Oświetlenie LED – światło przyszłości w Twoim otoczeniu

Czas czytania: 2 min.

Oświetlenie w różnych formach jest zawsze obecne w naszym życiu. Rozświetlamy swoje mieszkania, używamy latarek i lamp sygnalizacyjnych. Warto się więc zastanowić nad technologami z jakich możemy korzystać. Jedną z popularniejszych jest technologia LED, o której mówi się dużo, jednak nie zawsze konkretnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie – jakie naprawdę są korzyści z wyboru tego typu urządzeń. Postaramy się na to odpowiedzieć.

Matryca LED

Lampy LED – cechy i kształt

 

Sama dioda elektroluminescencyjna jest już obecna w elektronice od kilkudziesięciu lat. Niemniej efektywne lampy LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Teraz naukowcom i inżynierom udaje się wytworzyć moduły osiągające wysoką wartość strumienia świetlnego, nie pobierając przy tym dużego prądu. Standardowe żarówki wolframowe wydają się odchodzić do lamusa i trudno się temu dziwić. Dodatkowo oświetlenie LED, cechuje się dużą wytrzymałością, a także elastycznością jeśli chodzi o temperaturę barwową. Nieważne czy chcemy odwzorować barwę świeczki czy chłodną, białą łunę – odpowiednie diody zapewnią oczekiwany efekt. Technologia LED to jednak przede wszystkim oszczędność i ten argument jest wyjątkowo mocny. Wysoka sprawność powoduje realną oszczędność w eksploatacji. Jeśli chodzi o wady, to wciąż cena stanowi pewną przeszkodę. Ciągły rozwój sprawia, że koszty zakupu prostego modułu są coraz niższe, lecz wymaga to pewnej inwestycji. Ponadto urządzania oparte o LED, potrafią być wrażliwe na zmienną temperaturę. Warto więc przyjrzeć się charakterystykom i odpornościom elektroniki na warunki zewnętrzne.

Sterownik taśm i pasków LED RGB z dotykowym pilotem RF

Oświetlenie LED – zastosowania

Wśród zastosowań istnieje szeroko pojęta dowolność. Najczęstszym tematem dywagacji jest zamiana tradycyjnych lamp żarowych, na żarówki LED, jednak tutaj nie kończy się zakres aplikacji. W sprzedaży dostępne są paski i łańcuchy LED, które w prosty sposób mogą posłużyć za doświetlenie mebli, schodów czy elementów wystroju wnętrza. Nie trzeba być inżynierem i elektrykiem by wykorzystać prostotę tego rozwiązania. Okazuje się, że nawet sterownik LED z pilotem RF nie jest wielkim wyzwaniem i montaż sprowadza się do odpowiedniego podpięcia przewodów do złączki w kontrolerze. Efektem może być zmienna barwa lub stopień jasności

Przemysł również nie pozostał obojętny na zalety rozwiązań ledowych. Efekty widzimy chociażby w nowoczesnych lampach samochodowych, telewizorach, sygnalizacjach drogowych czy oprawach awaryjnych. Pomysłów nie brakuje i śmiało można powiedzieć, że przyszłość tej dziedziny będzie bardzo interesująca. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? zachęcamy do komentarzy.

Dodaj komentarz