bardzo atrakcyjnym zakupem.
Nie można jednak pominąć pewnych potencjalnych minusów. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pogo piny mogą przenosić jedynie ograniczoną ilość energii elektrycznej, przez co w niektórych zastosowaniach będą po prostu niewystarczające. Warto także pamiętać o ryzyku wystąpienia zwarcia w sytuacji, w której pogo piny stykają się ze sobą.
Pogo pin - przyszłość elektroniki
Pogo piny to produkty, które zyskują coraz szersze zastosowanie, co wynika przede wszystkim z ich wszechstronności. Takie rozwiązania charakteryzują się ponadto niezawodnością, niską ceną i kompaktowymi wymiarami. Dominują przede wszystkim w branży elektronicznej, a w szczególności przy testowaniu różnych układów. Możliwość szybkiego odłączania i podłączania, jak również brak potrzeby korzystania ze specjalistycznych narzędzi, sprawia, że zlokalizowanie ewentualnych błędów czy awarii staje się znacznie prostsze. Z uwagi na fakt, że styki sprężynowe wchodzą w fizyczny kontakt jedynie wtedy, gdy są podłączone, można je także stosować w środowiskach z ryzykiem mocnych wibracji. Użyteczność i szeroka gama zastosowań tych produktów sprawia, że w przyszłości zapewne będą one wykorzystywane coraz częściej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Pogo piny różnego rodzaju to część asortymentu sklepu Botland. Poszczególne propozycje różnią się m.in. pod względem konstrukcji – wyróżniamy styki zaokrąglone, szpiczaste, wklęsłe, dwustronne i kilka innych wariantów. To kluczowa kwestia pod względem docelowego zastosowania produktu. Należy zwrócić uwagę również na długość złącza – z reguły im jest ona mniejsza, tym większa będzie dokładność pomiaru. Nie bez znaczenia będzie też materiał wykonania oraz renoma producenta – warto stawiać jedynie na propozycje od sprawdzonych, zaufanych firm.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 6
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.